07

Türkmen-Türk siyasi istişare toplantısı Aşkabat’ta yapıldı

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı ile Türkiye Dışişleri Bakanlığı arasında siyasi istişare toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya, Türkiye’yi temsilen Dışişleri Bakan Yardımcısı, Büyükelçi Ümit Yardım katıldı. Ayrıca toplantıda Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçisi Mustafa Kapucu da hazır bulundu.

Görüşmelerde taraflar, devletlerarası işbirliğinin güncel konularını ele alarak, kurulan siyasi diyalogun daha ileri düzeyde geliştirilmesine ilişkin görüş alışverişinde bulundu. Daha önce mutabık kalınan  anlaşmaların uygulanmasına yönelik konuları değerlendiren taraflar, siyasi ve diplomatik alanda ikili ilişkilerin geliştirilmesine yönelik fikir teatisinde bulundular.

Ülkeler arasındaki mevcut işbirliği düzeyinden memnun kalan heyetler, üst düzeyde ziyaretlerin organize edilmesi konusunda bilgi paylaşımında bulundular.

Uluslararası konularında ele alındığı toplantıda, uluslararası örgütler, özellikle Birleşmiş Milletler, UNECKO, İslam İşbirliği Teşkilatı gibi kuruluşlar nezdindeki münasebetler değerlendirildi. Taraflar Ticaret ve ekonomik işbirliği alanında, Türkmenistan'ın ihracat potansiyelini yoğunlaştırmanın yanı sıra iki ülke arasındaki ticaret hacmini de artırmanın gerekliliğine dikkat çekildi. Ayrıca, ulaştırma, enerji ve iletişim alanlarında işbirliğinin geliştirilmesi gündeme getirildi.

Bunlar yanı sıra ülkeler arasındaki kültürel faaliyetler ele alındı. Türkmenistan’ın 2018 yılının Türkmenistan büyük İpek Yolu’nun kalbi yılı olarak ilan edilmesi rehberliğinde bir dizi ortak etkinliklerin yapılması konusunda mutabık kalındı.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal       

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

                                                            

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *