07

Tacikistan’da Türkmenistan Kültür Günleri

Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de 14-15 Ekim tarihlerinde Türkmenistan Kültür Günleri etkinlikleri düzenlenecek. Tacikistan Kültür Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, söz konusu etkinliklerin, Tacik halkını Türkmenistan'ın müzik sanatıyla ve kültürüyle tanıştırmak için düzenlendiği ifade edildi.

350 kişiden oluşan Türkmenistan kültür kafilesi, 14 Ekim’de Duşanbe’de olacak. Kafilede ülkenin ünlü sanatçıları, tiyatrocular ve folklar ekibi yer alacak.

15 Ekim’de Tacikistan Ulusal Müzesi’nde iki ülke Kültür Bakanlığı yetkilileri bir araya gelecek. Daha sonra Türkmenistan Devlet Başkanı’nın ‘Türkmenistan-Büyük İpek Yolu’nun Kalbi’ isimli kitabının tanıtım töreni düzenlenecek.

Aynı gün Tacikistan Devlet Akademik Drama Tiyatrosu’nda Türkmenistan’ın Lebap vilayetinin Seydi Müzik ve Drama Tiyatrosu’nun Gulpan isimli tiyatro oyunu sahnelenecek.

Ayrıca, 15 Ekim günü Türkmen heyeti Tacikistan’ın Hatlon vilayetinin Dusti ilçesinde konser programı verecek. Burada Türkmenistan ile Tacikistan sanatçılarının ortak konseri gerçekleştirilecek.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *