07

Türkmen ve Özbek Liderler, telefonda görüştü

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile Özbekistan Cumhurbaşkanı Şavkat Mirziyoyev telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede, liderler iki ülke arasındaki mevcut işbirliğini değerlendirdi.

Türkmen Lider, Özbek mevkidaşına Asya-Pasifik Yayın Birliği’nin (ABU) prestijli ödülüne layık görülmesi nedeniyle gönderdiği kutlama mesajı için teşekkür etti.

Devlet Başkanı ayrıca, Özbek Lideri’ne Tacikistan’daki kültür günleri etkinliği için giden Türkmen kafilesini Özbekistan’ın Termez kentinde güzle bir şekilde ağırladıklarını için de müteşekkir oldu. Türkmen Lider, Türkmenistan’da bu sene Türkmenistan-Büyük İpek Yolu’nun Kalbi yılı ilan edildiğini ve bizim ülkelerinin tarihi toprakları eski dönemdeki kervan yolunun kalbi olduğunu, şimdi ise yeni şartlarda yeniden canlandırıldığını ifade etti.

Liderler, iki ülke münasebetlerini ele aldılar ve Türkmenistan ile Özbekistan ilişkilerinin yeni bir işbirliği seviyesine taşındığını ifade ettiler. Bunda geçen sene Aşkabat’ta imzalanan stratejik işbirliği anlaşmasının etkili olduğu belirtildi.

Taraflar, çeşitli alanlarda, özellikle ulaştırma, haberleşme ve tarım sektöründe karşılıklı işbirliğinin arttırıldığına dikkat çekerken, Türkmen Lider, Özbekistan’ın tarım makinelerinin Türkmenistan’ın iklim şartlarına uygun olduğunu ve gelecekte de bu makineleri satın almayı devam ettireceklerini kaydetti.

Lider, ülkelerin ilgi alanına giren uluslararası ve bölgesel konuları görüştü. Türkmen Lider, Özbek mevkidaşını Türkmenistan’a davet etti. Davet memnuniyetle kabul edildi. Ziyaret tarihi diplomatik çevreler tarafından belirlenecek.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *