07

Aşkabat’ta Dünya Halter Şampiyonası yapılacak

Türkmenistan’ın ev sahipliği yapacağı Dünya Halter Şampiyonası 28 Ekim-10 Kasım tarihleri arasında Aşkabat’ta yapılacak. Türkmenistan Devlet Başkanı bununla ilgili bir kararname imzaladı.

Türkmen Lideri’nin kararı kapsamında Spor ve Gençlik Bakanlığı, Uluslararası Halter Federasyonu (IWF) ile birlikte Aşkabat’taki Olimpik köyde 28 Ekim-10 Kasım 2018 tarihleri arasında Dünya Halter Şampiyonası’nı gerçekleştirecek. Bunun için organizasyon komitesi kuruldu.

Diğer taraftan, Spor ve Gençlik Bakanlığının fonu oluşturuldu. Türkmen Lider bununla ilgili kararname imzaladı ve fonun düzenlemelerini onayladı. Bu fon spor alanındaki maddi ve teknik altyapının geliştirilmesi, Türkmenistan’da uluslararası turnuvaları yüksek düzeyde organize etmek, giderleri karşılamak, milli takımları Olimpiyat ve Asya Oyunları’na hazırlamak amacıyla kuruldu.

TÜRKMENİSTAN’IN SPOR BAŞARISI

Yurtdışında yapılan uluslararası turnuvalara katılan Türkmen sporcular Türkmenistan’a madalya ile döndüler. Hindistan’ın Mumbai kentinde Asya Kuraş Şampiyonası düzenlendi. Türkmen güreşçiler bu turnuvada 1 altın, 2 gümüş ve 4 bronz olmak üzere toplam 7 madalya kazandı. Turnuvaya 13 ülkeden 130’un üzerinde sporcu katıldı.

Öte yandan Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen A.Aharlampiyev anısında düzenlenen spor ve savaş sambo Dünya Kupası’nda Türkmen sporcular 10 madalya kazandı. Türkmen sporcuları 3 gümüş ve 7 bronz olmak üzere toplam 10 madalya kazanarak, madalya sıralamasında Rusya ve Moğolistan’dan sonra 3.sıraya yerleşti.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal       

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *