07

Türkmenistan-Çin ticaret hacmi 10 milyarı buldu

Türkmenistan ile Çin arasındaki ticaret hacmi 2017 yılında 10 milyar dolar seviyesine ulaştı. Bununla ilgili açıklama, Türkmenistan’ın Çin büyükelçiliği tarafından Pekin’de düzenlenen basın toplantısında yapıldı.

Çine geçen sene 30 milyar m3 Türkmen doğal gazı ihraç edildi

Türkmenistan Pekin Büyükelçisi Çınar Rüstemova, 2017 yılında iki ülke arasındaki ticaret hacminin 10 milyar dolara ulaştığını ve bu hacmin artışında enerji sektörünün etkili olduğunu ifade etti. Büyükelçiye göre, Türkmenistan geçen sene Çin’e 30 milyar metreküp doğalgaz ihracatı gerçekleştirdi.

Türkmenistan ile Çin münasebetleri sadece enerji sektörü ile sınır değil. Ülkeler arasında aynı zamanda ulaştırma ve lojistik alanında da işbirliği büyütülüyor. Geçen sene sonunda Çin’den İran’a doğru Türkmenistan üzerinden konteynır seferleri gerçekleştirildi. Bu test seferleri Çin ile İran arasındaki yük taşımacılığı mesafesini Kazakistan-Türkmenistan-İran demiryolu hattı ile 2 kat azalttı.

Bu sene Ocak ayında Türkmen-Çin İş forumu düzenlendi. Bu forumda ticaret ve yatırım alanında 5 proje konusunda anlaşmaya varıldı. Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği ile China CAMC Engineering Co., Ltd. arasında Lebap vilayetinde potasyum tuzu yataklarının olduğu bölgede potasyum gübre üretim tesisinin inşası konusunda çerçeve anlaşmasını imzaladığı ifade edildi.

Öte yandan, Pekin’de Türkmenistan vize merkezinin açılması turizm sektöründeki işbirliğini hızlandırıldı.  Şubat 2018’de Pekin’de turizm alanında işbirliği konulu bir forum gerçekleştirildi. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal       

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

                                                             

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *