07

Türk Şirketi Tekstil Fabrikası Kuracak

Bakanlar Kurulu’nda Türkmenistan Tekstil Bakanlığı tarafından açılan uluslararası ihaleyi kazanan Türk Cotam Şirketi’nin Ahal vilayeti Babadayhan ilçesinde inşa edeceği yılda 5 bin ton ince lifli pamuk işlenmesi için yeni bir tekstil kompleksinin kararına imza atıldı.

Türk şirketi, 3300 ton penye tür ince iplik, 20 milyon metrekare yüksek kaliteli kumaş, 18 milyon metrekare boyanmış kumaş ve 3,5 milyon adet hazır ürün üretim kompleksinin inşasına Mayıs 2018’de başlayacak ve Mayıs 2021’de teslim edecek.

Türk kökenli İngiliz Virgin adalarında kurulu Cotam Enterprises Ltd şirketi, Şubat ayında da yine Ahal vilayetinin Kaka ilçesinde yıllık kapasitesi 3650 ton penye tür kumaş, 12 milyon m2 elbise kumaşı, 1.2 milyon adet hazır ürün olan tekstil fabrikasının ihalesini kazanmıştı ve bu projenin temelini atmıştı.

Türk Cotam şirketi, Türkmenistan’da tekstil sektöründe önemli projelere imza atıyor. COTAM, şu ana kadar Türkmenistan’ın her bölgesine dağılmış 10’u Tekstil Bakanlığı’na ait 17 proje yapmış. COTAM’ın kurucusu ve onursal başkanı Muammer Ağım, Türkmenistan’ın ilk yabancı yatırımcılarından biri olarak biliniyor.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *