07

14.İran Ürünleri Fuarı Aşkabat’ta yapıldı

İran, Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta 14. İran Ürünleri Fuarı'nı açtı. Aşkabat'taki Ticaret ve Sanayi Odası’nın fuar merkezinde ziyaretçilere kapılarını açan fuara, Türkmenistan yetkilileri, büyükelçiler, işadamları ve çok sayıda davetli katıldı. İran'dan fuarın açılış için Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanı Muhammed Şeriatmedari başkanlığında bir heyet Aşkabat'a geldi.

Fuara katılan 60 civarındaki İran şirketi, ürünlerini tanıttı. Fuar ile eş zamanlı olarak Türkmenistan-İran İş Forumu da düzenlendi. İranlı şirketler, yol inşaatı, petrol-gaz, elektrik enerjisi, su arıtma ve ısıtma, inşaat malzemeleri, çeşitli araba, yük araçları, tekstil, gıda ve diğer ürünlerini Türkmenistan'da görücüye çıkarttı.

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov da, söz konusu fuar ile ilgili yazılı mesaj yayınladı.

Fuarın açılış töreninde konuşan İran Bakanı Muhamemd Şeriatmedari, bu fuarın ikili karşılıklı yarar sağlayan işbirliğinin, ticari ve ekonomik alanda ortak projelerin başarıyla uygulanmasına yardımcı olacağını vurguladı.

Fuarda İran’ın ulusal otomobil üreticisi İran Khodro şirketi de yeni model arabalarını görücüye çıkardı. Firmanın 2018 yılına ait Peugeot, Renault, Dena+ ve Arisan model araçları, modern standartlara, enerji tasarrufuna ve çevre koruma ilkelerine göre geliştirilmiştir.

Sergide İran’ın Aşkabat Büyükelçiliği’nin Kültür Merkezi ve Saderat İran Bankası’nın Türkmenistan şubesi stant açtı. Bu kurumlar özel sektördeki ikili ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlıyor.

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *