07

Bakan Ahmet Arslan: Orta Koridora Projesi Önemli

Uluslararası Konferansta konuşan Türkiye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 'Orta Koridor' Projesi hakkında bilgi verdi. Çin'den Avrupa'ya uzanan ve Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi'ni de bünyesinde barındıran orta koridorun uluslararası taşımacılıktaki önemine değinen Bakan Arslan, "Orta koridor, taşıma sürelerini kısaltacak, çok daha kolay ve çok daha ekonomik hale getirecek" dedi.

Türk Bakan, bu projenin hayata geçirilmesinde Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısında inşa ettiği uluslararası liman projesinin de önemli bir ayağı olacağını belirtti. Hazar geçişli ulaştırma koridoru ile Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı üzerinde Avrupa’ya yüklerin ulaşabileceğini kaydetti.

Bakan ayrıca, deniz limanı projesinin Türk şirketi tarafından inşa edilmesinin gurur verici bir durum  olduğunu ifade etti.

Konferans kapsamında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Türkmenistan Devlet Başkanı tarafından da kabul edildi. Ulaştırma sektöründeki konuların görüşüldüğü görüşmede, Bakan Türkmen Lideri’ne iki ülke işbirliğinin geliştirilmesini desteklediği için teşekkür etti.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *