Elektronik Devlet sistemli ilk toplantı

Ocak 22, 2019 - 6:43 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, video-konferansı bağlantı sistemiyle Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcılarının bazıları, Aşkabat Belediye Başkanı ve vilayet valileri ile toplantı gerçekleştirdi. Ülkedeki mevsimlik tarım işleri, Aşkabat ve bölgelerdeki sosyo-ekonomik kalkınma programının değerlendirildiği toplantıda, elektronik devlet sistemiyle Devlet Başkanı’nın aldığı kararlar, imzaladığı atama kararları derhal vilayet valilerine ulaştı.

Daha fazla oku

Lebap eyalet valiliğine ve belediyeye atama

Ocak 21, 2019 - 7:15 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı tarafından valiliklere ve belediyelere atamalar gerçekleşti. İşte Lebap eyaletindeki gerçekleşen atamalar • Lebap eyaletinin Sayat ilçe belediye başkanlığı görevine Hudaynazarov Bahtıyar atandı. • Lebap eyaletinin Sayat ilçe belediye başkanı görevini yürüten Annamıradov

Daha fazla oku

Dijital Bakanlar Kurulu Toplantısı: 2019-2025 Kalkınma Programı değerlendirildi

Ocak 19, 2019 - 1:42 PM

Dijitalleşme yolunda emin adımlar ile ilerleyen Türkmenistan’da Bakanlar Kurulu toplantısı video-konferans bağlantı sistemiyle gerçekleştirildi. Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, video-konferans sistemiyle Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları ile ülkenin gündemine yönelik konuları değerlendirdi. Başkan Yardımcıları, ileri teknoloji bağlantı sistemiyle sektörlerdeki projeler hakkında bilgi sundu.

Daha fazla oku

Türkmen Lider, valiler ile video-konferansla görüştü

Ocak 18, 2019 - 10:10 AM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, ülkenin vilayet valileri ile video konferans sistemiyle görüştü. Valiler video konferans aracılığıyla yapılan görüşmede, 2019-205 Kalkınma Programı kapsamında bölgelerdeki sosyo-ekonomik kalkınma projeleri ele alındı.

Daha fazla oku

Türkmenistan ile BM arasında yeni anlaşmalar imzalandı

Ocak 17, 2019 - 8:19 PM

Türkmenistan Sağlık ve İlaç Sanayi Bakanlığı’nda ülkenin devlet kurumları ile Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) arasında bir dizi anlaşmalar imzalandı. Bunun için bakanlıkta bir tören düzenlendi. Türkmenistan ile UNFPA arasında 2016-2020 işbirliği programı kapsamında 4.eylem planı hayata geçirilmektedir. Türkmenistan Hükümeti ve UNFPA tarafından ortaklaşa finanse edilen Program, nüfus

Daha fazla oku

Türkmenistan dijitalleşmede emin adımlarla ilerliyor

Ocak 17, 2019 - 7:34 PM

Türkmenistan hükümeti ulusal ekonominin istikrarlı büyümesini sağlamak yönünde kapsamlı çalışmalar sürdürüyor. Bu alanda önemli görev dijital ekonomiye geçişin sağlanmasıdır. Günümüzde ülke genelinde bütün sektörlerde dijitalleşme yönünde kapsamlı çalışmalar yapılmaktadır. Ülke ekonomisinin çeşitlendirilmesi, elektronik endüstrisinin büyümesi için 2019 yılından itibaren 2025 yılına kadar dijital ekonomi programı hayata geçirilecek.

Daha fazla oku

Türkmenistanyň Prezidenti iş maslahatyny geçirdi

Ocak 16, 2019 - 11:25 PM

Şu gün hormatly Prezidentimiz Gurbanguly Berdimuhamedow Ministrler Kabinetiniň Başlygynyň käbir orunbasarlarynyň gatnaşmagynda iş maslahatyny geçirdi. Onuň dowamynda milli ykdysadyýetimiziň pudaklaryny durmuş-ykdysady taýdan ösdürmek boýunça işlenip taýýarlanylýan maksatnamalar, şeýle hem «Ýurdumyzy 2019 — 2025-nji ýyllarda durmuş-ykdysady taýdan ösdürmegiň Maksatnamasynyň» taslamasyny işläp taýýarlamak meseleleri ara alnyp maslahatlaşyldy.

Daha fazla oku

Aşgabat – Türkmenabat ýokary tizlikli awtomobil ýolunyň taslamasy

Ocak 14, 2019 - 6:34 PM

Ýakynda hormatly Prezidentimiz Aşgabat – Türkmenabat awtomobil ýoluny gurmak baradaky Karara gol çekdi. Karara laýyklykda, ABŞ-nyň 2,3 milliard dollaryna barabar bolan iri tasalamanyň gurluşygy 2023-nji ýyla çenli dowam eder. Onuň desgalarynyň taslamasyny düzmek hem-de olary ýanaşyk ýerleri abadanlaşdyryp gurmak işleri Türkmenistanyň Senagatçylar we telekeçiler birleşmesiniň agzasy «Türkmen Awtoban» ýapyk görnüşli paýdarlar jemgyýetine ynanyldy.

Daha fazla oku

Aşkabat-Türkmenabat otoban inşaatı : Kısa bilgiler

Ocak 14, 2019 - 10:23 AM

Yakında Türkmen Lideri Aşkabat-Türkmenabat otobanının inşasına yönelik Karar imzaladı. Karar gereğince toplam 2,3 milyar ABD dolarlık otoban Aralık 2023 yılına kadar inşa edilecek. Türkmenistan gazetesinin 14.01.2019 tarihindeki bir haberine göre, otobanın müteahhitliğini yapacak “Türkmen

Daha fazla oku

Bakanlar Kurulu toplandı: 2,3 milyarlık proje imzalandı

Ocak 12, 2019 - 1:42 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Ülke gündemine ilişkin konuların ele alındığı toplantıda, 2,3 milyar dolarlık ve 600 kilometrelik Aşkabat-Türkmenabat otobanının inşasına onay verildi. Proje, 3 aşamada Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ne üye "Türkmen Awtoban" Anonim Şirketi inşa edecek.

Daha fazla oku

Yeni yılın ilk tayına “Rowaç” ismi verildi

Ocak 10, 2019 - 4:59 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı ve Başkomutan Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, kolluk kuvvetlerine bağlı kuruluşların çalışmaları ile tanıştı ve askeri yetkililer ile toplantı yaptı. Türkmen Lider, İçişleri Bakanlığı’na bağlı kuruluşu ziyaret etti ve bu kuruluşta yer alan hayvancılık kompleksini ve diğer üniteleri inceledi. İçişleri Bakanlığı’nın hayvancılık tesisinde 360’ya yakın büyükbaş

Daha fazla oku

Aşkabat’a yeni projeler geliyor

Ocak 9, 2019 - 5:50 PM

Türkmenistan’ın yeni yılın ilk günlerinde inşaat sektöründeki iş dünyası temsilcilerini yakından ilgilendiren önemli haberler olmaktadır. Bir taraftan yılın ilk inşaat ihalesi yayınlanırken, diğer taraftan Aşkabat’ta inşa edilmesi öngörülen yeni projeler değerlendirildi.

Daha fazla oku

Paýtagtymyzda täze taslamalar :15 gatly ýaşaýyş jaýlar

Ocak 8, 2019 - 9:55 PM

Şu gün hormatly Prezidentimiz Gurbanguly Berdimuhamedow Aşgabat şäheriniň häkiminiň haýyşy bilen paýtagtymyz boýunça iş saparyny amala aşyrdy hem-de ony mundan beýläk-de binagärlik we düzümleýin taýdan ösdürmegiň taslamalary bilen tanyşdy. Şol taslamalar maýa goýum-gurluşyk maksatnamasynyň çäklerinde işlenip taýýarlanyldy.

Daha fazla oku

Ahal eyaleti : Atamalar ve görevden almalar

Ocak 7, 2019 - 7:39 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı eyalet ve ilçe belediyelerinde atamalar ve görevden almalara devam ediyor. Bugün gerçekleşen yılın ilk Video Konferans toplantısında Türkmen Liderinin Ahal eyaleti belediyelerine ilişkin atama ve görevden almaları :

Daha fazla oku

Türkmenistan’da ara seçimler 31 Martta

Ocak 7, 2019 - 11:12 AM

Türkmenistan’da 31 Mart 2019 tarihinde ara seçimler olacak. Türkmenistan Meclisinin Türkmenistan Seçim Kanunun 4 ve 85 maddelerine göre kabul ettiği Kararına göre, Türkmenistan Meclisi milletvekillerinin, eyalet, ilçe ve şehir halk maslahatı üyelerinin ve Keneş üyelerinin ara seçimleri 31 Mart

Daha fazla oku

Yeni yılın ilk Bakanlar Kurulu: Orta Asya-Hindistan Diyaloğu hazırlıkları

Ocak 5, 2019 - 10:26 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında 2019 yılının ilk Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Ülkenin önemli gündemlerinin ele alındığı toplantıda, Ocak ayındaki açılış törenleri, Orta Asya-Hindistan Diyaloğunun ilk toplantısına yapılan hazırlıklar, yurtdışından ithal edilmekte ürünlerin azaltılması, yurtdışı ihracatının arttırılması yönündeki çalışmalar, Ulusal Deniz Taşımacılığı Yönetmeliğinin hazırlıkları ele alındı.

Daha fazla oku

Ýanwar 2019 : Açylyş we Çäreler

Ocak 5, 2019 - 1:26 AM

Düýn hormatly Prezidentimiz Gurbanguly Berdimuhamedow “Türkmenistan — rowaçlygyň Watany” diýlip yglan edilen täze, 2019-njy ýyldaky ilkinji hökümet mejlisini geçirdi. Mejlisde habar berilişine görä, üstümizdäki aýyň dowamynda esasan hem şu çäreler we açylyşlar bolar :

Daha fazla oku

Türkmenistan BDT başkanlığını devraldı

Ocak 3, 2019 - 8:34 PM

Türkmenistan 2019 yılında Bağımsız Devletler Topluluğu’na başkanlık edecek. BDT Devlet ve Hükümet Başkanları toplantıları Aşkabat’ta yapılacak. Türkmenistan dönem başkanlığı için çalışma programı hazırladı.

Daha fazla oku

Türkmenistan havai fişekler ile yeni yılı karşıladı

Ocak 2, 2019 - 1:47 PM

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat başta olmak üzere tüm kentlerde yılbaşı kutlamaları yapıldı. Aşkabat’taki Alem Kültür ve Eğlence Merkezi’nin meydanında kurulan çam ağacının etrafında buluşan  binlerce kişi 2019’u gecen saat 12.00’deki havai fişek gösterileriyle karşıladı. Tüm dünyada olduğu gibi, Türkmenistan’da da yılbaşı etkinlikleri büyük bir coşku ile kutlanmaktadır. Ülkede Yeni yıl bayramı dolayısıyla 4 gün tatil ilan edildi. Ülkenin her tarafında büyük şehirlerin işlek cadde kenarlarında, meydanlarda çam ağaçları dikildi ve sokaklar ışıl -ışıl süslendi.

Daha fazla oku

Türkmenistan tarımdan sanayileşmiş ülkeye döndü

Aralık 29, 2018 - 12:57 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Yeni yıl öncesi Bakanlar Kurulu’nun en son toplantısını gerçekleştirdi. 2018 yılını değerlendiren Türkmen Lider, Türkmenistan’ın tarım ülkesi olmaktan çıkarak, sanayi ülkesine dönüştüğünü kaydetti.

Daha fazla oku