07

Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu Zirvesi sona erdi

Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu kurucu ülke Devlet Başkanları Zirvesi sona erdi. Zirve sonrasında 5 Orta Asya ülke liderleri, aralarında Atavatan Türkmenistan Uluslararası dergisi Genel Yayın yönetmeni Av.Dr.Döwran Orazgylyjow’unda bulunduğu yerli ve yabancı basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un ev sahipliğinde düzenlenen zirveye; Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov, Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev ve Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman katıldı.

İlk önce dar bir formatta, daha sonra genişletilmiş bir formatta, delegasyonların katılımıyla bir toplantı yapıldı. Zirvenin sonucu itibariyle ortak bir bildiri kabul edildi.

2017-2019 yılları itibariyle bölgesinde Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’nun dönem başkanlığını yapan Türkmenistan Devlet Başkanı, zirvenin karşılıklı bir anlayış ve açıklık ortamında gerçekleştirildiğini ve tarafların eşit işbirliği için ilgi gösterdiklerini ifade etti. IFAS faaliyetlerinin çeşitli yönleri, iyileştirilmesi konuları ayrıntılı olarak ele alınmıştır.

Türkmen Lider, Aral Denizi havzasındaki durumu istikrara kavuşturmak ve iyileştirmek için somut planları içerecek olan Aral Denizi BM Özel Programı'nı ele aldıklarını ifade etti.

Orta Asya devletlerinin su ve çevre meseleleriyle ilgili işbirliği konusunda, Türkmen tarafının konumu değişmeden kalmaktadır. Türkmenistan bölgedeki tüm ülkelerin çıkarlarını ve uluslararası örgütlerin katılımı göz önünde bulundurularak, evrensel olarak kabul edilmiş uluslararası hukuk normlarına dayanarak kararların alınmasından yanadır.

Devlet Başkanı, genel olarak, zirveye katılan ülkelerin Aral Denizi'nin sorunların çözümünde ortak eşit ve saygılı işbirliği odaklı oldukları ifade ettiklerini belirtti.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *