07

Türkmenistan-Avusturya İş Forumu Viyana’da düzenlendi

Avusturya’nın başkenti Viyana’daki Savoyen Vienna otelinde Türkmenistan-Avusturya İş Forumu düzenlendi. Avrupa’nın önde gelen 125 şirket temsilcinin yer aldığı foruma, Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ne üye firmalar yanı sıra üst düzey yetkililer katıldı.

Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’nden yapılan açıklamaya göre, Avusturya Federal Ekonomi Odası Başkan Yardımcısı Richard Shenz ve Genel Sekreteri Karlheinz Kopf konuşma yaparak, Türkmenistan ile işbirliği olanaklarını değerlendirdi.

Forumda yüksek teknoloji, ekonomi ve yatırım alanındaki işbirliği ilişkileri ve Türkmenistan ile Avusturya arasındaki ticaret hacminin arttırılmasına yönelik konular ele alındı. Haziran 2017’de Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’nin Viyana’da temsilcilik açmasının iki ülke iş dünyası temsilcileri arasındaki işbirliğinin daha da gelişmesine imkan sağladığı kaydedildi.

Forumda Avusturyalı şirketlerin teknolojileri ile Türkmenistan’da sanayi tesislerinin kurulması, aynı zamanda Türkmenistan’da üretilen ürünlerin Avusturya ve Avrupa Birliği pazarına ulaştırılması konusunda sunumlar gerçekleştirildi.

Taraflar Türkmenistan Hükümeti tarafından ülkenin iş adamlarına güvenilen otoban, maden sanayi tesisi gibi projelerde Avrupa’nın tecrübelerinin değerlendirilmesi konusunda görüş alış verişinde bulunuldu. Bu projeler için Türkmen Hükümeti yaklaşık 3 milyar dolar ödenek ayırdı.

İş Forumu kapsamında bir dizi ikili anlaşmalara imza atıldı. 10’un üzerinde imzalanan anlaşmalar işbirliğinin kapsamlı bir şekilde devam ettirilmesi için zemin oluşturacak.

 

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *