Türkmenistan Bakanlar Kurulu Toplantısı Yapıldı

24, 2017 - 2:09 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısında doğalgaz işleme sanayisi, iletişim ve eğitim alanında kalkınma hamleleri değerlendirildi. Ayrıca, ülkedeki ulusal kalkınma programı kapsamında yapılan çalışmalar ve uluslararası işbirliği konuları masaya yatırıldı. Ülke genelinde 847 bin ton buğday hasadının toplandığı haber verildi.

Daha fazla oku

Aşkabat Asya Oyunlarına hazırlanıyor

22, 2017 - 10:28 PM

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na hazırlanıyor. Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Aşkabat valiliğinde toplantı düzenledi. Bakanlar ve Devlet Güvenlik Kurulu üyelerinin, Aşkabat’ın ilçe valileri, bakanların, gazete editörlerinin davet edildiği toplantıda, Aşkabat’ın kalkındırılması ve 5.Asya Oyunları’na hazırlıklar değerlendirildi.

Daha fazla oku

Türkmenistan, Aral’ın kurtarılması için çaba gösteriyor

20, 2017 - 9:51 PM

Türkmenistan, Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’na 2017-2019 yılları arasında başkanlık yapacak. Bununla ilgili yürütme kurulu oluşturuldu. Yakında Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’nun Yürütme Kurulunun ofis binası açıldı ve ‘Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’nun Orta Asya bölgesindeki işbirliğinin gelişmesindeki rolü’ konulu Uluslararası konferans düzenlendi.

Daha fazla oku

Türkmen Lider, Aşkabat ve Ahal vilayetini gezdi

20, 2017 - 9:44 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Aşkabat şehrinin ve Ahal vilayetini helikopter ile gezdi. Helikopter ile ilk önce Aşkabat’ın semalarında tur atan Devlet Başkanı, başkentin caddelerini, inşaat projelerini ve diğer altyapı çalışmalarını inceledi.

Daha fazla oku

Türkmen Lider, yeni sağlıklı yaşam kampanyası başlattı

20, 2017 - 9:42 PM

Ata binmeyi seven, sporla ilgilenen Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, ülkede sağlıklı yaşam için bir dizi faaliyetleri hayata geçiriyor. Bu sene Eylül ayında Aşkabat’ta düzenlenecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na hazırlıklar kapsamında yeni bir sağlıklı yaşam kampanyası başlatıldı.

Daha fazla oku

Genel Af : 1029 kişi affedildi

20, 2017 - 9:38 PM

Devlet Başkanı Kadir Gecesi için af Kararına imza attı. Bu aftan 1029 mahkûm yararlanacak. Serbest kalan tutukluların Kadir Gecesi’nde evlerinde olması, onlara iş imkânın sağlanması yönünde valilere talimatlar verildi. Bununla ilgili Karar gerçekleştirilen Bakanlar Kurulunda imzalandı.

Daha fazla oku

Terörle mücadele güçlendiriliyor

14, 2017 - 2:38 PM

"Birleşmiş Milletler Küresel Terörizmle Mücadele Stratejisinin Orta Asya'da Uygulanmasına Yönelik Birleşmiş Milletler-Orta Asya Diyaloğu" Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat'ta gerçekleştirildi. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres başkanlığında yapılan üst düzeydeki toplantıda, Orta Asya ülkelerinin terörle mücadele deklarasyonu BM tarafından onaylandı.

Daha fazla oku

BM Genel Sekreteri Türkmenistan’da

13, 2017 - 6:37 PM

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Orta Asya turu kapsamında Türkmenistan’da resmi temaslarda bulundu. Dün akşam saatlerinde Aşkabat’a gelen Guterres, bugün sabah Oğuzhan Köşkü’nde Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile görüştü.

Daha fazla oku

Türkmen Lider, Astana EXPO 2017 Fuarı’na katıldı

12, 2017 - 11:13 AM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen EXPO 2017 Dünya Fuarı’na onur konuğu olarak katıldı. Geleceğin enerjisi konulu EXPO 2017 Fuarı’na Türkmenistan’da katılıyor. Fuar kapsamında Türkmenistan’ın Milli Günü düzenlenecek.

Daha fazla oku

Asya Oyunlarına 100 gün kaldı

9, 2017 - 11:08 PM

Türkmenistan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na doğru gerim sayım başladı. Orta Asya’da ilk defa Aşkabat’ta düzenlenecek yarışlara 100 gün gibi kısa bir süre kaldı.

Daha fazla oku

Türkmenistan’dan yeni sosyo-ekonomik kalkınma hamlesi

7, 2017 - 11:59 AM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, finans ve ekonomi sektörünün yetkilileri başta olmak üzere bazı bakanlar ve kamu kuruluş yetkilileri ile çalışma toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıdan ülkenin sosyo-ekonomik kalkınma programı değerlendirildi.

Daha fazla oku

Bakanlar Kurulu’nda Ocak-Mayıs Ayları Değerlendirildi

3, 2017 - 12:50 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında Ocak-Mayıs ayları değerlendirildi. Ülkenin iç ve dış gündemine ilişkin konuların ele alındığı toplantıda, 5 ayındaki ekonomik göstergeler göz doldurdu.

Daha fazla oku

Türkmenistan Yüksek Mahkeme Başkanlığına atama

1, 2017 - 10:31 PM

Bugün gerçekleşen Devlet Güvenlik Kurulunda Türkmenistan Yüksek Mahkeme Başkanını değiştirmek hakkında Karar imzalandı. Buna göre, Türkmenistan Yüksek Mahkeme Başkanı B. Çariyev görevden alınarak bu göreve Türkmenistan Devlet Başkanlığına bağlı Demokrasi ve İnsan Hakları Enstitüsü Başkanı

Daha fazla oku

Türkmen Lider, Aşkabat Olimpiyat Kompleksi'ni inceledi

Mayıs 31, 2017 - 10:16 PM

Türkmenistan, 17-27 Eylül'de düzenlenecek 5. Asya Kapalı Salon ve Savaş Sanatı Oyunları'na (AIMAG) ev sahipliği yapmak için gün sayıyor. Orta Asya’da ilk defa Türkmenistan’ın ev sahipliğini yapacağı bu oyunlar için Aşkabat’ta dev bir spor kompleksi inşa ediliyor.

Daha fazla oku

Enerji Şartı Konferansı Forumu Aşkabat’ta Başladı

Mayıs 30, 2017 - 3:54 PM

Türkmenistan’ın dönem başkanlığını yaptığı Enerji Şartı Konferansı kapsamında önemli bir forum başlatıldı. Dünya ekonomisinde etkin olan enerji kaynaklarının dünya piyasasına güvenli olarak tedarik edilmesine ilişkin konular Aşkabat’taki Uluslararası Forumda görüşülüyor.

Daha fazla oku

Türkmenistan, Rusya’daki Uluslararası Çevre Kongresi’ne katıldı

Mayıs 29, 2017 - 4:08 PM

Türkmenistan parlamento heyeti, 25-26 Mayıs tarihlerinde Rusya’nın St. Petersburg kentinde düzenlenen Uluslararası Çevre Kongresi’ne katıldı. Bağımsız Devletler Topluluğu’nun Parlamentolar Arası Kurulu, Rusya Federasyonu Federal Meclis Konseyi ve Rusya Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanlığı tarafından düzenlendi.

Daha fazla oku

Yunanistan ve Çek Cumhuriyeti Türkmenistan’a büyükelçi atadı

Mayıs 26, 2017 - 12:10 AM

Avrupa’nın iki ülkesi Yunanistan ve Çek Cumhuriyeti Türkmenistan’a büyükelçi atadı. Söz konusu büyükelçiler, Türkmenistan Meclis Başkanı Akca Nurberdiyeva güven mektubunu sundu. Meclis Başkanı, büyükelçileri kabulünde Türkmenistan’ın iç ve dış siyaseti hakkında bilgi verdi. Ayrıca, ülkedeki kapsamlı

Daha fazla oku

Türkmen Lider, Video-Konferanslı Çalışma Toplantısı Yaptı

Mayıs 26, 2017 - 12:06 AM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Aşkabat ve vilayet valilerinin katılımıyla video-konferans aracılığıyla çalışma toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda, buğday haşatına yapılan hazırlıklar, yaklaşmakta olan ulusal bayramlar ve eğitim-öğretim yılının sona ermesiyle tatile çıkacak okul öğrencilerine kamp yapmaları için oluşturulan imkanlar görüşüldü.

Daha fazla oku

Türkmenistan ile Özbekistan işbirliğini güçlendiriyor

Mayıs 23, 2017 - 8:33 PM

Kısa zaman içerisinde Türkmenistan’ın 2 kez ziyaret eden Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev’in son ziyaretinde bir dizi ikili önemli anlaşmalara imza atıldı. Özellikle enerji alanında işbirliği anlaşması, Özbekistan’ın ilk defa ülke sınırları dışında başka bir ülkede enerji alanında iş yapmasına imkân sağlayacak.

Daha fazla oku

Uluslararası medya forumunda Asya Oyunlarına farkındalık imkânı

Mayıs 23, 2017 - 12:37 AM

Antalya’da gerçekleştirmekte olan Uluslararası Medya forumunda bu sene Aşkabat’ta gerçekleşecek olan Asya oyunlarına farkındalık imkânı oldu. Medya forumunun ikinci yarımında Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Sn. Nabi Avcı, TIM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Kültür ve Turizm Bakanlığı yetkilisi İrfan Önal ve Kudret Aslan aralarında “Atavatan Türkmenistan” dergisinde bulunduğu 50’den fazla ülkeden gelen 140 medya yöneticisi ile bir araya geldi.

Daha fazla oku