07

Türkmen Lider, dev projeleri inceledi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Aşkabat şehrini helikopter ile turladı.  Türkmen Lider, özellikle şehirdeki konut projeleri ve şehre yakın bölgedeki diğer endüstriyel projeleri inceledi. Devlet Başkanı incelemelerinde kendisine eşlik eden yetkililere şehrin ekolojik durumunun iyileştirilmesi için çalışmaların yapılmasına dikkat çekti.

Devlet Başkanı, helikopterle incelemesinde şehrin batı bölgesindeki Köşi sitesindeki 16.etap konut çalışmalarını izledi. Bu bölgede çok katlı apartmanlar yanı sıra villa tipi evlerinde yapılması planlanmaktadır.

Daha sonra Türkmen Lider, şehrin güney kısmında Fransız Buig Batiman şirketinin inşa ettiği Uluslararası Kongre Merkezi ve lüks otel projelerini inceledi.

Ardından şehrin kuzey tarafına geçen Türkmen Lider, buradan Ahal vilayetinin Ovadandepe kasabasındaki doğalgazdan benzin üreten tesisin inşasını inceledi. Bu gaz-kimya tesisi dünyada bir ilk olacak. Doğalgazdan ekolojik olarak temiz benzin alınacak. Proje kapsamında her sene 1 milyar 785 milyon metreküp doğalgaz işlenecek ve 600 bin ton Euro 5 standartlarında A-92 marka benzin üretilecek. Bir gece-gündüzdeki üretim kapasitesi 1800 ton olacak. Projenin bedeli 1 milyar 700 milyon dolar.

Türkmen Lider bu denetleme çalışmasında ayrıca Ahal vilayetindeki tarım arazilerini de inceledi.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *