07

Türkmenistan’da seçim hazırlıkları

Türkmenistan’da 25 Mart tarihinde gerçekleştirilecek parlamento seçimleri için hazırlıklar tüm hızıyla devam etmektedir. Bu hazırlıklar kapsamında seçim komisyonları kuruldu. Aynı zamanda Türkmen halkı milletvekilleri ile birlikte Halk Maslahatı’nın il, ilçe ve şehir temsilcilerini de seçecek.

Türkmenistan Meclisi’ne 125 milletvekili seçilecek. Halk Maslahatı’nın il temsilcilerini seçmek için 240 seçim sandığı oluşturuldu. Aşkabat başta olmak üzere her vilayette 40 seçim sandığı faaliyette olacak. Halk Maslahatı’nın ilçe ve şehir temsilcileri için ise 1200 seçim sandığı kurulacak. Ahal vilayetinde 160, Balkan vilayetinde 260, Daşoğuz vilayetinde 220, Lebap vilayetinde 220, Mari vilayetinde 260 ve Aşkabat şehrinde 80 seçim sandığı seçmenleri bekleyecek.

Demokrat Parti, Sanayi ve Girişimciler Partisi, Tarım Partisi, Türkmenistan kamu örgütleri ve dernekleri, ülkedeki vatandaş grupları, seçim komisyonlarının oluşturulması için en önemli adaylarını sundu.

Yapılan açıklamalarda yaklaşan seçimlerin alternatif, açıklık ve şeffaflık ilkeleri kapsamında yapılacağı ve Türkmenistan'ın demokratik bir kalkınma yolunda ilerlediğinin bir göstergesi olacağı kaydedildi. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal       

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *