Video Konferans Toplantısı: Ekonomik Kalkınma ve Asya Oyunları Hazırlıkları

Ağustos 15, 2017 - 5:19 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Pazartesi günleri gelenek haline getirdiği video konferans aracılığıyla düzenlediği çalışma toplantısında ülkenin bütün bölgelerindeki ekonomik kalkınma programını ve yaklaşmakta olan Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’nın hazırlıklarını değerlendirdi. Toplantıya, inşaat, enerji, kamu hizmetleri ve

Daha fazla oku

Aşkabat Asya Oyunlarına Hazırlanıyor

Ağustos 14, 2017 - 8:59 PM

Yakında Aşkabat’ta geçirilecek Asya oyunları için yaklaşık 1 ay gibi çok az süre kaldı. Türkmenistan Asya oyunlarına Türkmenistan’a yaraşır şekilde gerçekleştirmek için çok taraflı hazırlıklar yapıyor. Dünyanın 60’dan fazla ülkesinden misafirleri ağırlayacak Türkmenistan daha önce gerçekleştirdiği deneme yarışları

Daha fazla oku

Bakanlar Kurulu Toplantısı Yapıldı

Ağustos 11, 2017 - 11:07 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda ülkenin iç ve dış siyasetinin gündemine ilişkin konular değerlendirildi. Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları kendi alanlarındaki çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Daha fazla oku

Bakanlar Kurulu Toplandı: Ocak-Temmuz Ayları Değerlendirildi

Ağustos 6, 2017 - 12:47 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu ve Milli Güvenlik Kurulu’nun ortak toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, Ocak-Temmuz 2017 tarihinde ülke ekonomisinin görünümü ele alındı. Söz konusu dönemde ekonomik büyümenin

Daha fazla oku

Ekonomik büyüme yüzde 6,4

Ağustos 4, 2017 - 9:43 PM

Türkmenistan Ekonomisi yılın ilk 6 ayında geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 6,4 olarak büyüdü. Bununla ilgili açıklama bugün gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu ve Devlet Güvenlik Kurulunun ortak toplantısında açıklandı. Türkmenistan’daki bu seneki büyümenin global ekonomik büyüme oranından 2

Daha fazla oku

Türkmen Lider, Avaza’da tatil yaptı

Temmuz 31, 2017 - 1:04 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, kısa süreliğine Avaza turizm bölgesinde tatil yaptı. Devlet Başkanı, Avaza tatilinin ilk gününde oğlu ve torunları ile Hazar Denizinin kıyısında bisikletli gezi turunu gerçekleştirdi.

Daha fazla oku

Bakanlar Kurulu toplandı: Ekonomik büyüme yüzde 6,4

Temmuz 8, 2017 - 10:03 AM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu’nun Ocak-Haziran aylarının değerlendirildiği geniş katılımlı toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya, Bakanlar Kurulu ve Devlet Güvenlik Kurulu üyeleri yanı sıra, bakanlar, kamu kurum ve kuruluş yetkilileri, milletvekilleri, il, ilçe ve şehir valileri, üniversite rektörleri, banka müdürleri, gazete editörleri ve televizyon başkanları davet edildi.

Daha fazla oku

Yaşlılar Konseyi 9 Ekimde toplanacak

Temmuz 8, 2017 - 12:07 AM

Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov’un 7 Temmuz 2017 tarihinde gerçekleştirdiği yılın ilk 6 ayının sonuçlarının değerlendirildiği Genişletilmiş Bakanlar Kurulunda alınan Karar gereğince, bu sene Türkmenistan Yaşlılar Konseyi

Daha fazla oku

Afganistan Cumhurbaşkanı Gani, Türkmenistan’da

Temmuz 3, 2017 - 9:05 PM

Afganistan Cumhurbaşkanı Muhammed Eşref Gani, Türkmenistan’a resmi ziyaret gerçekleştirdi. Oğuzhan Köşkü’nde resmi törenle karşılanan Afgan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ve Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, iki ülke arasındaki siyasi, ekonomi, ticari ve diğer alanlardaki işbirliğinin güçlendirilmesi konusunda mutabık kaldılar. Görüşmeyi

Daha fazla oku

11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Türkmenistan’da

29, 2017 - 10:29 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un doğum günü nedeniyle çok sayıda yabancı üst düzey yetkili Türkmenistan’ı ziyaret ediyor. Türkiye 11. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül Türkmenistan’a geldi ve Türkmenistan Devlet Başkanı tarafından kabul edildi. Türkmen Lideri baş başa

Daha fazla oku

Türkmenistan, Başkan Berdimuhamedov ile hızlı büyüyor

29, 2017 - 10:43 AM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov önderliğinde Türkmenistan 10 yıldır büyük gelişmeler yaşıyor. 11 Şubat 2007 yılında Türkmenistan halkı tarafından devlet başkanı görevine seçilen Gurbanguli Berdimuhamedov’un 10 yıllık cumhurbaşkanlığı döneminde büyük ilerlemeler kaydedildi.

Daha fazla oku

Şi Cinping’den Türkmen Liderine kutlama

28, 2017 - 10:52 PM

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping Türkmen Liderine kutlama mesajını gönderdi. Türkmen Liderinin 60. Yaş doğum yıl dönemini kutlayan Çin Lideri Şi Cinping Türkmen Liderini tebrik etti. Aralarında Rusya Devlet Başkanı Vladimir

Daha fazla oku

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve dünya liderlerinden Ramazan tebriki

27, 2017 - 9:38 PM

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve dünya liderleri, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’a Ramazan Bayramı dolayısıyla tebrik mesajını gönderdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkmen mevkidaşını birlik ve beraberliğin bayramı olan Ramazan Bayramı dolayısıyla şahsı ve Türk halkı adına tebrik etti. Erdoğan, Ramazan bayramının bütün İslam âlemine ve tüm dünyaya barış ve huzur getirmesini temenni etti.

Daha fazla oku

Türkmen Lider, Aşkabat’ı Gezdi

27, 2017 - 9:30 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Aşkabat şehrini gezdi. Şehrin merkezindeki Grand Türkmen otelinin etrafındaki yeşillendirme kampanyası ile ilgili bir takım talimatlar veren Türkmen Lider, şehrin ulaşım altyapısının güçlendirilmesi, yolcu otobüslerin ve taksilerin grafiğinin her zaman kontrol altında tutulmasını istedi.

Daha fazla oku

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Toplantısı Yapıldı

24, 2017 - 2:09 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısında doğalgaz işleme sanayisi, iletişim ve eğitim alanında kalkınma hamleleri değerlendirildi. Ayrıca, ülkedeki ulusal kalkınma programı kapsamında yapılan çalışmalar ve uluslararası işbirliği konuları masaya yatırıldı. Ülke genelinde 847 bin ton buğday hasadının toplandığı haber verildi.

Daha fazla oku

Aşkabat Asya Oyunlarına hazırlanıyor

22, 2017 - 10:28 PM

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na hazırlanıyor. Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Aşkabat valiliğinde toplantı düzenledi. Bakanlar ve Devlet Güvenlik Kurulu üyelerinin, Aşkabat’ın ilçe valileri, bakanların, gazete editörlerinin davet edildiği toplantıda, Aşkabat’ın kalkındırılması ve 5.Asya Oyunları’na hazırlıklar değerlendirildi.

Daha fazla oku

Türkmenistan, Aral’ın kurtarılması için çaba gösteriyor

20, 2017 - 9:51 PM

Türkmenistan, Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’na 2017-2019 yılları arasında başkanlık yapacak. Bununla ilgili yürütme kurulu oluşturuldu. Yakında Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’nun Yürütme Kurulunun ofis binası açıldı ve ‘Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’nun Orta Asya bölgesindeki işbirliğinin gelişmesindeki rolü’ konulu Uluslararası konferans düzenlendi.

Daha fazla oku

Türkmen Lider, Aşkabat ve Ahal vilayetini gezdi

20, 2017 - 9:44 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Aşkabat şehrinin ve Ahal vilayetini helikopter ile gezdi. Helikopter ile ilk önce Aşkabat’ın semalarında tur atan Devlet Başkanı, başkentin caddelerini, inşaat projelerini ve diğer altyapı çalışmalarını inceledi.

Daha fazla oku

Türkmen Lider, yeni sağlıklı yaşam kampanyası başlattı

20, 2017 - 9:42 PM

Ata binmeyi seven, sporla ilgilenen Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, ülkede sağlıklı yaşam için bir dizi faaliyetleri hayata geçiriyor. Bu sene Eylül ayında Aşkabat’ta düzenlenecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na hazırlıklar kapsamında yeni bir sağlıklı yaşam kampanyası başlatıldı.

Daha fazla oku

Genel Af : 1029 kişi affedildi

20, 2017 - 9:38 PM

Devlet Başkanı Kadir Gecesi için af Kararına imza attı. Bu aftan 1029 mahkûm yararlanacak. Serbest kalan tutukluların Kadir Gecesi’nde evlerinde olması, onlara iş imkânın sağlanması yönünde valilere talimatlar verildi. Bununla ilgili Karar gerçekleştirilen Bakanlar Kurulunda imzalandı.

Daha fazla oku

Terörle mücadele güçlendiriliyor

14, 2017 - 2:38 PM

"Birleşmiş Milletler Küresel Terörizmle Mücadele Stratejisinin Orta Asya'da Uygulanmasına Yönelik Birleşmiş Milletler-Orta Asya Diyaloğu" Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat'ta gerçekleştirildi. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres başkanlığında yapılan üst düzeydeki toplantıda, Orta Asya ülkelerinin terörle mücadele deklarasyonu BM tarafından onaylandı.

Daha fazla oku

BM Genel Sekreteri Türkmenistan’da

13, 2017 - 6:37 PM

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, Orta Asya turu kapsamında Türkmenistan’da resmi temaslarda bulundu. Dün akşam saatlerinde Aşkabat’a gelen Guterres, bugün sabah Oğuzhan Köşkü’nde Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile görüştü.

Daha fazla oku

Türkmen Lider, Astana EXPO 2017 Fuarı’na katıldı

12, 2017 - 11:13 AM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlenen EXPO 2017 Dünya Fuarı’na onur konuğu olarak katıldı. Geleceğin enerjisi konulu EXPO 2017 Fuarı’na Türkmenistan’da katılıyor. Fuar kapsamında Türkmenistan’ın Milli Günü düzenlenecek.

Daha fazla oku