07

Tepe Türkmen’in inşa ettiği Cam Fabrikası Yarın Açılıyor

Tepe Türkmen Türk şirketi tarafından inşa edilen Cam ve Cam ürünleri Fabrikasının yarın açılışı gerçekleşecek. Avrupa’nın en gelişmiş teknolojileri ile donatılan fabrika Türkmenistan’ın en önemli sanayi tesislerinden olmaya aday.  Yarın açılışı gerçekleştirilecek bu fabrika, Türkmenistan’da float sistemi ile düz cam üreten ilk kompleks olma özelliğine sahiptir. Fabrikanın açılışına Türkiye’den TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ve çok sayıda davetlinin katılması beklenmektedir.

Aynı zamanda söz konusu proje, Türkmenistan’ın son yıllarda hayata geçirdiği ve yurtdışından ithal edilen malların yerini ülke çapında üretilen mallar ile doldurmak programı kapsamında gerçekleştirilmesi de ayrı bir öneme sahiptir.

2015 yılında inşasına başlanan Türkmenistan Cam ve Cam Ürünleri Fabrikası’nın Türkmenistan Sanayi Bakanlığı’nın siparişi üzerine, Tepe Türkmen İnşaat ve Ticaret AŞ. Türk şirketi tarafından inşa edilmiştir.

İşte Fabrika hakkında bazı önemli bilgiler :

◾Fabrikanın bütün teknolojik sistemleri, Almanya ve İtalya gibi Avrupa’nın önde gelen ülkelerinin; dev şirketlerinin son teknoloji ekipmanları ile donatılmıştır.

◾Fabrika düz ve şişe cam üretimi kapsamında hizmet verecek olup, fabrikada çeşitli kalınlıklarda düz cam ve çeşitli form - ölçülerde cam şişelerin üretilmesi hedeflenmektedir.

◾Düz cam hattının maksimum üretim kapasitesinin günde 250 ton, Şişe cam hattının ise günlük şişe üretim kapasitesinin maksimum 50 ton olması planlanmaktadır.     

◾Endüstriyel tesisin düz cam üretim fırınında hammadde yaklaşık 1680 derece sıcaklıkta eritilmekte olup, şişe cam fırınında eritme sıcaklığı yaklaşık 1550 derecedir.

◾Fabrika kapsamında 30-dan fazla yapı inşa edilmiştir. Bunların arasında üretim hatlarının yapıları, hazır ürün ambar yapıları, hammadde iyileştirme – depolama yapıları, birçok yardımcı teknik yapılar, idari görevdeki yapılar ve konaklama yapıları yer almaktadır.

◾Fabrika kapsamında bulunan hammadde hazırlama tesisi (bölgesi) de büyük önem taşımaktadır. Hammadde hazırlık tesisi, kuvars kumu iyileştirme-depolama bölgesi; dolomit ve kuvars taşları iyileştirme – depolama ana bölgelerinden oluşmaktadır.

◾Tesisin cam üretiminde kullanılacak hammaddenin büyük bölümünün Türkmenistan sınırlarından temin edilmesi de büyük öneme sahiptir.

◾Fabrikada çalışacak 70 den fazla teknik görevli Avrupa ülkelerinde ve Rusya’da belli aralıklarda uygulamalı eğitim seminerine tabi tutulmuştur.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal       

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *