07

Türkmen Lider, İran Cumhurbaşkanı Ofis Müdürü Vaizi ile görüştü

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, İran Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanı ve Ofis Müdürü Mahmud Vaizi’ni kabul etti. İran’ın Türkmenistan ile dostane münasebetleri geliştirmeye büyük değer verdiğini kaydeden Vaizi, Türkmen Lideri’ni Amul-Hazar 2018 uluslararası ralli yarışının start alması dolayısıyla tebrik etti.

Kabulde, iki ülke arasındaki mevcut işbirliği, özellikle ticari ve ekonomik münasebetler ele alındı. Türkmen Lider, Türkmenistan ile İran arasındaki yapıcı işbirliğinin iki ülke ulusal çıkarlarına hizmet ettiğini kaydetti.

Taraflar dev ortak projelerin hayata geçirilmesi için potansiyelin olduğuna dikkat çektiler. Bir dizi ortak projelerin hayata geçirildiği ve söz konusu projelerin sürdürülebilir kalkınma hedefleri ve sosyo-ekonomik kalkınma için önemli olduğu ifade edildi.

Türkmen Lider ve İranlı konuğu enerji sektöründeki işbirliğini masaya yatırdı. Görüşmede, bölgenin ulaşım-komünikasyon altyapısının güçlendirilmesine yönelik konularda görüş alışverişinde bulunuldu. Bu alanda hizmete açılan Kazakistan-Türkmenistan-İran demiryolunun önemli olduğu ve Avrasya bölgesinde taşımacılığın aktif faal içerisinde olmasına imkân sağladığını ifade ettiler.

Taraflar Hazar Denizi ile ilgili işbirliği konularına değindiler. İranlı konuk, Türkmen Lideri’nin Kazakistan’ın Aktau kentinde yapılan 5.Hazar ülkeleri Devlet Başkanları Zirvesi’nde ileri sürdüğü önerilerin önemli olduğunu ifade etti.

Görüşmede, iki ülke iş dünyası temsilcilerinin arasındaki karşılıklı çıkara dayalı işbirliğinin güçlendirilmesine yönelik konularda görüş alış verişinde bulunuldu.

 

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *