07

73. BM Genel Kurulu çalışmaları resmen başladı

73.Birleşmiş Milletler Genel Kurulu çalışmaları resmen başladı. BM’nin New York binasındaki ilk oturumda Ekvador Dışişleri Bakanı Maria Fernanda Espinosa Slovak diplomat Miroslav Layçak’tan dönem başkanlığı devraldı.

BM resmi internet sitesinde yer alan habere göre, yeni dönem başkanı Maria Espinosa başkanlığı döneminde göç, çevreyi korumak, engellilerin hakları, kadın-erkek eşitliği ve sürdürülebilir kalkınma çalışmalarının hızlandırılması gibi konulara daha fazla önem verileceğini kaydetti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise BM öncelikli görevlerini hatırlatarak, önümüzdeki haftadan başlayarak, New York’a gelmeye başlayacak dünya liderlerine işbirliği çağrısı yaptı.

25 Eylül’den itibaren ise 73’üncü BM Genel Kurulu’nun üst düzey toplantıları başlayacak. Dünya liderleri New York’a gelmeye başladı. Bu seneki toplantıya 140’a yakın liderin katılması bekleniyor. 25 Eylül’de ilk olarak Brezilya Cumhurbaşkanı hitap edecek. Ardından ABD Başkanı Donald Trump konuşma yapacak. Trump’tan sonra Türkiye, Meksika, Fransa, İran ve Kırgızistan Cumhurbaşkanları hitap edecek. Ukrayna Cumhurbaşkanı 26 Eylül günü öğleden sonra konuşacak. Gürcistan Cumhurbaşkanı 27 Eylül hitap ederken, Ermenistan ve Moldova Cumhurbaşkanları 28 Eylül’de konuşacak. Aynı gün Rusya ve Kazakistan Dışişleri Bakanları BM kürsüsüne çıkacak.

1 Ekim günü Türkmenistan Devlet Başkanı’nın konuşması bekleniyor. İsrail heyetine Başbakan başkanlık edecek. Onun konuşması 27 Eylül günü plaklaştırıldı.

24 Eylül günü kalkınma için mali konular ile ilgili üst düzey toplantı yapılacak. Bu toplantıya birçok ülkeden devlet ve hükümet başkanları, BM Genel Sekreteri, Uluslararası Para Fonu Başkanı, özel sektör temsilcileri katılacak.

BM 73’uncu Genel Kurul üst düzey toplantılarına Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve Almanya Başbakanı Angela Merkel katılmayacak.

BM Genel Kurulu, Birleşmiş Milletlerin ana müzakere organıdır. Her biri bir oy hakkı olan Örgütün tüm Üye Devletlerinin temsilcilerini içerir. Barış ve güvenlik konuları veya yeni üyelerin kabulü gibi önemli konularda alınan kararlar, üçte iki çoğunluğu gerektirir. Diğer konulardaki kararlar basit bir çoğunluk ile yapılır. BM Genel Kurulu’na 193 ülke üye.

Türkmenistan Devlet Başkanı’nın 29 Eylül-2Ekim tarihlerinde 73.BM Genel Kurul çalışmaları için New York’a gitmesi bekleniyor. Türkmen Lider, bu temasları kapsamında ABD’li üst düzey iş dünyası temsilcileri ile görüşecek.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *