Finalyň ady: Fransiýa – Horwatiýa

Temmuz 12, 2018 - 11:00 AM

Russiýa Federasiýasynda geçirilýän futbol boýunça dünýä çempionatynda jemleýji duşuşyklar galdy. Dünýäniň baş kubogynyň almak ugurndaky final duşuşygynda Fransiýa bilen Horwatiýanyň ýygyndylary duşuşar. Fransiýa Belgiýanyň ýygyndysyny 1:0 hasabynda utup, 20 ýyldan soňra täzeden finala çykdy.

Daha fazla oku

Dünýä çempionatynda nobat ýarym finalda

Temmuz 9, 2018 - 12:31 PM

Russiýa Federasiýasynda geçirilýän futbol boýunça dünýä çempionatynda nobat ýarym finala geldi. Ýer eýeleri Russiýanyň ýygyndysy ýayrm finalyň gapysyndan yzyna gaýtdy. Olar esasy we goşmaça 30 minutlyk wagty 2:2 deňme-deň gutaran duşuşykda Horwatiýanyň ýygyndysyndan 11 metrlik jeirme urgularyndan 3:4 hasabynda utuldy.

Daha fazla oku

Troya Müzesi Açılışı İçin Geri Sayım Başladı

Temmuz 6, 2018 - 2:57 PM

Bilindiği gibi Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kabulünün 20.yılı, yani 2018 yılı Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığınca Troya Yılı olarak ilan edildi. 2018 Troya Yılı’nın ilk 5 ayında yurt içinde ve yurtdışında bu Bakanlık tarafından düzenlenen ulusal ve uluslararası işbirlikleri, kültür, sanat, bilim ve spor etkinlikleri gibi yüzlerce tanıtım etkinliği sayesinde Çanakkale şehri, dünyanın buluştuğu bir merkez oldu.

Daha fazla oku

Türkmen Lideri’nin kitabı Türkçe ’ye tercüme edildi

Temmuz 5, 2018 - 10:36 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un ‘Türkmenistan – Büyük İpek Yolu’nun kalbi’ kitabı, Türkçe ‘ye tercüme edildi. Kitabın Türkçe nüshası, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov tarafından Türkmen Lideri’ne takdim edildi.

Daha fazla oku

Dünýä çempionatynda nobat çärýek finalda

Temmuz 4, 2018 - 11:09 PM

Russiýada dowam edýän futbol boýunça dünýä çempionaty ahyrlap gelýär. 1/8 final duşuşyklarynyň netijeleri boýunça baş kubogy almak ugrundaky ýaryşda 8 topar galdy. Olar, ýer eýeleri Russiýa, şeýle hem Braziliýa, Horwatiýa, Angliýa, Şwesiýa, Urugwaý, Fransiýa we Belgiýadyr. Ýewropa ýurtlaryndan 6 döwlet we Amerika yklymyndan 2 ýurt dünýä kubogyny almak üçin çärýek finalda (¼ final) duşuşar.

Daha fazla oku

Dünýä çempionaty: Braziliýa ynamly öňe barýar

Temmuz 3, 2018 - 10:56 PM

Şu ýylyň 14-nji iýunynda Russiýa Federasiýasynda badalga alan futbol boýunça dünýä çempionatynda 1/8 finalyň duşuşyklary geçirilýär. Şu gün bu finalyň soňky oýunlary oýnalar. Düýnki duşuşyklarda Braziliýa dünýäniň beýleki futbol ägirtleri Argentina, Ispaniýa we Portugaliýa ýaly, dünýä çempionaty bilen hoşlaşman, ynamly öňe barýar.

Daha fazla oku

Messiniň 1-nji, çempionatyň 100-nji goly: “C” we “D” toparçalarynyň duşuşyklary tamamlandy

27, 2018 - 9:22 AM

Russiýada dowam edýän futbol boýunça dünýä çempionatynda ýene-de 2 toparçadaky duşuşyklar tamamlandy. “C” toparçasynda indiki tapgyra çykmaga hukuk gazanan 2 ýygyndynyň – Fransiýanyň we Daniýanyň ýygyndylarynyň duşuşygy boldy we ol 0:0 deňme-deň gutardy. Bu hasap futbol çempionatynyň ilkinji hasap açylmadyk duşuşygy boldy. Şeýle hem bu toparçadaky beýleki oýunda Perunyň ýygyndysy Awstraliýanyň ýygyndysyny 2:0 hasabynda utmagy başardy. C” toparçasynda Fransiýa birinji, Daniýa bolsa ikinji bolup, 1/8 finala çykmagy başardy.

Daha fazla oku

Dünya çempionatynda soňky ýagdaý: “A” we “B” toparçanyň oýunlary tamamlandy

26, 2018 - 2:02 PM

“Makul Hyzmat” terjime merkeziniň hem mahabat bilen goldaw berýän “Türkmenistan sport” teleýaýlymynda göni ýaýlymda tomaşa edilýän Russiýa Federasiýasynda geçirilýän futbol boýunça dünýä çempionaty barha gyzyşýar. 8 toparçada 32 milli ýygyndynyň dünýäniň baş kubogyny almak ugrundaky futbol baýramçylygynda toparçalardaky ikinji tapgyryň duşuşyklary tamamlanyp, ahyrky üçünji tapgyryň duşuşyklaryna badalga berildi. 2 tapgyryň ahyrynda 6 ýurduň milli ýygyndysy 1/8 finala çykmaga hukuk

Daha fazla oku

Futbol boýunça dünýä çempionaty: sanlar we maglumatlar

17, 2018 - 4:07 PM

Türkmenistan döwletimiz bilen bir hatarda tutuş dünýäniň uly sabyrsyzlyk bilen garaşýan futbol boýunça dünýä çempionaty şu ýylyň 14-nji iýunynda Russiýa Federasiýasynda badalga aldy. Russiýa Federasiýasy ilkinji gezek futbol dünýäniň iň uly sport ýaryşyny geçirmek hukugyna eýe boldy. Russiýanyň 11 şäheriniň 12 stadionynda dünýäniň 32 ýurdunyň milli ýygyndylary 8 topara bölünip, futbol duşuşyklaryna başlady.

Daha fazla oku

DSÖ: Türkmenistan sigaraya karşı mücadelede başarılı

14, 2018 - 4:40 PM

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkanı Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) yeni atanan Aşkabat temsilcisi Paulina Karvovska ile görüştü. Türkmen Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, DSÖ temsilcisi Karvovska Türkmenistan’ın tütün kullanımı ve dumansız hava sahasının oluşturulması, sigaraya karşı mücadelede büyük başarılara imza attığını kaydetti.

Daha fazla oku

Türkmen Lideri’nden yeni kitap

13, 2018 - 2:29 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, anneler ile ilgili yeni bir kitap yazdı ve kitabının ilk nüshasını Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcılarına ve askeri yetkililere takdim etti. Türkmen Lideri’nin 3 dilde yayınlanan “Anneye saygı – kutsallığa saygı” isimli kitabı okurlarla buluşuyor.

Daha fazla oku

Türkmenistan-ABD İş Konseyi 10.yılında

13, 2018 - 2:01 PM

Türkmenistan ile ABD arasındaki ikili münasebetler 19 Şubat 1992 yılında kurulan diplomatik ilişkiler ile başladı. 1992 yılında Türkmenistan’da ABD Büyükelçiliği açılırken, 1994 yılında Türkmenistan’ın Washington Büyükelçiliği resmen göreve başladı. Bugüne kadar iki ülke arasında 59 anlaşma imzalanırken, bunun 53’ü hükümetler arası, 6’sı ise bakanlıklar arasında imzalanan anlaşmalar oldu.

Daha fazla oku

BM’den Dünya Bisiklet Günü mesajı

2, 2018 - 1:58 PM

Türkmenistan’ın girişimiyle Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 3 Haziran Dünya Bisiklet günü olarak ilan edildi. Bu sene ilk defa kutlanacak bu bayram dolayısıyla BM resmi internet sitesinde haber ver aldı. Haberde BM ülkeleri bisiklet kullanmaya davet ediyor. Bisiklet, sera gazı emisyonlarının azaltılmasında önemli bir rol oynayan güvenilir, çevre dostu bir ulaşım aracıdır. Düzenli olarak pedal çevirenler, kendilerini kardiyovasküler hastalıklardan korurlar. Bisiklet taşımacılığının bu avantajları, her yıl 3 Haziran Dünya Bisiklet Gününü kutlamaya karar veren Genel Kurul üyelerinin dikkatini çekti.

Daha fazla oku

Aşkabat’ta Moda Gösterisi

Mayıs 28, 2018 - 4:49 PM

Türkmen Halı Bayramı ve Tekstil sektörü çalışanları günü dolayısıyla düzenlenen etkinlikler kapsamında gerçekleştirilen moda gösterisi de büyük ilgi gördü. Her sene dünyanın birçok ülkesinden moda dünyasının önemli isimlerini ağırlayan Türkmenistan’da bu sene Rus Moda şirketinin modacıları yeni kostümlerini sergiledi.

Daha fazla oku

Altın Asır’ın rakibi Hint takımı Bengaluru

Mayıs 25, 2018 - 8:49 PM

AFC Cup turnuvasında mücadele eden Türkmenistan’ın lig şampiyonu Altın Asır takımı, D grubunu lider tamamlayarak, gruptan çıkmayı başardı. Asya Futbol Konfederasyonu tarafından organize edilen AFC Cup turnuvasında finallere kalmayı başaran ilk takım Altın Asır oldu. Türkmen takımına bundan sonra zorlu karşılaşmalar bekliyor. Kupaya doğru atılan adımda ilk rakip, Hindistan liginin takımı Bengaluru oldu.

Daha fazla oku

Dünya Halter Şampiyonası’na 2 Bin Sporcu Katılacak

Mayıs 22, 2018 - 3:59 PM

Türkmen Lider, bugün gerçekleştirdiği toplantıda Türkmenistan’da bu sene yapılacak uluslararası spor yarışlarına dikkat çekti. Ekim-Kasım ayında düzenlenecek Dünya Halter Şampiyonası’na 2 bin civarında sporu geleceği kaydedildi. Aşkabat’taki şampiyonada madalya kazanan haltercilerin 2020 Tokyo

Daha fazla oku

Afyonkarahisar- Türkiye’nin Sağlık Turizm Merkezi

Mayıs 21, 2018 - 10:56 AM

Yakında Türkiye Cumhuriyetinin Aşkabat Büyükelçiliği Kültür Müşavirliği tarafından Afyonkarahisar ili tanıtım programı düzenlendi. Programa Atavatan Türkmenistan Yayın Grubu adına katılan Merdan Gurbandurdıyev’in izlenimlerinden oluşan yazı dizini sunuyoruz.

Daha fazla oku

Türkmen Liderinden Küba’ya taziye

Mayıs 19, 2018 - 8:20 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Küba’da gerçekleşen uçak kazasında çok sayıda kişinin kurban olması nedeniyle Küba Devlet Başkanı Miguel Mario Díaz-Canel Bermúdez’e taziye mesajı gönderdi. Türkmen Liderinin taziye mesajında, Türkmenistan’ın halkının ve Hükümetinin

Daha fazla oku

Wiza ulgamynda täze tertip

Mayıs 19, 2018 - 7:40 PM

Ýakynda hormatly Prezidentimiz Gurbanguly Berdimuhamedow Ministrler Kabinetiniň we Döwlet howpsuzlyk geňeşiniň bilelikdäki mejlisini geçirdi. Mejlisde Döwlet migrasiýa gullugynyň başlygy M.Gurdow milli Liderimiziň migrasiýa işlerini kämilleşdirmek, hususan-da, daşary ýurtly raýatlary we raýatlygy bolmadyk adamlary bellige almagyň hem-de giriş we çykyş wizalaryny resmileşdirmegiň tertibi hakyndaky Düzgünnamanyň täze redaksiýasyny taýýarlamak barada beren tabşyryklaryny ýerine

Daha fazla oku

Türk genç kemancı Selin Samsar, Aşkabatlıları büyüledi

Mayıs 14, 2018 - 8:29 PM

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’taki Mahtumkuli Müzik ve Dram Tiyatrosu’nda Türkiye Aşkabat büyükelçiliği ile Türkmenistan Kültür Bakanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği konserde genç kemancı Selin Samsar seslendirdiği parçalar ile izleyiciler büyüledi. Konsere THY ve Tepe Türkmen şirketleri sponsor oldu.

Daha fazla oku

Aşkabat Türk İlkokulunda mezuniyet heyecanı

Mayıs 13, 2018 - 8:02 PM

Bugün Aşkabat Türk İlkokulunda 4. Sınıf öğrencilerinin mezuniyet heyecanı vardı. Günün ikinci yarımında Türk Kültür Merkezinde ilkokul öğrencilerinin mezun olması nedeniyle tören düzenlendi. İlkokul müdürü, öğretmenleri, öğrenciler ve velilerin katıldığı tören, saygı duruşu ile başladı. Daha sonra Türkmenistan ve Türkiye milli marşları okundu. İlkokul öğrencileri tarafından Türkmence ve Türkçe sunulan şiir ziyafeti

Daha fazla oku

Türkiye’nin ilk Yumurta Merkezini “Atavatan Türkmenistan” gezdi

Mayıs 11, 2018 - 2:17 AM

Türkiye Cumhuriyeti Aşkabat Kültür Müşavirliği tarafından Türkmen turizm şirketlerine yönelik düzenlenen Afyonkarahisar'daki termal tesisleri tanıtım programına katılan Atavatan Türkmenistan dergisi yöneticileri bu ay içinde hizmete girecek Türkiye'nin ilk Yumurta ve Sanatları Merkezinde incelemelerde bulundu. Merkeze gelen Türkmenistan Ekibi önce Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Tanır tarafından kabul edildi. Yapılan görüşmelerde Afyonkarahisar ilinin sağlık turizmi açısından çok önemli

Daha fazla oku

Türkmenistan’da 73.Zafer Günü kutlaması

Mayıs 9, 2018 - 1:58 AM

Türkmenistan’da 2. Dünya Savaşı'na son vermesinin 73. yıl dönümünü dolayısıyla kutlama etkinliği düzenlendi. 9 Mayıs Zafer Bayramı arifesinde düzenlenen etkinlikte, gaziler ve gazilerin dul kalan eşleri Türkmenistan Devlet Başkanı’nın adından ödüllendirildi. Törende gazilere para ödülü yanı sıra çeşitli hediyeler verildi.

Daha fazla oku