07

Türkmenistan’da Ticaret ve Hizmet Fuarı açıldı

Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası’nın Fuar Merkezi’nde Ticaret ve Hizmet 2018 Fuarı ziyaretçilerine kapılarını açtı. Söz konusu fuar, Türkmenistan’ın yerel üretim potansiyelinin ve hizmet sektöründeki gelinen seviyesinin tanıtımı açısından büyük önem taşıdı.

Açılış töreni, Meclis Başkanı, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, bakanlar, Türkmenistan’daki yabancı büyükelçiler ve diğer davetlilerin katılımıyla renkli görüntülere sahne oldu. Fuarda Türkmenistan Ticaret ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakanlığı ait 50’den fazla işletmeler ve diğer ticaret merkezleri kendi imkânlarını tanıttı.

Ayrıca, fuarda bilgisayar hizmetleri sunan şirketler yanı sıra Avaza turizm bölgesindeki oteller ve kaplıcalar da hizmetlerini tanıttı. Fuar kapsamında restoranlar yemek kültürünü tanıtırken, sadece Türkmen mutfağını  leziz yemekler değil, aynı zamanda Asya ve Avrupa mutfağının yemeklerinden de tatma fırsatı oldu.

Söz konusu fuar, ticaret sektöründe gelinen mevcut durumun değerlendirmesi oldu. Bu sektör üretici ve tüketicini bir araya getiren ve sosyal yaşamın bir parçasıdır. Bu nedenle, ülke hükümeti ticaret ve hizmet sektörünün geliştirilmesi için büyük çaba gösteriyor. Bu alanda son yıllarda özel sektöründe payı büyüktür.

Fuarda ayrıca, Türkmenistan’ın yurtdışındaki ticaret evleri de stant açtı. Son yıllarda, Türkmenistan ihracat potansiyelini arttırmak için başta Türkiye olmak üzere Çin, Rusya, Belarus, Kırgızistan ve Gürcistan gibi ülkelerde ticari temsilcilikler açtı. Bu temsilcilikler aracılığıyla Türkmenistan’da üretilen tarım ve sanayi sektöründeki ürünler yurtdışına pazarlanmaktadır.

3 gün açık kalacak fuarda, Türkmenistan’ın yurtdışında büyük rağbet gördüğü tekstil sektörü de tanıtıldı. Defile gösterisi ile bu alandaki yeni kreasyonlar tanıtıldı.

 

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *