07

Bakanlar Kurulu toplandı: Ro-Ro Feribotların Üretimi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu’nun genişletilmiş toplantısı gerçekleştirildi. Ülkenin iç ve dış gündeminin değerlendirildiği toplantıda, Türkmen Lider’in 29 Eylül-2 Ekim tarihlerinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 73.toplantısı için New York’a gideceği açıklandı.

 2019-2025 SOSYO-EKONOMİK KALKINMA PROGRAMI

Bakanlar Kurulu’nda 2019-2025 sosyo-ekonomik kalkınma programı hazırlıkları ele alındı. Hazırlık aşamasındaki program kapsamında ülke ekonomisine yabancı yatırımın çekilmesi, e-devlet sistemine ve dijital ekonomi sistemine geçiş için çeşitli etkinliklerin yapılması öngörülmektedir. Bunun yanı sıra program yerli ürün ihracatının arttırılması, özel sektörün geliştirilmesi, sanayi, enerji, dış ticaret, eğitim, sağlık, tarım ve turizm sektöründe yeni projelerin geliştirilmesi gibi konuları içerecek.

KÜÇÜK VE ORTA ÖLÇEKLİ İŞLETMELERE DESTEK

Hükümet toplantısında, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin yatırım faaliyetlerini geliştirmeye yönelik tedbirler alındığını bildirdi. Tarım sektöründe Sanayiciler ve Girişimciler Birliği'ne bağlı 1015'den fazla şirket var. Ülke pazarlarının ihtiyaçlarını karşılayan çok çeşitli tarım ve gıda ürünlerinin üretimine odaklanıyorlar.

Sektörde inşaat malzemeleri, tekstil ve halılar, kimyasallar, metal ürünler, mobilya, fayans, cam ürünleri, iç ve dış pazarlarda talep gören plastik ve plastik ürünler olmak üzere toplam 597 işletme bulunmaktadır.

Ayrıca, Bağımsızlık Bayramı dolayısıyla açılması planlanan tesisler hakkında bilgi verildi. Tesisler arasında, yüksek kaliteli deri üretimi için modern ekipmanlarla donatılmış Ahal vilayeti Baherden ilçesinde yıllık 3,600 ton ürün kapasiteli sığır derilerinin işlenmesi için bir tesis yer almaktadır. Türkmen yerli firması, Tetra Pak ile birlikte yılda 16,5 milyon litre kapasiteli ambalajlı süt ürünleri üretimi için bir işletme inşa ettiği ifade edildi.

RO-RO FERİBOTLARIN ÜRETİMİ

Bakanlar Kurulu’nda Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı’ndaki Balkan gemi tersanesindeki faaliyetler değerlendirildi. Bu tersanede, 2 kuru yük gemisi ve bir tane petrol tankeri olmak üzere 3 geminin tamir edildiği kaydedildi.

Yakın dönemde çeşitli gemilerin yapımına başlanacağı ifade edildi. Özellikle otomobil, kamyon, treyler ve vagon taşımak için Ro-Ro feribot seferlerine niyetlenmiş gemilerin üretilmesi hedeflenmektedir.

DÜNYA TÜRKMENLERİ TOPLANTISI

Toplantıda, 19 Eylül tarihinde Aşkabat’ta Dünya Türkmenleri Birliği’nin 19.olağan toplantısının yapılacağı kaydedildi. Her sene Bağımsızlık Bayramı öncesinde yapılan toplantıda, Dünya Türkmenleri Birliği’nin faaliyetleri değerlendirilecek.

BM GENEL KURUL TOPLANTISI

Bakanlar Kurulu’nda 29 Eylül-2 Ekim tarihlerinde Türkmenistan Devlet Başkanı’nın öncülüğünde Türkmen heyetinin Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 73.toplantısına katılacağı açıklandı. Önümüzdeki küresel forumda, Türkmen Lideri tarafından ileri sürülen yeni öneriler ve BM ile işbirliği konusunda Türkmenistan’ın öncelikli konumları sunulacak.

Türkmen Liderin New York ziyaretinde Türkmenistan-ABD İş Konseyi’nin görüşmeleri yapılacak. Burada ABD’nin önde gelen iş dünyası temsilcileri ile karşılıklı çıkara dayalı işbirliği konuları değerlendirilecek.

Ayrıca, toplantıda Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen BDT ülkeleri 15.Uluslararası Sanat yarışmasının sonuçları hakkında bilgi verildi. Bu yarışmada, Türkmenistan Devlet Matbaası tarafından basılan 4 kitap ödül aldı. Özellikle, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın ‘Türkmenistan-Büyük İpek Yolu’nun kalbi’ kitabı Medeniyet diyaloğu kategorisinde 1.dereceli diplomaya layık görüldü. Devlet Başkanı’na bu diploma takdim edildi.

BDT TOPLANTISINA BAŞKAN YARDIMCISI KATILACAK

Devlet Başkanı, 28 Eylül tarihinde Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de yapılacak Bağımsız Devletler Topluluğu’na üye ülkelerin Devlet Başkanları Zirvesi’ne Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Pürli Agamuradov başkanlığındaki heyetin katılacağını ifade etti.

Türkmenistan bu zirve sonrasında 2019 yılı için BDT dönem başkanlığını devralacak.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *