07

Orta Asya +Japonya Bakan Yardımcıları toplantısı yapıldı

Orta Asya ülkeleri ve Japonya'dan oluşan diyalog grubu, Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de dışişleri bakan yardımcıları düzeyinde toplandı. 26 Ocak tarihinde Duşanbe’de , "Orta Asya + Japonya" dışişleri bakan yardımcılığı düzeyinde 12. üst düzey yetkililer toplantısına gerçekleştirildi. Toplantıya, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan dışişleri bakan yardımcıları ve Japonya’yı temsilen Orta Asya’dan sorumlu Dışişleri Bakanlığı özel temsilcisi, Büyükelçi Toshihiro Aiki başkanlığında heyet katıldı.

Sözkonusu toplantının birinci oturumunda ulaştırma ve lojistik sektöründeki işbirliği değerlendirildi. Heyetler bu alanlardaki projeleri gözden geçirerek, geleceğe yönelik işbirliği olanaklarını ele aldı. Oturumda Türkmenistan heyetinin diyalog kapsamında ulaştırma ve lojistik alanındaki somut önerileri ve projeleri katılımcılarda ilgi duyuldu.

İkinci oturumunda turizm alanındaki işbirliği ele alındı. Turizm endüstrisini geliştirmek, turizm hizmetlerini genişletmek ve sanayinin ekonomik verimliliğini artırmak için taraflar, özellikle eğitim alanında Diyalog çerçevesinde deneyim ve bilgi alışverişinde bulunmanın alanları görüşüldü.

Geri kalan oturumlarda bölgesel güvenlik konularına ve "Orta Asya + Japonya" Diyalogunu teşvik etmek için atılacak diğer adımlara ayrıldı. Heyet başkanları, Orta Asya ülkelerinin sorunların birlikte çözülmesinin ve halkların güvenliğini, istikrarını ve ekonomik refahını sağlamak için işbirliği yapmanın yollarını araştırmasının önemini vurguladılar.

Tacikistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Nizomiddin Zohidi’nin başkanlığında yapılan toplantıya, Kırgızistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Dinara Kemelova, Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Vepa Haciyev, Özbekistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Saidikrom Niyazhocayev ve Kazakistan Dışişleri Bakanlığı Asya İşbirliği Genel Müdürlüğü Müdürü Alibek Bakaev katıldı.

Mayıs 2017’de Tacikistan Orta Asya Japonya Diyaloğunun 2017-2018 yılları için dönem başkanlığını üslenmişti. "Orta Asya + Japonya" diyalogu 2004 yılından beri faaliyet gösteriyor.

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal       

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

                                                             

 

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *