07

Türkmenistan ekonomisinin nabzını tutacak dergi yayınlandı

Türkmenistan’ın ekonomisinin ve iş dünyasının nabzını tutacak olan Finans ve Ekonomi dergisinin ilk sayısı yayınlandı. Türkmenistan Finans ve Ekonomi Bakanlığı’nın imtiyaz sahipliğini üslendiği dergi 3 dilde; Türkmence, İngilizce ve Rusça yayınlanıyor. Bu derginin yayınlanacağı haberi, geçen sene verilmişti.

Periyodik olarak yayınlanacak dergide ünlü Türkmen bilim adamlarının ve genç uzmanların ülkenin kalkınmasına yönelik bilimsel, teorik, araştırmaya dayalı analitik ve bilgilendirici yazıları yayılacaktır.

Derginin ilk sayısında Türkmenistan’ın 2018-2024 yılları için yeni kabul edilen sosyo-ekonomik kalkınma programı hakkında geniş bir değerlendirme yazısı kaleme alınmıştır. Söz konusu önümüzdeki 7 yılı kapsayan devlet programı Ekim 2017’de gerçekleştirilen Yaşlılar Konseyi’nde kabul edilmişti.

Yazıda Türkmen liderinin mali ve ekonomik politikasının 2030 sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri prensibi kapsamında yürütüldüğü ifade edilmektedir. 2030 sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, BM Genel Kurulu’nun 70.oturumunda 25 Eylül 2015 senesinde kabul edilmişti.

Derginin ilk sayısında Türkmenistan’ın enerji güvenliği, ulaştırma, ekoloji alanları ile birlikte sosyal, eğitim, bilim ve teknoloji alanındaki ‘Açık kapılar’ politikası kapsamında yürütülen işbirliği konuları anlatılmıştır.

Ayrıca dergide devlet bütçesi, bankacılık sektöründeki son gelişmelerde anlatılmaktadır. Makalelerin her biri, ekonomik stratejinin etkinliğini karakterize eden belirli şekil ve sayıları içermektedir.

Finans ve Ekonomi dergisi, Türkmenistan Devlet matbaasında basılmıştır.

 

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *