07

Rus enerji şirketinden, Türkmenistan ile işbirliğine büyük ilgi

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Rusya’nın ARETİ uluslararası şirketler grubu Başkanı İgor Makarov ile görüştü. Konuk işadamı, ekonomik büyümede istikrar kazanan Türkmenistan ile karşılıklı yarar sağlayan işbirliğinin arttırılmasına büyük ilgi gösterdiklerini kaydetti.

Türkmen Lider, aynı zamanda Türkmenistan ile işbirliğine ilgi duyan yabancı şirketler ile karşılıklı çıkarlar kapsamındaki ortaklıklara açık olduğunu söyledi. Devlet Başkanı, Rus şirketi ile uzun zamandır çalıştıklarını ve ortak çalışmalar sonucunda önemli bir tecrübe kazandıklarını ifade etti.

Taraflar, Türkmenistan’ın kalkınması yönündeki yeni projeler konusunda fikir teatisinde bulundular. Rus işadamı, Türkmen Lideri’ne şirketine duyduğu güvenden dolayı teşekkür etti ve ortaklık sorumluluklarını yerine getirmek için çaba göstereceklerini ifade etti.

Rus şirketinin Türkmenistan’daki en büyük projesi, Hazara Denizi’nin Türkmen kıyısındaki 21.Blokun sanayiye kazandırılmasını öngören ürün paylaşım projesidir. Bu projeyle ilgili anlaşma, 2009 yılında imza atılmıştı. 21.blokta sismik arama çalışmaları yapıldığı kaydedildi. Yapılan araştırmalar bölgede önemli enerji kaynağının olduğu gösteriyor. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal       

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *