07

Türkmenistan, Asya demiryolu ağına entegre oluyor

Çin, Basra Körfezi’ne kadar ulaşmak için gerçekleştirdiği test demiryolu seferleri, Türkmenistan üzerinden transit koridorun ekonomik faydalarını değerlendirmek için büyük önem taşıdı. Bu proje, aynı zamanda Türkmenistan’ın Asya demiryolu ağına entegre olmasına da imkan sağladı.

Geçen senenin sonuna doğru Çin’in çeşitli eyaletlerinden Çin-Kazakistan-Türkmenistan-İran hattında konteynır yük vagonlarının taşınması için seferler başlatılmıştı. Başlatılan 3 seferin 2’si Türkmenistan üzerinden İran’a geçiş yaptı. İlk sefer 8 Ocak’ta, ikinci sefer 12 Ocak’ta Türkmenistan sınırından İran’a doğru hareket etti.

Türkmenistan’ın transit imkânları yabancı ülkeleri, özellikle Çin’in büyük ilgisi çekti. Çin’den çeşitli tüketim malzemelerinden oluşan toplamda 130’un üzerinde konteyner yük vagonları sefer gerçekleştirdi.

Çin-Kazakistan-Türkmenistan-İran hattının demiryolu taşımacılığı 2 hafta sürdü. Bu süre veya zaman zarfı deniz yoluyla kıyaslandığında çok ekonomik. Çünkü deniz yoluyla bu mesafe 30 veya 40 gün sürmektedir.

Uzmanlara göre, 4 ülkeyi kapsayan demiryolu güzergahı Çin’in tüketim mallarını Basra Körfezi’ne taşıması için en önemli ve ekonomik güzergah olduğu kaydedildi. Ayrıca, bu test seferleri, Çinli nakliyecilerin, Türkmenistan üzerinden transit koridoru kullanarak ulaşım yolunu ve maliyetini azaltarak ne kadar önemli miktarda tasarruf edebileceklerini tahmin etmelerine imkân sağladı.

Avrasya ülkelerinin büyük ticari ortağı olan Çin, Kazakistan-Türkmenistan-İran demiryolu ile başka ülkelere de açılma planları yapmaktadır. Bunun için gereken görüşmeleri başlattı. 

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA)

Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin!

 Resmi  Facebook Hesabımız için  : 

 https://www.facebook.com/AtavatanTurkmenistanJournal/    

Resmi Line Hesabımız

https://line.me/R/ti/p/%40atavatanjournal

Line İD : @atavatanjournal       

 Resmi Twitter Hesabımız için

https://twitter.com/AtavatanJournal

Resmi Linkedin Hesabımız için :       

 https://www.linkedin.com/in/atavatan-turkmenistan-journal-91a056134/

İleti bırak

E-mail adresiniz yayınlanmıyacaktır. Gerekli alanlar işaretlenmişti *