07

Bakanlar Kurulu toplandı: Avaza’da Yeni Villalar

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Ülkenin iç ve dış gündeminin ele alındığı toplantıda, 12-13 Mayıs tarihlerinde Türkmenistan heyetinin İran’ı ziyaret edeceği açıklandı.

TÜRKMEN-İRAN İŞBİRLİĞİ ELE ALINACAK

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, 12-13 Mayıs tarihlerinde Türkmenistan heyetinin Tahran’da çalışma ziyaretinde bulunacağını kaydetti. Görüşmelerde iki ülke işbirliği yanı sıra İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin bu sene Mart ayında Türkmenistan’a gerçekleştirdiği ziyarette mutabık kalınan konular değerlendirilecek.

Türkmen heyeti, İran’ın birçok bakanlıklarında resmi temaslarda bulunacak.

AVAZA’DA TOPLU VİLLA PROJESİ

Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Ç.Gılıcov, Hazar Denizi kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde inşa edilmesi planlanan aynı anda 118 aileye hizmet verebilecek toplu villa projesini sundu. Her villada büyükler ve çocuklar için havuz, spor ve çocuk oyun alanları olacak. Ayrıca, proje kapsamında idari binası ve diğer yardımcı tesisler inşa edilecek.

Türkmenistan’da son yıllarda turizm sektörün geliştirilmesi için büyük yatırımlar yapılmaktadır. Avaza turizm bölgesi kurularak, uluslararası bir turizm destinasyonu kazandırıldı. Bu bölgedeki yeni rekreasyon projeleri devam ettirilmektedir.

MULTİMODAL TAŞIMACILIKTA DEMİRYOLU’NUN POTANSİYELİ ÖNEMLİ

Bakanlar Kurulu’na davet edilen Türkmenistan Demiryol Bakanı A.Atamuradov, sektördeki çalışmalardan bahsetti. Türkmenistan’ın ileri sürdüğü multimodal taşımacılık siteminde demiryolu sektörünün potansiyelinin önemli olduğu kaydedildi. Hazar’ın kıyısında Uluslararası Deniz Limanı inşa edildiği ve diğer ulaştırma projeleri hayata geçirilmektedir. Türkmenistan’ın önemli lojistik üs konumuna gelmesi için demiryol sektöründe de önemli yatırımların yapıldığı belirtildi. Bu sektörde çevreye duyarlı teknolojilerin kullanılması ve demiryollarının elektrifikasyonunun önemli olduğuna dikkat çekildi.

TİYATRO FESTİVALİ

2018 yılının Türkmenistan, Büyük İpek yolunun kalbi yılı kapsamındaki kültürel etkinlikler çerçevesinde İpek Yolu - Kalbin Yolu sloganıyla tiyatro festivali düzenlenecek. Türkmenistan’ın tiyatrolarının katılımıyla yapılacak festivalde çeşitli tiyatro oyunları sergilenecek.

ANAYASA GÜNÜ KONFERANSI

Türkmenistan’da 18 Mayıs günü kutlanacak Anayasa ve Bayrak Günü dolayısıyla "Türkmenistan Anayasası: Yeni Bir Tarih Dönem ve Ulusal Kalkınma Deneyimi" konulu konferans düzenlencek. 16 Mayıs’ta sivil toplum örgüt temsilcileri merkezinde düzenlenecek konferansta, anayasanın ve bayrağın önemine ilişkin sunumlar yapılacak.

Konferansın çalışması, “Türkmenistan Anayasası: demokrasi ve kalkınmanın zaferi”, “Türkmenistan'ın sosyal ve ekonomik kalkınmasında ulusal hukuk sisteminin rolü” ve “Türkmenistan, Büyük İpek Yolu'nun kalbi” başlıklı üç oturum şeklinde düzenlenecek.

Bakanlar Kurulu’nda Türkmenistan Devlet Başkanı’nın imzaladığı karar kapsamında Türkmenistan-Kazakistan Hükümetler arası Komisyonun Türkmen tarafının üyelerini belirledi.

 

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *