07

Türkmenistan’dan Ermenistan’ın yeni cumhurbaşkanına tebrik

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Ermenistan’ın yeni seçilen Cumhurbaşkanı Armen Sarkisyan’a tebrik mesajı gönderdi.

Türkmen Lider mesajında, Türkmenistan’ın eşitlik, karşılıklı yarar, karşılıklı saygı ve güven ilkelerine dayanan Ermenistan ile olan ilişkilerine son derece değer verdiğini kaydetti. Devlet Başkanı, iki dost ülke arasında kurulan yüksek düzeyde işbirliği ve karşılıklı anlayışın Türkmenistan ile Ermenistan arasındaki münasebetlerin güçlendirilmesi için sağlam bir temel oluşturacağına inandığını belirtti.

Devlet Başkanı, yeni seçilen Ermenistan mevkidaşı Sarkisyan’a devlet görevinde başarılar diledi.

Yarı başkanlık sisteminin ardından parlamenter sisteme geçen Ermenistan’da Büyük Britanya Büyükelçisi Armen Sarkisyan milletvekillerinin oyuyla ülkenin yeni cumhurbaşkan oldu.

Böylece, Ermenistan’da ilk kez Devlet Başkanı parlamentoda seçilmiş oldu. Armen Sarkisyan, Tetris oyunları yaratan ve satan Tetris-Wordtris şirketinin eş kurucularından biri. Armen Sarkisyan, daha önce ülkenin başbakanı da olmuştu.

Sarkisyan Dünya’nın bir çok ülkesinde sanayi çeşitli alanlarda faaliyet gösteren 15 şirketten ibaret olan Knightsbridge Group şirketinin kurucusudur. 2000 yılından beri Eurasia House International şirketinin kurucu başkanıdır. Sarkisyan aynı zamanda British Petroleum, Alcatel ve Telefonica gibi dünya devlerinin danışmanı.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *