07

Hazar’da sona yaklaşıldı

Bu hafta sonu 12 Ağustos’ta Kazakistan’ın Aktau kentinde Hazar Denizi’ne kıyısı bulunan 5 ülkenin – Rusya, Kazakistan, Azerbaycan, İran ve Türkmenistan Devlet Başkanları’nın 5.Zirvesi gerçekleştirilecek. Söz konusu zirve uzun zamandır beklenilen ve 20 yılı aşkın süredir görüşüle gelen Hazar Denizi’nin hukuki statüsünün çözüme kavuşturulması açısından büyük önem taşımaktadır.

Kazakistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Aktau’daki zirvede liderler Hazar Denizi'nin Hukuki Statüsü Sözleşmesi’ne imza atmaları beklenmektedir. 20 yılı aşkın süredir devam eden müzakerelerin sonucunda bu belgenin imzalanması önemlidir.

Söz konusu belge, deniz alanının bölünmesi, Hazar Denizi tabanı, biyolojik kaynakların korunması, balıkçılığın yanı sıra Hazar Denizi'nin dibinde boru hatlarının döşenmesi ile ilgili hükümler içerdiği kaydedildi.

Zirve kapsamında bu belge dışında bir dizi hükümetler arası sözleşmelere imza atılacak. Bu belgeler ulaştırma, ticari işbirliği, Hazar’ın güvenliği, terör ve diğer suçlara karşı mücadele, Hazar devletlerinin sınır kurumları arasındaki işbirliğini içeren konularla ilgili olacak.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *