Makul Hyzmat Terjime Merkezi Talyplara Amatly baha hödürleýär

Şubat 17, 2018 - 2:48 PM

Türkmenistanyň paýtagty Aşgabat şäherinde hereket edýän Makul Hyzmat Terjime Merkezi tarapyndan habar berilişine görä, talyplara okuw resminamalarynyň terjimesinde arzanlaşyk hödürlenýär. Häzirki döwürde, daşary ýurtlaryň okuw jaýyna resminamalaryň kabul edilişik möwsüminiň başlandygyny hasaba alyp, Makul Hyzmat Terjime Merkezi, pasportyň, orta bilim hakyndaky şahadatnamanyň, soňky 3 ýylyň bahalary boýunça resminamalaryň terjimelerini adaty bahadan 20 göterim arzan amala aşyrýandygyny habar berýär.

Daha fazla oku

Ocak ayında yüzde 61 artış

Şubat 15, 2018 - 9:18 PM

Türkmenistan ile ilgili günlük haber ve analizleri yayınlayan www.atavatan-turkmenistan.com sitesine ilgi giderek artıyor. Geçen sene 200 binden fazla kişinin ziyaret ettiği sitemize, yılın ilk ayında büyük ilgi oldu. 2017 yılının aynı dönemine göre, bu sene Ocak ayında sitemizi ziyaret artış oranı yüzde 61 olarak gerçekleşti. Bu dönemde, yani 30 günlük dönemde sitemizin sayfa görüntüleme sayısı 23310 olarak gerçekleşti. Tepe Türkmen, Türk Hava Yolları ve Halil Avcı şirketler grubunun destekleri ile yayın yapan

Daha fazla oku

BM Önleyici Merkezi’nden 2018 etkinlikleri

Şubat 13, 2018 - 4:11 PM

BM Önleyici Diplomasi Merkezi (UNRCCA) Başkanı ve BM Genel Sekreteri Özel Temsilcisi Natalya German, Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda 2017 yılının değerlendirmesi ve 2018 yılı için eylem planı doğrultusunda brifing düzenlendi. Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Vepa Haciyev’in de hazır bulunduğu yuvarlak masa etrafında gerçekleştirilen brifinge, yabancı büyükelçiler, Türkmenistan’ın çeşitli bakanlıkları ve kamu kuruluşlarından temsilciler, gazete editörleri, yerel ve yabancı basın mensupları katıldı.

Daha fazla oku

Türkmen Lider’den Putin’e taziye

Şubat 13, 2018 - 3:30 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e ve Başbakanı Medvedov’a Rusya'da An-148 uçağının düşmesi nedeniyle taziyelerini iletti.

Daha fazla oku

Ýurdumyzda 3 million düýp nahal ekiler

Şubat 9, 2018 - 9:07 PM

Türkmenistanyň Prezidenti Karara gol çekdi. Resminama laýyklykda, ýurdumyzda 2018-nji ýylda: ministrliklere we pudaklaýyn dolandyryş edaralaryna, Aşgabat şäheriniň häkimligine Ahal welaýatynyň Ak bugdaý hem-de Bäherden etraplarynyň aralygynda saýaly, pürli, miweli baglaryň we üzümiň 1,5 million düýp nahalynyň;

Daha fazla oku

Diplom Ykrar etmek üçin zerur resminamalaryň sanawy

Şubat 8, 2018 - 6:15 PM

Türkmen ýaşlary häzirki wagtda ýurdumyzyň ýokary okuw jaýlary bilen bir hatarda daşary ýurtlaryň abraýly uniwersitetlerinde hem bilim alýarlar. Köp sanly okyjylarymyzyň haýyşyny nazara alyp, esasan hem daşary ýurda okuwa gitmek isleýän raýatlarymyz üçin maglumatlaryň elýeterli bolmagyna goşant goşmak maksady bilen daşary ýurtda bilim almak bilen baglanşykly habarlarymyzy

Daha fazla oku

Ynanç haty bilen Diplom Ykrar Etmek

Şubat 7, 2018 - 10:38 PM

Türkmenistanyň Bilim ministirligine daşary ýurt döwletlrinde berlen ýokary we orta hünär bilimi hakyndaky resminamalary ykrar etdirmek ýa-da Ykrar şahadatnamasyny almak üçin raýatyň özi raýat pasportynyň asyl nusgasy bilen ýüz tutmaly.

Daha fazla oku

Diplom Ykrar Etmek : Peýdaly Maglumat

Şubat 4, 2018 - 12:45 PM

Türkmenistanyň Bilim Ministrligi tarapyndan berilýän maglumata laýyklykda, Höküketara ylalaşyk esasynda döwlet tarapyndan daşary ýurt döwletlerine okuwa ugradylan raýatlar ýokary we orta hünär bilimi hakyndaky resminamalarynyň Türkmenistanyň çäginde ykrar edilendigi baradaky Ykrar şahadatnamasyny almak üçin Türkmenistanyň döwlet edaralarynda işleýändigini tassyklaýan kepilnama getirmeli.

Daha fazla oku

Bilim Ministrligi : Daşary Ýurda Okuwa Gidýänlere

Şubat 2, 2018 - 9:05 PM

Türkmenistanyň Bilim Ministrliginiň maglumat tagtasyna ýerleşdirilen maglumata laýyklykda, okuw maksatly  daşary ýurda gidýän Türkmenistanyň raýatlary bu ýagdaýy hasaba aldyrmalydyr. Daşary ýurda okuwa gidýän talyplarymyz bu ýagdaýy raýatyň hemişe ýaşaýan  welaýatynyň Baş bilim müdirliklerinde we etrap  bilim bölümlerinde hasaba aldyrmalydyr. Paýtagtyň ýaşaýjylary bolsa, Aşgabat şäher Baş bilim  müdirliginde hasaba alynýar.

Daha fazla oku

Ticaret Mahkemesine atama gerçekleşti

Şubat 1, 2018 - 11:41 AM

Türkmenistan Devlet Başkanın imzaladığı Ferman ile Türkmenistan Yüksek Mahkeme üyesi Örebay Abacanoviç Muhammedov, Türkmenistan Arbitraj Mahkemesi hakimi görevine atandı. Türkmenistan Arbitraj mahkemesi, uluslararası alandaki “arbitration” karşılığı olan “Tahkim” olmayıp, Türk hukuk

Daha fazla oku

Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu Aşkabat’ta toplandı

Ocak 31, 2018 - 9:37 PM

Türkmenistan’ın başkanlığını yürüttüğü Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’nun yönetiminin toplantısı Aşkabat’ta Yıldız otelinde gerçekleştirildi. Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu Yürütme Komitesi ve Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı öncülüğünde GIZ Bölgesel Programı ve Orta Asya Bölgesel Ekoloji Merkezi desteğiyle düzenlenen toplantıda, Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu Yürütme Komitesi’nin iş planına imza atıldı.

Daha fazla oku

Türkmenistan’da Yeni Bakanlar belli oldu

Ocak 27, 2018 - 2:01 AM

Türkmen Lideri dün gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısında çok önemli atamalar yapmış olup, bu atamalar arasında 3 Bakanlar Kurulu Başkan yardımcısı da bulunmaktadır. Bununla ilgili ayrı haber servis edilmiş olup, bu haberde ise yeni atanan Bakanlar ve kurumlar başkanları yazıyoruz.

Daha fazla oku

Türkmen öğrencilerine Macaristan’da eğitim imkanı

Ocak 22, 2018 - 8:35 PM

Türkmenistan Eğitim Bakanlığı Avrupa Birliği ülkesi Macaristan üniversitelerinde üniversite eğitimi ve yüksek lisans için başvuru ilanını yayınladı. Ülkenin resmi gazetelerinde yayınlanan bu ilan çerçevesinde 35 ve 35 yaş aşağı öğrencilerin ve yabancı dil bilen Türkmen vatandaşların sınavlara girebileceği açıklandı.

Daha fazla oku

Türkmenistan’da seçim hazırlıkları

Ocak 21, 2018 - 7:40 PM

Türkmenistan’da 25 Mart tarihinde gerçekleştirilecek parlamento seçimleri için hazırlıklar tüm hızıyla devam etmektedir. Bu hazırlıklar kapsamında seçim komisyonları kuruldu. Aynı zamanda Türkmen halkı milletvekilleri ile birlikte Halk Maslahatı’nın il, ilçe ve şehir temsilcilerini de seçecek.

Daha fazla oku

Japon devinden Türkmenistan’a telekomünikasyon atağı

Ocak 19, 2018 - 12:25 PM

Türkmenistan Bakanlar Kurulu’nda ve İletişim Bakanlığı’nda Japonya’nın Sony Corporation şirketinin genel müdürü Hajime Nakamura başkanlığında heyet ile görüşmeler yapıldı. Görüşmelerde, telekomünikasyon sektöründeki ikili münasebetler değerlendirildi.

Daha fazla oku

Türkmen Liderinden Özbekistan Devlet Başkanına Taziye

Ocak 18, 2018 - 9:14 PM

Türkmen Lideri Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirzıyoyeve taziye mesajını gönderdi. Kazakistan’ın Aktobe eyaletinde yolcu otobüsünün yanması sonucu çok sayıda Özbek vatandaşı vefat etmiş olup, Türkmen Lideri bu olayla ilgili haberi çok derin üzüntülerle kabul ettiğini mektubunda beyan etmiştir.

Daha fazla oku

Atavatan’in tanıtımına Tepe Türkmen katkısı

Ocak 17, 2018 - 10:25 PM

Türkmenistan’da icra ettiği başarılı projelerle adından söz ettiren Tepe Türkmen AŞ, sosyal projelere de sürekli destek vermekte, özellikle Türkmenistan’ın yurt dışında tanıtımına büyük katkı sağlamaktadır. Şuana kadar toplamda 100.000 nüshadan fazla baskı yapılarak dünyaya dağıtılan, Türkmence ve İngilizce yayınlanan Atavatan Türkmenistan uluslararası dergisinin her sayısına sponsor olan Tepe Türkmen Türk şirketi daha öncede Asya Oyunlarının tanıtım kampanyasına destek olmuştu. Tepe Türkmen ayrıca Avrupa Futbol Turnuvalarının önemli maçlarının Türkmenistan Televizyonun da canlı olarak

Daha fazla oku

Täze Bir Dil Öwreneliñ

Ocak 16, 2018 - 9:02 PM

Dil öwrenmek ylym-bilim durmuşynda gaty derwaýys hasaplanýar. Bir dil öwrenmek ol dildäki ähli maglumatlaryň gapysynyň saňa açylmagy diýmekdir. Soňky wagtlarda ençeme intellektuallaryň biýografiýalary bilen ýakyndan tanyş boldum; aglabasy ylmy daşary ýurt dillerinde özleşdiripdirler. Bu bize dil öwrenmek babatda badalga bermeli..

Daha fazla oku

Türkmen Lider’den yeni yılın ilk kararı

Ocak 2, 2018 - 8:55 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı, 2018 yılının ilk kararına imza atarak, ülkenin tanınmış heykeltıraş ve halk ressamı Saragt Babayev’i Halkın Onursal Yaşlısı unvanı ile ödüllendirdi. Yeni yılda 70. yaş gününü kutlayan Türkmen heykeltıraş için bu ödül büyük bir sevinç yaşattı.

Daha fazla oku