07

John Deere ile eğitim işbirliği anlaşması imzalandı

Dünyaca ünlü tarım makinelerini üreten John Deere şirketinin tarım ve peyzaj ekipmanları bölümü başkanı Mark Von Pentz Türkmenistan’da temaslarda bulundu. Şirket yetkilisi, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından kabul edildi.

Görüşmede, Türkmenistan ile John Deere arasındaki işbirliği ilişkileri ele alındı. Mark Von Pentz Türkmenistan ile 25 yıldır işbirliği yaptıklarını, bundan sonra da münasebetleri devam ettirmek istediklerini kaydetti.

Türkmen Lider, John Deere şirketi ile yapılan işbirliğinden memnun kaldığını kaydederek, uzun yıllardır tarım sektöründeki ortak projelerde yer aldığını belirtti.

Konuk işadamı, Türkmenistan’ın iklim şartlarına uygun olan yeni biçerdöver ve pamuk toplayan tarım makinelerinin yeni çeşitlerini tedarik etmek istediklerini kaydetti. Devlet Başkanı, bundan sonraki dönemde de tarım sektörü için yeni makineleri almak istediklerini kaydetti.

John Deere şirketinin tarım ve peyzaj ekipmanları bölümü başkanı Mark Von Pentz daha sonra Türkmenistan Tarım ve Su Bakanlığı’nda görüşmelerde bulundu. Tarım Bakanlığı’nda Türkmenistan Tarım ve Su Bakanlığı, Türkmen Ziraat Üniversitesi ve John Deere International GmbH şirketleri arasında 2018-2021 yılları kapsayan eğitim konulu ikili işbirliği anlaşmasına imza atıldı. Bu anlaşma kapsamında tarım sektörünü ve üniversitenin eğitim merkezini modernleştirmek için eğitim ve öğretim uygulamalarının iyileştirilmesi, öğretmenler, üniversite öğrencileri ve bakanlık uzmanları için eğitim ve öğretim, saha seminerleri, yeni teknolojilerin test ve değerlendirilmesi gibi çalışmaların yapılması hedeflenmektedir.

John Deere, Aşkabat’taki Ziraat Üniversitesi’nde yeni tarım makinelerini tanıttı. Buradaki eğitim merkezini Eylül 2019’a kadar yenileyecek.

Bu yaz, işbirliği kapsamında bir grup Türkmen uzmanı, ABD’deki John Deere genel merkezini ziyaret edecek ve 8R ve 9R traktörlerin üretildiği Iowa’daki Waterloo traktör fabrikasını gezecek. Gezi sırasında, Türkmen çiftçiler ve yöneticiler kapsamlı bir ekipman koleksiyonunun tüm aşamalarını görecek ve Türkmenistan'daki uygulama potansiyelini değerlendirebileceklerdir.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *