07

Türkmen Lideri TOBB Başkanı Rıfat Hısarcıklıoğlu’nu kabul etti

Bugün Türkmenistan Devlet Başkanı Türkmenistan’da ziyarette bulunan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rıfat Hısarcıklıoğlu’nu kabul etti. Konuk Başkan kabulü için Türkmen Liderine teşekkür etti ve Türk işinsanları Türkmenistan ile işbirliğinden memnun olduğunu ifade etti. Çeşitli alanlarda başarılı hayata geçirilen ortak projeler bu işbirliğinin verimliliğini ispat etmektedir. Türk iş insanları geleceği büyük Türkmen pazarındaki payını daha da artırmayı amaçlıyor. Türkmenistan’da işbirliği için gerekli şartlar ve yatırım ortamı bulunmaktadır.  

Türkmen Liderinin belirttiği gibi Türkmenistan “açık kapılar” ve geniş uluslararası işbirliği politikasını devamlı hayata geçirmekte ve yabancı ortakların yeni tekliflerini incelemeye her zaman hazırdır. Türkmen Lideri görüşmede Türk şirketleri ile devam eden işbirliğine olumlu not verdi.

Görüşmede Türkmen Lideri ve konuk Başkan dev işbirliği potansiyeline sahip olan işbirliği konusunu ele aldılar. Türk ortaklara verilen projelerde işlerin durumu istişare edildi. Onlardan biri Ovadandepe’de inşa edilen ve yarın açılacak Cam Fabrikasıdır. Tepe Türkmen İnşaat ve Ticaret AŞ şirketi bu projenin müteahhididir. En son teknoloji ile donatılan bu Fabrikanın inşası tamamlandı ve kullanıma hazırdır. Bu fabrika bölgedeki bu tip fabrikaların en birincisidir.

Türkmen Lideri Türkmenistan’ın sanayileşmekte olduğunu beyan ederek, modern sanayi tesisleri meydana gelmekte olduğunu belirtti. İthalatı azaltan, ihracatı arttıran projelere Türkmenistan büyük önem vermektedir. Bu ortam yabancı şirketlere, özelliklere Türk şirketlerine uygun ortam yaratmaktadır.

Türk konuk Başkan, Türkmen Liderine teşekkür ederek, Türk iş insanlarının Türkmenistan’da hayata geçirilmekte olan projelere katılmaya istekli olduğunu tekrarladı.

Görüşmede Türk şirketlerinin Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan Gaz boru hattı gibi önemli projelere katılımı konusu istişare edildi. Bu proje bölgesel barış ve kalkınma için önemli özelliğe sahiptir. Görüşme sonrasında Türk konuk Başkan Türk şirketlerin üzerine alan projeleri sorumluluk bilinci ile icra edeceğini beyan etti ve Türkmen Liderine sağlık ve Türkmenistan’ın gelişmesi için başarılar diledi.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal       

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *