07

Yılın ilk açılışı: Türkmen Lider modern yaşam merkezini hizmete açtı

Türkmenistan’da halka modern hayat standartlarının sunulması için dev sosyal yatırımlar gerçekleştiriliyor. Devlet bütçesinin giderlerinin büyük bir kısmı, sosyal sektör için ayrılıyor. Bu bütçe kapsamında okul, kreş yanı sıra modern konutlar, tek ve 2 katlı villa tipi evler inşa edilmektedir.

Türkmenistan Devlet Başkanı’nın yürüttüğü bu sosyal politika kapsamında Aşkabat’ın Bagtıyarlık ilçesindeki Taze Zaman (Yeni Zaman) yaşam merkezinde toplu konut açılışı gerçekleştirildi.

Açılış törenine, Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları ve çok sayıda davetli iştirak etti. Törene, aralarında Atavatan Türkmenistan dergisi Genel Yayın yönetmeni olmak üzere yabancı basın kuruluşların temsilcileri de davet edildi.

Villa tipi evlerin yer aldığı bu yaşam merkezinde daha önce de birkaç aşamalı olarak açılışlar yapıldı. 2014 2016 ve 2017 yıllarında yapılan açılış törenleri sonucunda bir ve iki katlı yazlık türü evler yanı sıra sağlık ocağı, kültür merkezi, okul, kreş, spor merkezi, ticaret merkezi, dükkânlar, yangın deposu, iletişim merkezi, idari binalar, cami ve parklar inşa edildi. Bu projeler, Türkmenistan Sanayiciler ve İşadamları Birliği’ne üye Türkmen firmalar tarafından gerçekleştirildi.

Bu defaki açılış töreninde de 1000’in üzerinde bir ve iki katlı yazlık türü evler hizmete açıldı. Evlerde insanların huzurlu bir yaşam sürmesi için bütün imkânlar seferber edildi. Bütün tesisler modern ihtiyaçlar göz önüne alınarak planlanmış, inşa edilmiş ve donatılmıştır.

Törene katılan Devlet Başkanı’nı ilk olarak çocuklar şiirleriyle karşıladı. Daha sonra Devlet Başkanı çocukları da yanına alarak, folklor gösterisini izledi ve açılış kurdelesini kesti. Ardından Türkmen Lider, çocuklar ve bütün katılımcılar açılış alanına yürüdüler. Yol boyunca Türkmenistan Büyük İpek Yolu’nun kalbi olarak adlandırılan bu yılın anlamını ifade eden gösteriler sunuldu. Sanatçılar, Türkmenistan’ın bir zamanlar Büyük İpek Yolu’nun önemli ticaret güzergahı olduğunu sahne eserleri ile canlandırdılar.

Ardından Devlet Başkanı, yaşam merkezinde inşa edilen 2 katlı yazlık evini inceledi. Daha sonra okul ve kreş önünde çocukların gösterilerini izledi. Bir katlı yazlık evi de ziyaret eden Türkmen Lider, açılış kapsamında Taze Zaman köyünün ağaçlandırma kampanyasına katkı sağlamak için bir fidan dikti ve törene katılan herkes de aynı şekilde yeni fidanları toprak ile buluşturdu.

Bu arada, açılış töreninde yaşam merkezindeki ev sahipleri yabancı büyükelçileri, işadamları ve gazetecileri evlerinde ağırladı. Evlerde sağlanan imkânlar hakkında bilgi verdi. Yabancı büyükelçiler de dua ederek, ev sahiplerini tebrik etti.

Toplu konut projesi kapsamında inşa edilen sağlık evinde de kaliteli sağlık hizmetleri vermek için bütün imkânlar donatılmış.

Daha önce Ahal vilayetine bağlı olan bazı yerleşim birimleri ile birlikte Taze zaman yerleşim merkezi de, 2013 yılında başkent Aşkabat’a dâhil edildi. Sonuçta, Aşkabat’ın yüzölçümü 2 kat arttı. Bu nedenle, Aşkabat’ı kalkındırmak amacıyla yeni konsept hazırlandı ve başkentin ilçelerinde yeni projeler hayata geçiriliyor.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal       

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *