07

Visegrad Dörtlüsü ve Orta Asya: yeni işbirliği formatı kuruluyor

Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de Orta Asya  ile Orta Avrupa ülkeleri arasındaki işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla “Visegrad Dörtlüsü ve Orta Asya Beşlisi” formatında Dışişleri Bakanları toplantısı gerçekleştirildi.

Visegrad Dörtlüsü’nün başkanlığını yürüten Macaristan’ın girişimiyle oluşturulan yeni işbirliği formatı, Avrupa kıtası dışındaki partner ülkeler ile işbirliğinin geliştirilmesini öngörmektedir.

Toplantıya, Visegrad Dörtlüsü olan Macaristan, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Slovakya temsilcileri yanı sıra Kazakistan ve Kırgızistan Dışişleri Bakanları, Özbekistan ve Tacikistan Dışişleri Bakan yardımcıları katılırken, Türkmenistan Avusturya, Çekya ve Slovakya Büyükelçisi Silapberdi Nurberdiyev ile temsil edildi.

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto Orta Asya ve Orta Avrupa ülkeleri arasında siyasi, ekonomik ve güvenlik alanlarındaki işbirliğinin geliştirilmesine önem vereceklerini kaydetti. Macar Bakan, Orta Asya’nın mineral kaynaklar bakımından zengin olduğunu ve yakın gelecekte Avrupa’nın enerji güvenliği için kilit rol oynayabileceğini söyledi.

Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov konuşmasında, Visegrad Grubunun entegrasyon deneyiminin artan Orta Asya etkileşimi için çok yararlı olabileceğini söyledi.

Görüşmede, diğer sektörlerdeki işbirliği konularına da değinildi. Toplantıya katılan temsilciler, Macaristan Başbakanı Viktor Orban tarafından da kabul edildi.

Macaristan, Polonya, Slovakya ve Çek Cumhuriyeti'yle birleşen Visegrad grubu 1991'de üye ülkeler için ortak Avrupa entegrasyon konularına yönelik karşılıklı destek amacıyla kurulmuştur. Bugünkü günde  dörtlü dikkatini AB'deki ortak sorunları çözmeye odaklıyor. Uluslararası işbirliğinin potansiyelini gerçekleştirmeye büyük önem verilmektedir.

 

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *