07

Dünyanın en büyük kargo uçağı Mari havalimanına indi

Dünyanın en büyük kargo uçağı olan Antonov An-225 tipi kargo uçağı, Türkmenistan’ın Mari vilayetindeki Uluslararası Mari havalimanına indi. Ukrayna devlet uçak üretim ve servis firması Antonov'un, Ukrayna dilinde Hayal anlamına gelen Mriya isimli An-225 tipi uçağı, 253,8 ton taşıma kapasitesi ile dünyanın en büyük kargo uçağı olarak biliniyor.

Türkmenistan transit hava taşımacılığı alanında işbirliğini güçlendiriyor. Bu bağlamda, ülkenin çeşitli havalimanlarına yakıt ikmali için Teknik iniş yapan yabancı şirket uçaklarının sayısı giderek artmaktadır. Bu defa, Uluslararası Mari havalimanına dünyanın en büyük kargo uçağı iniş yaptı.

Coğrafi ve ekonomik olarak, Türkmenistan'ın hava limanları, transit uçuşları için avantajlı bir konuma sahiptir. Ayrıca, teknik inişler ve uygun uçak bakımı için de, ülkeleri ve kıtaları birbirine bağlayan uluslararası ulaştırma sisteminin önemli bir parçası olarak rol oynamaktadır.

Türkmenistan’da sivil havacılık sektörünün geliştirilmesine büyük önem verilmektedir. Bu bağlamda,  Eylül 2016'da Uluslararası Aşkabat Havalimanı hizmete açıldı. Orta Asya'nın en büyüğü ve teknolojik donanım bakımından dünyanın en gelişmişlerinden biri olan bu son teknolojili havalimanı, yaklaşık 1200 hektarlık bir alanı kapsamakta. Ana ve ikinci yolcu terminallerinin toplam kapasitesi, yılda 17 milyondan fazla yolcu veya saatte yaklaşık 2 bin kişiye hizmet verebilecek durumda. Kargo terminali 200.000 ton kargo taşıma kapasitesine sahiptir.

Uluslararası Aşkabat Havalimanı ile birlikte ulusal ulaşım ve lojistik sisteminin ayrılmaz bir parçası haline gelen Daşoguz, Türkmenbaşı, Mari ve Türkmenabat uluslararası havaalanları da transit hava taşımacılığında önemli görev üslenmektedir.

 

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *