Türkmenistan ile Azerbaycan arasında enerji işbirliği

Şubat 20, 2018 - 9:20 PM

Dünyanın gözünü diktiği ve enerji kaynakları bakımından zengin olan Hazar Denizi’nin iki yakasındaki ülkeler konumundaki Türkmenistan ile Azerbaycan arasındaki enerji işbirliği büyüyor. Geçtiğimiz günlerde, Türkmenistan heyeti Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirilen Güney Gaz Koridoru Danışma Kurulu 4.Bakanlar Toplantısına katıldı.

Daha fazla oku

Bakanlar Kurulu toplandı: TAPİ projesinde yeni adım

Şubat 17, 2018 - 2:54 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında genişletilmiş Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları yanı sıra bazı vilayet, şehir ve ilçe valileri, üniversite rektörleri, gazete editörleri, sivil kurum yetkilileri ve diğer yetkililerin katıldığı toplantıda, 23 Şubat’ta Mari vilayetinde gerçekleştirilecek Asrın projesi olarak adlandırılan Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz hattı projesinin Afgan kısmının inşasının temelinin atılması, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan elektrik ve fiber optik hattın temelinin atılması,

Daha fazla oku

Modern facility for production of glassware is opened in Ahal Velayat

Şubat 16, 2018 - 3:06 PM

Large-scale construction expanded all around the country under the realization of integrated social and economic programmes has led to growing requirements in quality building materials, having given the impulse to rapid development of their production from local resources. Today, this is one of the leading directions of industrial development of Turkmen economy resting on advanced achievements of the world science and practice. Modern high technology facilities opened in the country are designated for production of various competitive items meeting international quality standards.

Daha fazla oku

Orta Asya’nın en büyük Cam Fabrikası’na Tepe Türkmen imzası

Şubat 14, 2018 - 2:08 PM

Orta Asya bölgesinin en büyük Cam ve Cam Ürünleri Fabrikası, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla hizmete açıldı. Türk Tepe Türkmen şirketinin imzasını taşıdığı dev endüstriyel tesisin proje bedeli 375 milyon dolara eşittir. Bölgenin en önemli sanayi tesisi, 24 hektar alana kurularak, Türkmenistan’ın ve bölge ülkelerinin cam ürünlerine olan ihtiyacını giderecek kapasitede.

Daha fazla oku

President of Turkmenistan and President of the Union of Chambers and Commodity Exchanges of Turkey discuss prospects for cooperation on TAPI project

Şubat 13, 2018 - 11:06 PM

President Gurbanguly Berdimuhamedov has received President of the Union of Chambers and Commodity Exchanges of the Republic of Turkey Rifat Hisarcıklıoğlu. Appreciative to the head of state of the audience, the guest highlighted that Turkish partners are proud of constructive cooperation with our country and a number of successfully completed and ongoing joint projects.

Daha fazla oku

Aşkabat’ta İran Kültür Günleri

Şubat 8, 2018 - 3:00 PM

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta İran Kültür Günleri etkinlikleri başladı. 3 gün boyunca Aşkabatlılar yakın komşusu İran’ın kültür ve sanat dünyası ile yakından tanışma fırsatı buldu. Etkinlikler kapsamında sergi ve film gösterimi de olacak.

Daha fazla oku

Türkmen Lideri oğlu Serdar ile Ahal Teke atında gezinti yaptı

Şubat 5, 2018 - 12:06 AM

Ahal Teke atlarına özel bir ilgisi olan Türkmen Lideri, bu Pazar günü Ahal Teke At Kompleksine gitti ve At ile gezinti yaptı. Türkmen Liderine bu gezintisinde Milletvekili olan oğlu Serdar Berdimuhamedov eşlik etti. Türkmen Lideri, “Gucurlu” isimli at ile gezinti yaparken, oğlu Serdar “ Miras” ismindeki Ahal Teke atı ile gezintiye katıldı. “Miras” Atı geçen sene gerçekleşen Usta Biniciler Yarışmasında Türkmen Liderinin birinci olduğu attır.

Daha fazla oku

İran Cumhurbaşkanı, Türkmenistan’ı ziyaret edecek

Şubat 1, 2018 - 9:35 PM

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Mart ayında Türkmenistan’ı ziyaret edecek. İran Liderinin Aşkabat ziyaretinin kesin tarihi diplomatik çevreler tarafından müzakere ediliyor. Bu konuyla ilgili açıklama, bugün Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda 2017 yılı için yapılan basın toplantısında gerçekleştirildi.

Daha fazla oku

Türkmen Lider, Avaza’yı helikopter ile turladı

Ocak 31, 2018 - 9:15 PM

Hazar Denizi’nin kıyısındaki Balkan vilayetinde çalışma ziyaretinde bulunan Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Güvenlik Kurulu toplantısını gerçekleştirdi ve ardından helikopter ile Hazar’ın kıyısını ve Avaza turizm bölgesini inceledi.

Daha fazla oku

Türkmen Lider’den Zeman’a kutlama mesajı

Ocak 30, 2018 - 9:49 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Milos Zeman'a, Çek Cumhuriyeti Devlet Başkanlığı görevine yeniden seçilmesi dolayısıyla bir kutlama mesajı gönderdi. Türkmen Lider kutlama mesajında Çek Cumhuriyetli mevkidaşına en üst devlet görevinde başarılar diledi. Çek Cumhuriyeti halkına da yeni başarı dileklerinde bulundu.

Daha fazla oku

Aşkabat’a dev inşaat yatırımları

Ocak 29, 2018 - 9:34 PM

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta yeni oteller, uluslararası kongre merkezi ve birçok iş merkezleri inşa edilecek. Ayrıca, bir dizi sosyal amaçlı tesisler yanı sıra konut ve sağlık merkezlerinin inşa edilmesi planlandı. Bu projelerin 3 aşamada inşa edilmesi ve sözkonusu dev yatırım projeleri ile ilgili uluslararası ihalelerin açılması kararlaştırıldı.

Daha fazla oku

Türkmenistan Ekonomisi yüzde 6,5 büyüdü

Ocak 28, 2018 - 5:33 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında 2018 yılının ilk Genişletilmiş Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. 2017 yılının ekonomik değerlerinin ele alındığı ve 2018 yılı için hedeflerin belirlendiği toplantıda, önemli konular değerlendirildi, bazı atamalar gerçekleştirildi.

Daha fazla oku

Hindistan Büyükelçisi’nden veda ziyareti

Ocak 23, 2018 - 7:55 PM

Hindistan’ın Aşkabat Büyükelçisi Nagendra Prasad, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’a veda ziyaretinde bulundu. Türkmenistan’daki diplomatik görevini sonlandıran Büyükelçi, Hindistan’ın Türkmenistan’ın dünya barışı ve güvenliği adına ileri sürdüğü uluslararası inisiyatifleri desteklediğini ifade etti.

Daha fazla oku

Bakanlar Kurulu toplandı: Sektörlerin çalışma planları değerlendirildi

Ocak 21, 2018 - 7:32 PM

26 Ocak tarihinde 2017 yılının tüm detayları ile değerlendirileceği 2018 yılındaki ilk genişletilmiş Bakanlar Kurulu toplantısı öncesindeki toplantıda, ülkedeki sektörlerin çalışma planları gözden geçirildi. Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcılarının sorumlu oldukları sektörler ile ilgili hazırladıkları 2018 yılı için çalışma planlarını değerlendirdi. Türkmenistan’ın öncülüğünde hayata geçirilmekte olan dev proje, TAPİ doğalgaz boru hattı için Suudi Kalkınma Fonundan yatırım desteği sağlanacağı açıklandı. Bunun için Türkmen Lider, Suudi Arabistan Kralı’na bir teşekkür mektubu gönderdi.

Daha fazla oku

Genişletişmiş Bakanlar Kurulu 26 Ocak’ta yapılacak

Ocak 19, 2018 - 10:20 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı bugün Bakanlar Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda ülke gündemi ile birkaç konu görüşülmüş olup, bazı kararlar alınmıştır. Toplantı sonrasında Türkmenistan Devlet Başkanı bir açıklama yapmış olup, 2017

Daha fazla oku

Bakanlar Kurulu: Tepe Türkmen’in Cam Fabrikası’nın açılışına hazırlık

Ocak 15, 2018 - 9:38 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında 2018 yılının ilk Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Ülkenin iç ve dış gündeminin değerlendirildiği toplantıda, Türk şirketlerinden Tepe Türkmen’in inşa ettiği Cam Fabrikası’nın açılışına yapılan hazırlıklar ve Çalık Enerji’nin Mari vilayetinde inşasını sürdüğü buharlı ve gaz türbinli elektrik santrali projesi değerlendirildi.

Daha fazla oku

Tepe Türkmen’in inşa ettiği Cam Fabrikası: Türkmen Lideri Projeleri İnceledi

Ocak 10, 2018 - 8:21 PM

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat son yıllarda yapılan yatırımlar ile dünyanın önemli mega kentlerinin arasındaki yerini almaya başlandı. Şehrin birçok semtinde modern konutlar, villa tipi evler inşa edilirken, şehrin biraz uzağında yeni endüstriyel tesisler de inşa edilmektedir. Bunların başında TEPE Türkmen İnşaat’ın inşa ettiği Cam ve Cam Ürünleri Fabrikası geliyor.

Daha fazla oku