Türkmenistanyň Wekileýeti WHA mejlisine gatnaşýar

Mayıs 23, 2018 - 9:25 PM

2018-nji ýylyň 21-nji maýynda Ženewa şäherinde Bütindünýä saglygy goraýyş assambleýasynyň 71-nji mejlisi öz işine başlady. Türkmenistanyň saglygy goraýyş we derman senagaty ministrliginiň wekillerinden ybarat Türkmenistanyň wekiliýeti Bütindünýä saglygy goraýyş guramasynyň 70 ýyllyk ýubileýi bilen gabat gelen ýokarda agzalan mejlisiň işine gatnaşdy.

Daha fazla oku

Türkmenistan 2019'da dünya bisiklet şampiyonasına ev sahipliği yapabilir

Mayıs 22, 2018 - 3:44 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un katılımıyla Aşkabat şehrindeki Olimpiyat Kompleksi’nde sporun geliştirilmesine yönelik genişletilmiş hükümet toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, Türkmenistan’da bu sene yapılacak uluslararası spor yarışlarına ve önümüzdeki yıllarda ev sahipliği yapılabileceği spor yarışlarına hazırlıklar değerlendirildi.

Daha fazla oku

Rusya’da Türkmen okulu açıldı

Mayıs 19, 2018 - 7:18 PM

Rusya Federasyonu Astrahan Bölgesinde Türkmen okulu hizmete açıldı. 190 öğrenci kapasiteli okul, Astrahan’ın çok sayıda yerel Türkmenlerin yaşadığı Funtova kasabasında inşa edilen okulun açılış törenine; Astrahan Valisi Aleksadr Jilkin, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigori Karasin, Rusya Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı P. Zenkoviç ve diğer davetliler katıldı.

Daha fazla oku

Yeni bir uluslararası etkinlik: Amul-Hazar 2018 rallisi

Mayıs 18, 2018 - 10:22 PM

Bu sene Eylül ayında Türkmenistan’ın Karakum çölünde ülkenin bir ucundan diğer ucuna doğru uzayan Amul-Hazar 2018 rallisi, Rusya’nın başkenti Moskova’da tanıtıldı. Dünyaca ünlü ralli sporcusu Jean-Louis Schlesser’ın önderliğinde yapılacak Africa Eco Race-2019 rallisi ile birlikte uluslararası yeni bir etkinlik olarak Turkmen Desert Race (Amul-Hazar 2018) rallisi de tanıtıldı.

Daha fazla oku

Büyük İpek Yolu: Asya’dan Anadolu’ya

Mayıs 15, 2018 - 8:37 PM

Bugün Başkent Aşkabat’ta Türkmen-Türk ortak bilimsel konferans gerçekleştirildi. Bu konferans 2018 Yılının “Türkmenistan: Tarihi İpek Yolunun Kalbi” olarak ilan edilmesi vesilesiyle düzenlendi. Türkiye Cumhuriyeti Aşkabat Büyükelçiliği ile Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı tarafından Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı Uluslararası İlişkiler Enstitüsünde düzenlenen konferansta ilk olarak Türkiye Cumhuriyeti Aşkabat Büyükelçisi Sayın Mustafa Kapucu bir sunum yaptı. Türkmen-

Daha fazla oku

İran Cumhurbaşkanı, Türkmenistan heyetini kabul etti

Mayıs 13, 2018 - 8:41 PM

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov başkanlığındaki heyet, İran’da temaslarda bulunuyor. İran Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesinde yer alan habere göre, Türkmen heyeti, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani tarafından kabul edildi. Kabulde konuşan İran Lideri, Türkmenistan'a teknik mühendislik hizmetleri vermeye hazır olduklarını ve İran’ın komşuları ile münasebetlerini genişletmeye önem verdiğini kaydetti.

Daha fazla oku

Avaza’da gazino açma teklifi

Mayıs 11, 2018 - 9:37 PM

Türkmenistan’ın büyük yatırımlar yaparak, dünya turizmine kazandırdığı Hazar Denizi kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde yeni bir eğlence alanı oluşturulması konusunda teklifler sunuldu. Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği internet sitesinde yer alan habere göre (https://www.tstb.gov.tm/Post/82 ), Hollanda’nın Storm İnternational şirketi yetkilisi Darren Keane

Daha fazla oku

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Çoban: Petrolümüz yok ama termal suyumuz var

Mayıs 9, 2018 - 1:36 AM

Afyonkarahisar ili Termal tesisleri tanıtım programı çerçevesinde Afyonkarahisar’a gelen Türkmen heyetini Vali Mustafa Tutulmazdan sonra, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban kabul etti. Görüşmeye Aşkabat kültür Müşaviri Fikret Öztürk, Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Dumlupınar Bölgesi Başkanı Bilal Şenel, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Mehmet Tanır, Türkmen turizm şirketlerinin yöneticileri ve Atavatan Türkmenistan dergisi yöneticileri katıldı. Başkan Çoban görüşmede Afyonkarahisar termal olanakları hakkında bilgi verdi ve bizde petrol yok ama, sıcak suyumuz, termal

Daha fazla oku

ECO Ulaştırma ve Haberleşme Bakanları Avaza toplantısı

Mayıs 5, 2018 - 11:34 PM

Hazar Denizi’nin kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın (ECO) Ulaştırma ve Haberleşme Bakanları’nın 9.toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Türkiye’yi temsilen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan katıldı. Ulaştırma ve lojistik alanındaki bölgesel işbirliğinin görüşüldüğü toplantıya, ECO’ya üye; Azerbaycan, Afganistan, İran, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Türkmenistan, Türkiye, Tacikistan ve Özbekistan’dan 70’in üzerinde temsilci katıldı.

Daha fazla oku

Ulaştırma Bakanı Arslan Atavatan Türkmenistan’a konuştu

Mayıs 3, 2018 - 8:17 PM

Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı dün hizmete sunuldu. Aynı anda 2 Guinness rekorunu birden alan yeni Limanın açılışına Türkiye’den Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan katıldı. Türkmen Lideri tarafından kabul edilen Arslan, bugün Hazar’ın incisi Avaza’da gerçekleşen ECO Ulaştırma Bakanları toplantısına katıldı. Ulaştırma Bakanı sayın Arslan dergimiz Genel Yayın Yönetmeni Av.Dr.Döwran Orazgylyjow’a yeni limanın önemini değerlendirmiş olup, bu Limanın, Türkmenistan için

Daha fazla oku

Orta Asya’ya ülkelerinde terörle mücadelede etkin işbirliği

Mayıs 1, 2018 - 10:53 PM

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda Birleşmiş Milletler Küresel Terörle Mücadele Stratejisinin Orta Asya’daki uygulanmasına yönelik üst düzey toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya, BM Genel Sekreteri Yardımcısı, BM Terörle Mücadele Ofisi Başkanı Vladimir Voronkov, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Raşid Meredov, Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Serdar Berdimuhamedov, Orta Asya’nın diğer ülkelerinin bakan yardımcıları, Aşkabat’taki yabancı büyükelçiler, yerel ve yabancı basın mensupları katıldı.

Daha fazla oku

At Yarışında birinciye 30 bin dolar ödül

Nisan 29, 2018 - 7:05 PM

At Bayramı’nın en önemli etkinliklerinin başında at yarışları geliyor. Bu nedenle, bugünkü törendeki at yarışları büyük ilgi gördü. 7 yarış düzenlendi. Her yarışa 12 ahalteke atı katıldı. Yarışlarda maliye, ulaştırma, sanayi, inşaat, petrolgaz, ticaret sektörü tarafından ödüller konuldu. Son 7 yarışta ise Türkmenistan Devlet Başkanı’nın ödülü için koşuldu.

Daha fazla oku

Türkmen milletinin eski hazineleri Avrupa'da tanıtılıyor

Nisan 25, 2018 - 8:14 PM

Almanya’nın başkenti Berlin şehrinin gözde müzelerinin birinde "Margiana Türkmenistan topraklarında Bronz Çağı'nın bir krallığı" konulu fuar açıldı. Bu fuarda sergilenen tarihi eserler ilk defa yurtdışında tanıtılıyor. Fuar konser programı ile açıldı. Türkmenistan’ın eski tarihinin anlatan ve yabancı ziyaretçilerin akınına uğrayan söz konusu fuar ‘Türkmenistan – Büyük İpek Yolu’nun kalbi’ yılı rehberliğinde yapılmaktadır.

Daha fazla oku

Taşkent’te Türkmenistan Fuarı

Nisan 24, 2018 - 5:27 PM

Türkmenistan Devlet Başkanının Özbekistan ziyaretinin yapıldığı günlerde Türkmenistan Fuarı Taşkent’te açıldı. Fuar açılışına Özbekistan Başbakan Yardımcısı N.Atacanov katıldı. Özbek yetkili, Özbekistan Devlet Başkanı’nın mesajını okudu. Özbek Lider mesajında, Özbekistan ve Türkmenistan'ın stratejik ortaklar olduğunu, yüzyıllardır süren dostluk ve iyi komşuluk ilişkileri, ortak tarih, din ve dil, kültür, gelenek ve

Daha fazla oku

ABU Genel Kurulu 55. Toplantısı Aşkabat’ta Yapılacak

Nisan 21, 2018 - 6:52 PM

Dün gerçekleşen Bakanlar Kurulu’nda Asya-Pasifik Yayın Birliği (ABU) Genel Kurulu 55. Toplantısı’nın 30 Eylül-5 Ekim tarihlerinde Aşkabat’ta yapılacağı kaydedildi. Bu toplantı, Türkmenistan’ın dünya yayın birlikleri ile yakından işbirliği yapmasına katkı sağlayacak.

Daha fazla oku

Aşkabat’ta müzik festivali

Nisan 19, 2018 - 9:04 PM

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat “Antik müzik sanatı kaynakları” konulu uluslararası festivale ve konferansa ev sahipliği yapıyor. Türkiye başta olmak üzere Rusya, ABD, Fransa, Suudi Arabistan, Japonya, Kore, Hindistan, İran, Afganistan, Kırgızistan ve Özbekistan’dan müzikologlar filologlar, sanat ve kültür dünyası temsilcilerinin katıldığı festivalin açılış töreni Mukamlar Köşkü’nde gerçekleştirildi.

Daha fazla oku

Lapis Lazuli projesinde yeni adım

Nisan 16, 2018 - 9:15 PM

Türkmenistan'ın ev sahipliğinde 15 Kasım 2017 tarihinde düzenlenen 7. Afganistan Bölgesel Ekonomik İşbirliği Konferansı (RECCA) kapsamında Afganistan-Türkmenistan-Azerbaycan-Gürcistan-Türkiye Transit Taşımacılık Projesine (Lapis Lazuli) ilişkin anlaşma imzalanmıştı. Bu anlaşma kapsamında projeye katılan ülkeler arasında taşımacılığı, transit geçişi ve dolayısıyla bölgesel ekonominin, ticari ilişkiler ile ulaşım bağlantılarının geliştirilmesi amaçlanmaktadır.

Daha fazla oku

Aşkabat Eğitim Müşaviri: Öğrenci işlemlerini hızlı yapıyoruz

Nisan 13, 2018 - 3:07 PM

Türkiye’de üniversite eğitimi konusunda adaylara faydalı bilgileri sürekli paylaşan www.atavatan-turkmenistan.com Ekibi, bu defa TC Aşkabat Eğitim Müşaviri sayın Zübeyir Yılmaz ile görüştü ve adayların öğrenmek istediği bazı soruların cevabını aradı. Muhabirimiz Altyn Nurmuhamedova’ya röportaj veren Aşkabat Eğitim müşaviri Sayın Zübeyir Yılmaz sorularımızı içtenlikle yanıtladı.

Daha fazla oku

Rusya’dan Türkmenistan’a davet

Nisan 10, 2018 - 9:59 PM

Türkmenistan Meclis Başkanı Gülşat Mammedova, Rusya Federasyon Konseyi Başkanı Valentina Matvienko ile telefon görüşmesinde bulundu. Türkmen-Rus parlamentolar arası ilişkilerin güçlendirilmesi bu telefon görüşmesinin ana konusu oldu.

Daha fazla oku

BDT Dışişleri Bakanları, Türkmenistan’ın teklifini görüşecek

Nisan 4, 2018 - 10:48 PM

Bağımsız Devletler Topluluğu’na (BDT) üye ülkelerin Dışişleri Bakanları Toplantısı, 6 Nisan tarihinde Belarus’un başkenti Minsk kentinde düzenlenecek. Örgüte üye ülkelerin dışişleri bakanlarının katıldığı toplantıda, ülkeler arasındaki işbirliğini öngören 13 belge üzerinde görüş alışverişinde bulunurken, Türkmenistan’ın teklifi de ele alınacak.

Daha fazla oku

Energiýa Pudagyna Syn

Nisan 1, 2018 - 7:48 PM

Dünýä ykdysadyýetinde nämeler bolup geçýär we geljekde bize esasanam energiýa pudagynda nämeler garaşýar?! Muny bilmek üçin dünýä metbugatyna syn salmak ýeterlik. Synymyza dünýä energiýa pudagynyň iň esasy agzasy bolan nebit bilen başlasak ýerlikli bolsa gerek.

Daha fazla oku

AB-Orta Asya Bakanlar toplantısı

Mart 30, 2018 - 8:35 PM

Orta Asya ülkeleri ile yakın işbirliği kurmak isteyen Avrupa Birliği, bölge ülkelerin dışişleri bakanları ile başlattığı toplantıyı devam ettirmekte ısrarlı. 26-27 Mart tarihlerinde Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te Afganistan konulu uluslararası konferans düzenlendi. Bu konferans kapsamında AB-Orta Asya Dışişleri Bakanları toplantısı gerçekleştirildi.

Daha fazla oku

İran Cumhurbaşkanı, tarihi Merv kentini ziyaret etti

Mart 30, 2018 - 8:24 PM

Yakında Türkmenistan’a resmi ziyaret ile gelen İran Cumhurbaşkanı Dr Hasan Ruhani, ziyaretinin ikinci gününde tarihi Merv kentini ziyaret etti. Sabah saatlerinde Merv kentine giden Ruhani, Hoca Yusuf Hemedani'nin türbesi ve en sonuncu Selçuklu hükümdanı Sultan Sancar'ın türbesini ve diğer tarihi mekanları ziyaret etti.

Daha fazla oku

Türkmenistan’dan Rusya’ya başsağlığı mesajı

Mart 27, 2018 - 10:13 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Rusya’nın Sibirya bölgesinin Kemerovo şehrinde bulunan Zimnyaya Vişnya isimli alışveriş merkezinde çıkan yangın dolayısıyla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e ve Başbakan Dmitri Medvedev’e taziye mesajlarını gönderdi.

Daha fazla oku