Türkmen Liderinin Yeni Kitabı Tanıtıldı

Ağustos 15, 2017 - 5:28 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un Türkmenistan İçişleri Bakanlığı’nın oluşum tarihini ve faaliyetlerini anlatan ‘Civanmert gençler gayret için dünyaya geliyor’ («Mert ýigitler gaýrat üçin dogulýar») isimli kitabı tanıtıldı.

Daha fazla oku

200 Yeni Otobüs ve 100 Yeni Taksi Hizmete Başladı

Ağustos 6, 2017 - 1:01 PM

Türkmenistan’ın Eylül ayında ev sahipliğini yapacağı Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları öncesinde yeni otobüsler ve taksiler satın alındı. Hyundai New Super Aero City marka otobüslerin 200 tanesi ve Toyota Corolla marka taksilerin 100 tanesi Aşkabat’ın sokaklarında halka hizmet vermeye başladı. Yeni modern marka otobüs ve taksiler halktan büyük beğeni topladı.

Daha fazla oku

“Arkadağ’ın güzel çağı” isimli kitap tanıtıldı : Kısa kısa haberler

Temmuz 3, 2017 - 9:25 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un 60.yaş günü dolayısıyla yayınlanan “Arkadağ’ın güzel çağı” isimli kitabın tanıtım töreni düzenlendi. Mahtumkuli Devlet Üniversitesi’nde düzenlenen törene; Bakanlar Kurulu üyeleri, bakanlar, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, üniversite öğretim görevlileri ve öğrenciler katıldı. Tanıtım törenine Aşkabat’taki yabancı misyon şefleri de davet edildi.

Daha fazla oku

Ticaret politikası - ekonomik işbirliğinin anahtarı

29, 2017 - 12:05 AM

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta Ticaret ve Hizmet-2017 konulu fuar açıldı. 2 gün devam eden ve Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası Fuar Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe, Türkmenistan Ticaret ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakanlığı bağlı 50’in üzerinde kurum ve Türkmenistan’ın Türkiye, Belarus ve Rusya ile ortak açtığı ticaret evleri katıldı.

Daha fazla oku

Türkmenistan’da uyuşturucu maddeleri imha edildi

28, 2017 - 11:22 PM

Uyuşturucu ile mücadelede etkin bir tutum sergileyen Türkmenistan’da güvenlik güçleri tarafından düzenlenen operasyonlarda ele geçirilen uyuşturucu ve psikoterapik maddeler imha edildi. Söz konusu etkinlik, Bakanlar Kurulu’na bağlı Uyuşturucu ile Mücadele Komisyonu ve İçişleri Bakanlığı tarafından 26 Haziran Dünya Uyuşturucu Kullanımı ve Kaçakçılığı İle Mücadele Günü dolayısıyla düzenlendi.

Daha fazla oku

Pakistan, Çin ve Afganistan’a Taziye

27, 2017 - 10:24 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Pakistan’daki terör saldırısı dolayısıyla Cumhurbaşkanı Mamnun Hüseyin ve Başbakan Navaz Şerif’e, Çin'in Sichuan eyaletinde toprak kayması nedeniyle Devlet Başkanı Xi Jinping’e ve Afganistan’daki terör saldırısı dolayısıyla Cumhurbaşkanı Eşref Gani’ye taziye mesajlarını gönderdi.

Daha fazla oku

26 Haziran- Ramazan Bayramı

24, 2017 - 12:41 AM

Türkmenistan’da Ramazan Bayramı 26 Haziran 2017 tarihinde kutlanacak ve Türkmen Liderinin dün imzaladığı Ferman ile 26 Haziran 2017 tarihi ülke genelinde tatil olacak.

Daha fazla oku

Hollanda Türkmenistan’a Büyükelçi Atadı

20, 2017 - 10:18 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un talimatıyla Meclis Başkanı Akca Nurberdiyeva, Hollanda’nın yeni atanan Büyükelçisi Regina Veronica Maria Jones-Bos’tan güven mektubunu kabul etti. Meclis binasındaki görüşmede, Hollanda Büyükelçisine Türkmenistan’ın iç ve dış siyaseti hakkında bilgi verildi. Ayrıca, Türkmenistan’daki mevzuat sektöründeki çalışmalardan bahsedildi.

Daha fazla oku

Hytaýyň işewürlik edebi — iň durnukly däp

14, 2017 - 11:20 AM

Hytaýyň işewürlik edebi dünýäniň iň gadymy işewürlik edepleriniň biri hasaplanylýar. Ol Hytaýyň syýasy we ykdysady medeniýetiniň esasy bölegi hökmünde b.e. öň I müňýyllygyň ortalarynda öz arasynda bäsleşýän onlarça patyşalyklaryň bolan döwründe, entäk bitewi Hytaý imperiýasynyň kemala gelmegine ýüzýyllyklar barka emele gelipdir.

Daha fazla oku

Asya oyunlarına 100 gün kaldı: Ankara Etkinlikleri

14, 2017 - 10:48 AM

7 Haziran 2017 tarihinde Ankara'da Türkmenistan'ın Türkiye Büyükelçiliği tarafından T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Bakanlığın konferans salonunda «Eylül 2017'de Aşkabat'ta gerçekleşecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunlarının tanıtımı» adlı ortak Konferansı ve Sergisi düzenlendi.

Daha fazla oku

Kaynak : Atavatan Türkmenistan Uluslararası Dergisi

12, 2017 - 11:25 AM

“Atavatan Türkmenistan “Uluslararası Dergisinin de katıldığı Uluslararası Spor Medya Forumu, Mari vilayetindeki Mari otelinde gerçekleştirildi. Türkmenistan’da bu sene Eylül ayında düzenlenecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na 100 gün kalması dolayısıyla düzenlenen Asya Oyunları Dünya Basınında konulu Uluslararası Spor Medya Forumu’nda gazetecilere dağıtılan hediyelerin arasında

Daha fazla oku

Türkmenistan’dan İran’a taziye

9, 2017 - 11:29 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, İran’ın başkenti Tahran’da meydana gelen terör saldırıları dolayısıyla Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye taziye mesajı gönderdi.

Daha fazla oku

Türkiýede Bilim almak üçin resminamalaryň terjime hyzmaty

2, 2017 - 5:30 PM

Häzirki döwürde Türkiýede on müňlerçe daşary ýurtly talyp bilim alýar. Türkiýede bilim alýan daşary ýurtly talyplaryň arasynda iň köp talyp Türkmenistandan gelen talyplar bolup durýar. Türkmen we Türk halklarynyň bilelikdäki taryha we medeni mirasa eýe bolmagy, iki döwletiň arasynda gatnaşyklaryň

Daha fazla oku

Türkmenistan’da 1 Haziran Dünya Çocukları Koruma Günü kutlandı

1, 2017 - 10:00 PM

Dünya genelinde olmak üzere Türkmenistan’da da 1 Haziran Dünya Çocukları Koruma Günü değişik etkinlikler ile kutlandı. Dünya Çocukları Koruma Günü öncesinde Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Meclis Başkanı, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı, bazı bakanlar ve sivil örgüt temsilcileri ile çalışma toplantısını gerçekleştirdi.

Daha fazla oku

Vice-President of the EC Maros Sefcovic sends video message to the participants of the forum of the Energy Charter

Mayıs 30, 2017 - 5:01 PM

The participants of the forum “The Way to Multilateral Framework Agreement on Transit of Energy Sources” were greeted by Vice-President of European Commission Maros Sefcovic over the video call. The Vice-President of the EC expressed firm confidence that shortly Caspian and Central Asian Region and the European Union would develop beneficial cooperation in different spheres including the energy. Special mention was made that the negotiations and continuous efforts in provision of Turkmen gas supplies to European markets indicates strong partnership and cooperation.

Daha fazla oku

Okullarda Yaz tatil dönemi başladı

Mayıs 26, 2017 - 12:50 AM

Türkmenistan’da bugün okullarda yaz tatil dönemi başladı. Türkmenistan’da okullar her sene 25 Mayısta tamamlanmaktadır. Bu sene Türkmenistan’da toplam 85 binden fazla öğrenci orta öğretimini tamamladı. Türkmen Lideri, mezuniyet günü ve okulların tatile gitmesi nedeniyle kutlama mesajını yayınladı. 25

Daha fazla oku

“Atavatan Türkmenistan” dergisi Uluslararası Medya Forumunda

Mayıs 22, 2017 - 4:04 PM

Etkinlik alanını giderek arttıran dergimiz Türkmenistan’ın yurt dışı tanıtım alanını giderek daha geniş çevreye yaymaktadır. Bu anlamda, dünyaca prestijli Uluslararası Medya forumuna katılan dergimiz yabancı medya temsilcilerinde de büyük ilgi uyandırdı. Dünyanın 50’den fazla ülkesinden yaklaşık 140

Daha fazla oku