07

Türkmenistan, Uluslararası Çin İthalat Fuarı’na katılıyor

5 Kasım’da başlayarak, 10 Kasım’a kadar devam eden Çin'in Şanghay kentinde düzenlenmekte olan bu ülkenin ilk Uluslararası Çin İthalat Fuarı tüm dünyadan büyük ilgi görmektedir. 80’den fazla ülkenin stant açtığı fuara, Türkmenistan da katılmaktadır.  Ticaret sektörünü kapsayan fuara dünyanın birçok ülkesinden devlet ve hükümet başkanları katılmaktadır.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in açılış törenine katıldığı fuar, Dünya Ticaret Örgütü ve Birleşmiş Milletler sanayi kalkınma kurumu tarafından desteklenmektedir.

Türkmenistan, bu fuarda ticaret, iş dünyası, sağlık, tarım, tekstil, kimya sanayi sektörlerinden 20 kişilik bir heyetle temsil ediliyor. 81 metre karalık stanT açan Türkmenistan ticari ve ekonomik başarıları ile birlikte pek çok alandaki ürünlerini tanıtmaktadır. Fuara gelen ziyaretçilerin Türkmenistan standın da en çok tekstil ürünleri ilgisini çekmektedir. Tekstil bölümünde ekolojik yönden temiz üretilmiş kumaş hazır giyimler yanı sıra milli kıyafetler de yer almaktadır.

Bunun yanı sıra Türkmenistan tarım ve gıda bölümünde ülkede bu alanlarda üretilen ürünleri tanıtmaktadır ve sağlık sektöründeki başarıları anlatmaktadır.

Fuar platformu kapsamında Çinli ve diğer ülkelerden gelen iş dünyası temsilcileri ile ikili görüşmeler yapılmaktadır ve tanıtım programları gerçekleştirilmektedir.

ÇİN CUMHURBAŞKANI İTHALATI ARTTIRMA SÖZÜ VERDİ

Dünyanın en büyük ekonomilerinden olan Çin, en büyük ithalat yapan ülkelerinde başında gelmektedir. Çin’de düzenlenen Uluslararası Çin İthalat Fuarı’na katılan Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ülkesinin tarifeleri azaltacağını, pazara erişimi genişleteceğini ve ithalatı artıracağını söyledi.

Çin'i önümüzdeki 15 yıl içinde 30 trilyon dolar değerinde ürün ve 10 trilyon dolar değerinde çeşitli hizmet ithal edecek.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *