07

FIFA Dünya Kupası, Türkmenistan’da

Rusya’nın ev sahipliğinde yapılacak 2018 FIFA Dünya Kupası'nda verilecek olan kupa, dünya turunu devam ediyor. FİFA Dünya Kupası, ilk defa Türkmenistan’a geldi. Rusya'da düzenlenecek futbol şöleni başlamadan önce Dünya Kupası, tıpkı Olimpiyat Meşalesi geleneğinde olduğu gibi, dünyanın dört bir yanında meraklı gözlerin odağında oluyor.

4.kez düzenlenen FİFA Dünya Kupası, bugün Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’taki Berkarar AVM’de futbolseverler ile buluştu. Törene Türkmenistan Futbol Federasyonu’ndan yetkililer, Coca-Cola Türkmenistan temsilciliği yetkilileri ve çok sayıda futbolsever katıldı. FİFA Dünya Kupası’nı Türkmenistan’a dünyaca ünlü futbolcu, Fransa Milli Takımı ile 1998 Dünya Kupası'nı ve 2000 Avrupa Şampiyonluğu'nu kazanan orta alan oyuncusu Christian Karembeu eşlik etti.

Törende Karembeu FİFA Dünya Kupası’nı futbolseverlere tanıttı. Ardından futbolseverler ile hatıra fotoğraf çektirdi. Dünya Kupası, Türkmenistan’a Özbekistan’dan getirildi. Taşkent’ten Aşkabat’a yerel saat ile 09:30 civarında geldi. Aşkabat’ta yaklaşık 1 saat 20 dakika süren bir tanıtım etkinliği düzenlendi. Ardından, Aşkabat’tan Ermenistan’ın başkenti Erivan’a doğru hareket etti.

FIFA Dünya Kupası, Coca-Cola'nın sponsorluğunda, 6 kıtadaki 51 ülkenin 91 şehrinde futbolseverlerle buluşacak. “FIFA World Cup Trophy Tour” adıyla düzenlenen etkinliğin bu sene dördüncüsü yapılmaktadır.

Dünya Kupası’nın ilk turu 2006 yılında gerçekleştirilmişti. 3 ay boyunca 28 ülkenin 31 kentinde futbolseverler ile buluşmuştu.

2010 senesinde Güney Afrika’da düzenlenen turnuva öncesinde 2.turu yapılmıştı. Bu defa 50 Afrika ülkesi olmak üzere toplam 84 ülkeye boyunca 139 bin kilometre mesafe kat etmişti.

2014 Dünya Kupası öncesinde tur ise 3’üncü defa gerçekleştirildi ve 267 gün devam etti. 90 ülkede 1,3 milyon kişi Dünya Kupası’nın yanında hatıra fotoğrafı çektirme fırsatı yakalamıştı.

Bu defaki FİFA Dünya Kupası turu 1 Mayıs 2018 tarihinde Rusya’nın Vladivostok kentinde son bulacak. 2018 Dünya Kupası 14 Haziran’da başlayacak. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal       

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *