07

Türkmenistan’dan, Kofi Annan'ın vefatı nedeniyle taziye mesajı

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, i Birleşmiş Milletler esk Genel Sekreteri Kofi Annan’ın ölümü nedeniyle Birleşmiş Milletler Genel Skereteri Antoniu Guterres’e taziye mesajını gönderdi.

Taziye mesajında üzüntülerini dile getiren Türkmen Lider, Kofi Annan’ın bugünün ve gelecek nesillerin kalbinde sonsuza dek, önde gelen bir politikacı ve büyük bir kişilik, tüm insanların mutlu yaşamı, barış ve ilerleme uğruna büyük bir çaba harcayan lider olarak kalacağını dile getirdi.

Devlet Başkanı, Kofi Annan’ın yakınlarına ve ailesine başsağlığı dileklerini iletti.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreterlik görevini 1997-2006 yılları arasında başarıyla yürütmüş olan Kofi Annan, Afrika’nın yetiştirdiği en seçkin diplomatlarından birisidir. Annan, dünya barışına önemli hizmetlerde bulunmuş ve Nobel Barış ödülüne layık görülmüştür.

Annan, 13 Aralık 1996'da Birleşmiş Milletlerin yedinci genel sekreteri olarak seçildi, 2001'de de Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldü. Kofi Annan, 10 yıllık BM Genel Sekreterliği görevinden sonra, 1 Ocak 2007'de görevini Güney Koreli Ban Ki-mun'a devretti.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *