07

AKB, Türkmenistan’a 1 milyar dolar yatırım yapacak

Asya Kalkınma Bankası, Türkmenistan ekonomisine 1 milyar dolar yatırım yaparak, bölgesel anlamda dev altyapı projelerine mali destekte bulunacak.

2000 yılında Türkmenistan’ın üyesi olduğu Asya Kalkınma Bankası, Türkmenistan’da birçok projelere aktif bir katılım sağlayarak, finans kaynağı sağlıyor. Türkmenistan ile Asya Kalkınma Bankası arasındaki 2017-2021 yıllarını kapsayan işbirliği kapsamında enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesi, enerji kaynaklarının ihracat miktarının arttırılması, ulaştırma altyapısı için yatırımların çekilmesi, özel sektörün kalkınması gibi alanlardaki projeler hayata geçirilmektedir.

Bankanın bölgesel programı çerçevesinde ulaştırma, haberleşme, enerji, petrolgaz ve özel sektöre yatırım yapılması öngörülmektedir. Bu bağlamda, 2019-2021 yılları arasında Türkmenistan ekonomisine 1 milyar dolar civarında yatırım yapılacak. Projelerin hayata geçirilme döneminde finans kaynağını arttırılması da öngörülmektedir.

Yatırım alanındaki işbirliğinin önemli alanlarının birini enerji kaynaklarının taşınmasını teşkil etmektedir. Bu alanda Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattı projesi ön plana çıkmaktadır. TAPİ projesinin önemli işbirlikçilerinden olan Asya Kalkınma Bankası, yeni çalışma planına bu projeyi de ekledi.

 

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *