07

Türkmen Lider, Avaza’yı helikopter ile turladı

Hazar Denizi’nin kıyısındaki Balkan vilayetinde çalışma ziyaretinde bulunan Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Güvenlik Kurulu toplantısını gerçekleştirdi ve ardından helikopter ile Hazar’ın kıyısını ve Avaza turizm bölgesini inceledi.

Balkan ziyaretini Güvenlik Kurulu toplantısı ile başlayan Türkmen Lider, askeri yetkililer ile 2018 yılının Ocak ayını değerlendirdi. Askeri yetkililer kendi alanlarındaki kurumlardaki çalışmalar ve faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Devlet Başkanı, ülkesinin savunma amaçlı askeri doktrini kapsamında silahlı kuvvetlerin teknik altyapısının, askeri kadroların durumlarının iyileştirilmesi için çalışacaklarını kaydetti. Askeri kurumların koordineli çalışmaları gerektiğinin altını çizen Türkmen Lider, Savunma Bakanlığı’nın Deniz Kuvvetleri’ne modern teçhizatlarını ve gemilerin satın alındığını ve bunların ülkenin deniz sınırlarının güvenliğinin sağlanması için yapıldığını ifade etti.

Daha sonra Türkmen Lider, deniz tatil beldesi olan Avaza turizm bölgesindeki çalışmaları helikopter ile inceledi. Hazar kıyısında dev bir turizm bölgesi oluşturuldu ve büyük yatırımlar ile çok sayıda otel, dinlenme tesisleri, yat kulüpleri ve spor merkezleri inşa edildi.

Devlet Başkanı, Hazar’ın güzel bir bölgesinde mola vererek, bu bölgede inşa edilecek projelerin maketlerini inceledi.

Daha sonra helikopter turunu devam ettiren Türkmen Lider, Hazar’ın kıyısındaki dev sanayi ve ulaştırma sektörüne ait projeleri inceledi. Bunların arasında Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı ön plana çıktı. Bu proje, bütün Orta Asya bölgesinin önemli ve dev lojistik merkezi olacak. Halihazırda, proje kapsamında yeni terminallerin inşası devam etmektedir ve ülkenin en önemli projesi bitiş aşamasına geldi.

Türkmen Lider, helikopter turunda kendisine eşlik eden yetkililere Avaza turizm bölgesini daha da güzelleştirmek konusunda bir takım talimatlar verdi. Devlet Başkanı’nın Balkan ziyareti sürüyor. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal       

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *