07

Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı yarın açılıyor

2 Mayıs tarihinde Türkmenbaşı şehrindeki Uluslararası Deniz Limanı faaliyete geçirilecek. Atavatan Türkmenistan dergisinde aralarında bulunduğu yabancı medya mensuplarının takip ettiği Liman açılışı için Türkmenbaşı şehri hazır.

Hazar Denizi'ndeki yeni kıyı altyapısı, uluslararası kargo taşımacılığındaki büyümeyi sağlayacak, ülkenin ihracat potansiyelini arttırmaya yönelik koşullar yaratacak ve büyük kapsamlı transit taşımacılığını hızlandıracak.

Türkmenbaşı liman ulaşım potansiyeli yüksek  olan önemli bir kıyı altyapısıdır. Yeni limanın yıllık kapasitesi 17-18 milyon ton olacak. 1 milyon 400 bin metrekarelik alanda feribot, yolcu ve konteyner terminalleri bulunmaktadır.

Proje, Çalık Holding’e bağlı Gap İnşaat Türk firması tarafından inşa edildi. Türkmenistan’da inşa edilen Türkmenbaşı Liman Projesi kapsamında feribot ve yolcu terminali, konteyner terminali, genel kargo limanı, dökme yük limanı, gemi yapım ve onarım tesisi kurulup mevcut Ro-Ro ve polipropilen terminali genişletildi. 1.5 milyar dolar büyüklüğündeki proje, Hazar Denizi’nin en büyük limanı olarak inşa edildi.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *