Türkmenistan ile Tataristan arasında enerji işbirliği

Temmuz 12, 2018 - 11:30 AM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Avaza ulusal turizm bölgesinde Tataristan’ın Tatneft şirketi genel müdürü Nail Maganov ile görüştü. Görüşmede taraflar, Türkmenistan'ın takip ettiği enerji stratejisinin öncelikli alanları bağlamında, akaryakıt endüstrisinin kapsamlı modernizasyonu ve çeşitlendirilmesi, yeni teknolojilerin tanıtılması, üst düzey endüstrilerin oluşturulması, yüksek kaliteli ürünlerin üretimi, dünya piyasalarında yatırım faaliyetlerinin teşvik edilmesi konuları ele aldı.

Daha fazla oku

Türkmen Lider’den Türkiye ve Japonya’ya taziye

Temmuz 12, 2018 - 10:55 AM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Tekirdağ’daki tren kazası, Japonya İmparatoru Akihito ve Başbakan Shinzo Abe sel felaketi dolayısıyla taziye mesajını gönderdi.

Daha fazla oku

Amul-Hazar 2018 rallisi tanıtıldı

Temmuz 5, 2018 - 10:46 PM

Türkmenistan – Büyük İpek Yolu'nun kalbi olarak ilan edilen 2018 yılında dev bir spor etkinliğine ev sahipliği yapacak. 9-15 Eylül tarihinde Amul-Hazar 2018 uluslararası rallisi düzenlenecek. Bu spor yarışı için tüm hazırlıklar devam ederken, bir taraftan da bilgilendirme ve basın toplantıları gerçekleştiriliyor.

Daha fazla oku

Ahalteke atından Guinness rekoru

Temmuz 2, 2018 - 1:31 PM

Türkmenistan’ın milli değerlerinden olan Ahalteke atı Guinness Rekorlar Kitabı’na ismini yazdırdı. Türkmenistan Devlet Başkanlığının Atçılık Kompleksi’ne ait Akhan isimli Ahalteke atı şaha kalkarak, arka ayakları üzerinde durarak, 10 metrelik mesafeyi 4,19 saniyede geçerek, bir önceki rekoru yeniledi. Daha önceki rekor, Birleşik Arap Emirlikleri tarafından kırılmıştı. Arap atı bu mesafeyi 2016 yılında 9,21 saniyede geçmişti. Böylece, Ahalteke atı daha önceki rekoru 2 kat fazla yenilemiş olma başarısını gösterdi.

Daha fazla oku

Türkmenistan’da Ticaret ve Hizmet Fuarı açıldı

27, 2018 - 9:26 AM

Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası’nın Fuar Merkezi’nde Ticaret ve Hizmet 2018 Fuarı ziyaretçilerine kapılarını açtı. Söz konusu fuar, Türkmenistan’ın yerel üretim potansiyelinin ve hizmet sektöründeki gelinen seviyesinin tanıtımı açısından büyük önem taşıdı.

Daha fazla oku

Makul Hyzmat Reklamı Dünya Kupası Canlı Yayında

21, 2018 - 11:46 PM

Özellikle yurt dışına gidecek öğrencilerin belgelerin tercümesi ile ticaret ve hukuk alanındaki başarılı Tercüme hizmetleri ile adından söz ettirmeye başlayan Makul Hyzmat Tercüme Merkezinin reklamı Dünya Kupası Canlı Yayında yayınlandı. Bugün gerçekleşen, Hırvatistan’ın Arjantin’i 3:0 skorla geçtiği Dünya Kupası karşılaşmasında Makul Hyzmat Tercüme Merkezinin reklamı canlı yayında birkaç defa

Daha fazla oku

Bakanlar Kurulu toplandı: Kadir Gecesi Af kararı çıktı

13, 2018 - 2:36 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Ocak-Mayıs aylarının değerlendirildiği toplantının ilk gündemini yaklaşmakta olan Kadir Gecesi af kararı oldu. Türkmen Lider, ülkedeki devam eden geleneğe göre, suç eylemlerinden tövbe eden ve yeni bir hayata başlamaya hazır olan hükümlü kişiler için Kadir Gecesi af kararının hazırlandığını belirtti. Devlet Başkanı bu kararı imzalayarak, 611 mahkumu serbest bıraktı.

Daha fazla oku

Türkmenistan’da buğday hasat dönemi başladı

13, 2018 - 2:33 PM

Türkmenistan’da başlıca tarım ürünlerinden olan buğdayda hasat zamanı geldi. Ülke genelinde 760 hektar alana ekilen buğday toplanmaya başlandı. 6 Haziran tarihi itibariyle Ahal, Mari ve Lebap vilayetlerinde hasat çalışmalarına başlandı. 13 Haziran’da ise Daşoğuz vilayetinde hasat zamanı gelecek.

Daha fazla oku

Daşary ýurtlarda okamak mümkinçiligi

2, 2018 - 1:34 PM

Türkmenistanyň Bilim Ministrligi tarapyndan metbugata berilen bildirişe laýyklykda, 2018/2019-njy okuw ýyly üçin daşary ýurt döwletleriniň abraýly ýokary okuw mekteplerine seçip alyş işleri geçirilýär. Daşary ýurt döwletleriniň abraýly ýokary okuw mekteplerine umumy orta ýa-da orta hünär bilimli, ýaşy 35-den geçmedik hem-de 2017/2018-nji okuw ýylynda ýurdumyzyň orta mekteplerini tamamlaýan, degişli daşary ýurt dillerini bilýän Türkmenistanyň raýatlary giriş synaglaryň netijeleri boýunça bäsleşik esasynda

Daha fazla oku

Türkmen atlı sirk grubu, Rusya’da Altın Gaetano ödülüne layık görüldü

Mayıs 31, 2018 - 11:12 PM

Ahalteke atlarının vatanı olan Türkmenistan’ın Galkınış atlı sirk grubu, Rusya’da düzenlenen sirk festivalinde Altın Gaetano ödülüne layık görüldü. Rusya’nın St.Petersburg kentinde 24-27 Mayıs tarihleri arasında 1.Uluslararası Sirk Sanatı Festivali düzenlenendi. Festivale, başta Türkmenistan olmak üzere 17 ülkeden; Çin, Kuzey Kore, Ukrayna, Almanya, Portekiz, Belçika ev sahibi Rusya gibi birçok ülkeden ünlü sirk sanatçıları ve grupları katıldı.

Daha fazla oku

Türkmenistan’da Halı ve Tekstil Bayramı

Mayıs 28, 2018 - 4:48 PM

Türkmenistan’da Halı ve Tekstil çalışanları günü büyük bir coşkuyla kutlandı. Kutlamaların merkezi başkent Aşkabat oldu. Önemli gün için Türkmenistan’ın halı ve tekstil ürünlerinin uluslararası fuarı ve Türkmen El Halıları Dünya Derneği’nin 18.Konferansı gerçekleştirildi.

Daha fazla oku

Hazar’a kıyıdaş ülkeleri işbirliğini arttıracak

Mayıs 25, 2018 - 8:44 PM

Hazar Denizi’ne kıyısı bulunan ülkeler – Rusya, Azerbaycan, Kazakistan, İran ve Türkmenistan dışişleri bakan yardımcıları düzeyinde özel çalışma grubunun 51.toplantısı, Kazakistan’ın başkenti Astana’da düzenlendi. 21-24 Mayıs 2018 tarihlerinde düzenlenen toplantıda, Hazar Denizi’nin hukuki statüsü anlaşmasının hazırlanmasına yönelik konular değerlendirildi.

Daha fazla oku

Tatil, Sağlık ve Kültür : Afyonkarahisar

Mayıs 23, 2018 - 9:14 PM

Afyonkarahisar izlenimlerimizi devam ediyoruz. Afyon Kocatepe universitesi araştırma ve uygulama hastanesinde ayrı ayrı sağlık unitelerini gezen heyet universite rektörü ve hastane başhekimi ile ayaküstü söhbet etmek, hem hastane hem okul hakkında kendilerini ilgilendiren sorulara cevap alma fırsatı buldular. Özellikle fizik tedavi yöntemleri ve kanser hastalıklarının tedavisinde donanımlı ve modern sağlık teçhizatlarına sahip olan hastanenin her bir bölümü

Daha fazla oku

A Conference titled “Turkmenistan - The Heart of The Great Silk Road” was held in Tbilisi

Mayıs 19, 2018 - 7:24 PM

On May 16, 2018 at the Georgian National Academy of Sciences the Embassy of Turkmenistan in Georgia jointly with the Georgian National Academy of Sciences organized a conference titled “Turkmenistan-the heart of the Great Silk Road”. The conference was attended by the representatives of Diplomatic Missions and International Organizations accredited to Georgia, representatives of Academia, higher education students, as well as representatives of local media.

Daha fazla oku

Talyp wizasy üçin gerekli resminamalaryň sanawy

Mayıs 16, 2018 - 10:17 AM

Türkiýäniň Aşgabatdaky Ilçihanasy tarapyndan habar berilişine görä, okuw maksatly Türkiýä gitmek isleýän Türkmenistanyň raýatlary üçin 1 Aprel 2018 senesinden başlap wiza ýüz tutmalarynda online ýazylyşyk (randevu) sistemasyna geçildi. Şol sebäpli Türkiýedäki ýokary okuw jaýyna ýerleşen talyplar www.visa.gov.tr ýa-da www.konsolosluk.gov.tr/visa salgylaryndan “wiza ýüz

Daha fazla oku

Oguzhan adyndaky Uniwersitet okuwa çagyrýar

Mayıs 15, 2018 - 8:11 AM

Türkmenistanyň Oguz han adyndaky Inžener-tehnologiýalar uniwersiteti 2018-nji ýylyň 16-nji maýynda sagat 16:00-da orta mektepleriň okuwçylaryny, önünçilikde zähmet çekýän ýaşlary “Açyk gapylar” gününe çagyrýar. Türkmenistan gazetinde ýerleşdirilen bildirişe görä, “Açyk gapylar” gününde ýaşlar hormatly Prezidentimiziň ýurdumyzyň bilim, ylym, ykdysadyýet pudaklarynyň öňünde goýýan meselelerini döwrebap, toplumlaýyn çözmek, ýokary hilli bilimi, netijeli düýpli ylmy ýola goýmak

Daha fazla oku

Türkmen Lider’den yeni Malezya Başbakanı’na tebrik mesajı

Mayıs 14, 2018 - 8:25 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Malezya'daki genel seçimlerin galibi olan Başbakan Mahathir Muhammed’i tebrik etti. Türkmen Lider tebrik mesajında, karşılıklı saygı, anlayış ve güven ilkelerine dayalı olarak ülkelerin arasındaki dost ve karşılıklı yarar sağlayan ilişkilerin, iki halkın çıkarları doğrultusunda gelişeceğine inancının tam olduğunu ifade etti.

Daha fazla oku

İlkokul mezunları keplerini fırlattı

Mayıs 13, 2018 - 8:20 PM

Bugün Aşkabat Türk Kültür Merkezinde düzenlenen mezuniyet töreni ile mezuniyet belgelerini alan Aşkabat Türk İlkokul 4.sınıf öğrencileri tören sonunda keplerini fırlattılar. Törende öğrencilerine mezuniyet belgesini takdim eden 4 E Sınıf öğretmeni Yaşar Kocamanbaş Atavatan Türkmenistan Haber Ajansına yaptığı açıklamada, 4 yıldır ders verdiği öğrencilerini mezun etmekten büyük heyecan

Daha fazla oku

Türkmen-Türk ortak konseri 12 Mayısta

Mayıs 11, 2018 - 3:54 AM

Türkiye Cumhuriyeti Aşkabat Büyükelçiliği ile Türkmenistan Kültür Bakanlığı tarafından 12 Mayıs günü Mahtumkulu Dram Tiyatrosunda ortak konser düzenlenecektir. Konserde yeteneği sayesinde kısa zamanda ulusal ve uluslararası yarışmalarda dereceler alan Türkiyeli genç keman sanatçısı Selin Samsar, Türkmenistan’da klasik müzik severlerin gönlünü fetheden Rasul

Daha fazla oku

Atavatan Danışmanlık ile Doğuş Üniversitesinde eğitim imkânı

Mayıs 6, 2018 - 12:14 AM

Türkiye’de üniversite eğitimi konusunda danışmanlık hizmetini sunan Atavatan Danışmanlık LTD, Türkiye’nin önde gelen vakıf üniversitelerinin biri olan Doğuş üniversitesi ile anlaştı. Buna göre, Türkmenistanlı öğrenci adayları, Atavatan Danışmanlık aracılığıyla Türkiye’nin önemli üniversitelerinin birinde indirimli fiyat üzerinden eğitim alabilecek.

Daha fazla oku

Türk Şirketi Tekstil Fabrikası Kuracak

Mayıs 6, 2018 - 12:04 AM

Bakanlar Kurulu’nda Türkmenistan Tekstil Bakanlığı tarafından açılan uluslararası ihaleyi kazanan Türk Cotam Şirketi’nin Ahal vilayeti Babadayhan ilçesinde inşa edeceği yılda 5 bin ton ince lifli pamuk işlenmesi için yeni bir tekstil kompleksinin kararına imza atıldı. Türk şirketi, 3300 ton penye tür ince iplik, 20 milyon metrekare yüksek kaliteli kumaş, 18 milyon metrekare boyanmış kumaş ve 3,5 milyon adet hazır ürün üretim kompleksinin inşasına Mayıs 2018’de başlayacak ve Mayıs 2021’de teslim edecek.

Daha fazla oku

Atestat bilen ýokary okuwa giriş başlady :Kırklareli Üniversiteti

Mayıs 2, 2018 - 11:10 PM

Türkiýede ýokary okuw jaýyna atestat bilen girmek möwsümi başlady. Stambula şäherine 2,5 sagatlyk uzakda ýerleşýän, ortaça ylat sany 250 müň bolan Kyrklareli şäherinde ýerleşýän Kırklareli Üniversiteti atestat bilen daşary ýurt talyplaryny kabul edýär. Eger Siz bu uniwersitete atestat bilen okuwa ýerleşmek isleýän bolsaňyz onda bu ulgamda maslahat hyzmatlaryny berýän Türkiýäniň Stambul şäherinde ýerleşýän Atavatan Danışmanlık kompaniýasyna +90 538 086 26 06 IMO hasabynyň üsti bilen ýüz tutup bilersiňiz! Resminamalar 4 Iýun 2018 senesine

Daha fazla oku

Türkiýede ýokary bilim almak

Nisan 29, 2018 - 8:43 PM

Isler öz ýurduňda isler daşary ýurtlaryň ýokary okuw jaýlarynda bolsun, uniwersitetde bilim almak her bir ýaş oglan-gyzyň we olaryň ene-atalarynyň baş arzuwlarynyň biri bolsa gerek. Okamak, öwrenmek, bilim almak, özüňe, maşgalaňa we ýurduňa peýdaly ýaşlar bolup ýetişmek gör nähilli ajaýyp duýgu! “Peýdaly bolýan wagtyň gazanmak” şygary astynda öz işlerini amala aşyrýan Atawatan Topary, gelejegimiz bolup durýan ýaş oglan-gyzlarymyzyň daşary ýurtlaryň abraýly ýokary okuw jaýlaryna ýerleşmek amallary boýunça maslahat hyzmatlaryny hödürleýär we şu maksat bilen ilkinji nobatda Türkiýäniň abraýly birnäçe uniwersiteti bilen “Ygtyýarly Wekil” ylalaşygyna gol çekişdi.

Daha fazla oku