07

BDT Başkanlığı Türkmenistan’da

Bağımsız Devletler Topluluğu’na üye ülkelerin Devlet Başkanları Zirvesi, Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de gerçekleştirildi. Zirvede alınan kararla Türkmenistan 2019 yılı için BDT başkanlığını Tacikistan’da devraldı.

Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman’ın dönem başkanı olarak ev sahipliği yaptığı zirveye; Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, Moldova Devlet Başkanı İgor Dodon, Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev, Kırgızistan Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov ve ilk defa Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan katıldı. Törende; Türkmenistan’ı temsilen Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Pürli Agamuradov yer aldı.

BDT ülkeleri kapsamındaki siyasi, ekonomi ve diğer konuların ele alındığı toplantıda, BDT İcra Sekreteri Sergey Lebedev, bir sonraki zirvenin 11 Ekim 2019 tarihinde Türkmen tarafının teklifi ile Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta yapılacağını kaydetti.

Lebedev, BDT ülke liderlerinin zirve kapsamında örgüt kapsamındaki güncel konuları ele aldığını kaydederek, 2019 yılında BDT başkanlığının Türkmenistan’a devredilmesi konusunda kararın kabul edildiğini ifade etti. Bunun yanı sıra gelecek sene Türkmenistan’ın BDT kapsamındaki Başkan yardımcıları Tacikistan ile Özbekistan olacak.

Zirveye katılan ülke liderleri birçok kararlara imza attılar. Bu kararlar çerçevesinde Türkmenistan’ın teklifiyle 2021 yılı BDT kapsamında Mimarlık ve Şehircilik Yılı olarak kabul edildi.

 

Türkmenistan daha önce de, 2012 yılında BDT dönem başkanlığını yapmıştı.

 

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *