07

Ankara’da “Türkmenistan” gündemli sportif etkinlikler

Türkmenistan’ın Ankara Büyükelçiliği, 5 Nisan-5 Mayıs tarihlerini kapsayan ‘Sağlık ve mutluluk’ ayı kapsamında düzenlenen spor aktiviteleri ve Birleşmiş Milletler 72. Genel Kurulu’nun 82.toplantısında tarafından Türkmenistan Devlet Başkanı’nın girişimiyle Dünya Bisiklet Günü’nün ilan edilmesi dolayısıyla Ankara’nın merkezindeki Türkmenistan Parkında bir dizi sportif etkinlikler düzenlendi. Türkmen Büyükelçiliği, bisiklet sporu, voleybol, masa tenisi ve satranç turnuvalarını organize etti.

Türkmen Dışişleri Bakanlığı’nın resmi sitesinde yer alan habere göre, bu sportif turnuvalara elçilik mensupları, Türkiye-Türkmenistan Parlamentolar arası Dostluk Grubu üyeleri, Türkmenistan-Türkiye Dostluk Derneği üyeleri, Ankara’nın üniversitelerinde eğitim gören Türkmen ve yabancı öğrenciler ve TRT Avaz kanalının temsilcileri katıldı.

Turnuvalara öncesinde Türkmenistan Bakanlar Kurulu’nun 13 Nisan tarihinde gerçekleşen toplantısında Türkmen diplomasının kazandığı yeni başarılar ve 3 Haziran tarihinin Dünya Bisiklet Günü olarak kutlanması yönünde bilgiler verildi.

Türkiye Türkmenistan Parlamentolar arası Dostluk Grubu’nun Türk tarafından Başkanı, AK Parti Ordu milletvekili Metin Gündoğdu yaptığı açıklamasında, BM Genel Kurulu’nun aldığı kararlardan büyük memnuniyet duyduklarını, bunların Türkmenistan’ın dünya arenasındaki itibarını ve saygınlığını arttırdığını kaydederek, Türkmenistan’ın beden eğitimi ve sporun geliştirilmesine ciddi önem verdiğini ifade etti.

Daha sonra Türkmenistan Parkında 10 kilometre aralığa bisiklet turu yapıldı. Bu sportif aktiviteler, bisiklet sporunun ve sağlıklı yaşam propaganda edilmesine imkan sağlayarak, aynı zamanda elçilik mensuplarına ve Ankara’daki Türkmen öğrencilerine daha fazla spor yapmalarına teşvik ettiği belirtildi. Spor turnuvalarından sonra Türkmen mutfağının leziz yemekleri ikram edildi.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *