Kadim Dehistan’ın büyüleyici görünümü

Eylül 16, 2018 - 9:01 PM

Türkmenistan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Amul-Hazar 2018 rallisi sona erdi. Ülkenin doğusundaki Lebap vilayetinden başlayan macera batısındaki Balkan vilayetinde son buldu. Yarışın son aşamasında Balkan vilayetine giriş yapan ralli sürücülerini bu vilayetin tarihi mekanları büyüledi.

Daha fazla oku

Türkmenistan yeni Boeingler alacak

Eylül 15, 2018 - 11:10 AM

Türkmenistan Hükümeti, Türkmenhavayolları kurumunun uçak filosuna yeni Boeingler katacak. Sivil havacılık sektöründe uçak siparişi tercihini ABD’nin Boeing şirketinin uçaklarından yana kullanan Türkmenistan, yeni dönemde 3 adet Boeing 737 Max 7 ve bu kapsamda önemli seferler için de bir adet uçak alınması öngörülmektedir.

Daha fazla oku

Uluslararası Gastronomi Festivali başlıyor

Eylül 13, 2018 - 7:19 PM

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen "Uluslararası Gastronomi Festivali", 20-22 Eylül tarihlerinde yapılacak. Bu yıl ilki gerçekleştirilecek festivalde, dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler, kente özgü lezzetleri tatma fırsatı bulacak.

Daha fazla oku

3000 Yıllık Anadolu Efsanesi: Tılsımlı Frigya’da Ultra Maraton Başlıyor!

Eylül 13, 2018 - 11:40 AM

Unlimited Academy tarafından bu yıl 5.si düzenlenen uluslararası Frig Ultra Maratonu 15 Eylül 2018 tarihinde 3 farklı parkurda 28’i yabancı olmak üzere 700’e yakın koşucunun katılımıyla gerçekleştirilecektir. 2017 yılında söz konusu maratona yaklaşık 307 koşucu katılmıştır. Frig Ultra Maratonu, Frig Vadilerinin muhteşem doğası, Kral Midas’ın antik kral yolları, kaya mezarları ve Friglerden günümüze

Daha fazla oku

Macera Başladı!

Eylül 12, 2018 - 10:29 PM

Türkmenistan’ın ev sahipliğinde yapılacak Amul-Hazar 2018 (TÜRKMEN DESERT RACE) uluslararası ralli yarışının başladı. www.turkmendesertrace.com sitesinde yer alan habere göre, Fransız ünlü pilot, Africa Eco Race yarışlarının organizatörü Jean-Louis Schlesser’in yardımıyla gerçekleşmekte olan bin 500 kilometrelik yarış için tüm araçlar Lebap vilayetinden start aldı.

Daha fazla oku

“Amul-Hazar 2018” rallisiniň täsinligi: Ody sönmeýän gaz krateri

Eylül 8, 2018 - 6:45 PM

Ýene-de sanlyja günden badalga aljak “Amul-Hazar 2018” halkara awtorallisiniň geçýän ugrundaky täsinlikleriň biri Garagum sährasyndaky 47 ýyldan bäri ody sönmeýän Derweze gaz krateridir. Ol “Garagum ýalkymy” diýlip atlandyryldy. Derweze irki döwürlerde Nusay bilen Hywanyň kerwen ýolunyň ugrunda ýerleşýän esasy düşelgeleriň biridir. Gyş-bahar paslynda

Daha fazla oku

Sönmeyen Gaz Krateri : Amul-Hazar 2018 rallisinin uğrak yeri

Eylül 6, 2018 - 10:04 PM

Yazı dizimizi bugün dünyada ölmeden önce görülmesi gereken yerler listelerinde yer alan önemli bir mekanın tanıtımı ile devam ediyoruz. Birkaç gün sonra start alacak olan Amul-Hazar 2018 uluslararası ralli yarışının rotasında yer alan önemli uğrak yerlerin birisi de 47 yıldan bu yana kesintisiz yanan Derveze gaz krateridir. Bu alan Karakum çölünde yer aldığı için ‘Karakum Işığı’ olarak adlandırıldı. Akfit bir şekilde yanan Derveze bölgesi eski dönemde Nusay ile Hive

Daha fazla oku

“Amul-Hazar 2018”: Tarihi Kaleler :2

Eylül 6, 2018 - 8:19 AM

Amul-Hazar 2018 vesilesiyle hazırladığımız yazı dizimize büyük ilgi oldu. Bugün yazı dizimizde Tarihi İpek Yolu güzergâhındaki kaleler hakkında kısa bilgiler vermeye devam ediyoruz. Yazılarımız www.atavatan-turkmenistan.com sitesinde yayınlanmaktadır.

Daha fazla oku

Tarihi İpek Yolu güzergahındaki kaleler

Eylül 4, 2018 - 11:10 PM

“Atavatan Türkmenistan” Yayın Ekibi olarak Amul-Hazar 2018 vesilesiyle hazırladığımız yazı dizimizi yayınlamaya başlıyoruz. Yazı dizimizde Siz değerli okurlarımıza ilk olarak tarihi ipek yolu güzergahındaki kalelerden birkaçı hakkında kısa bilgiler paylaşacağız.

Daha fazla oku

Türkmenistan, Amul-Hazar 2018 rallisine 15 takım ile katılacak

Eylül 3, 2018 - 10:45 PM

Türkmenistan’ın ev sahipliğinde 9-15 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek Amul-Hazar 2018 Uluslararası ralli yarışlarına 15 Türkmen takımı katılacak. Daha önce 2009 yılında Rusya ve Kazakistan ile ortaklaşa İpek Yolu rallisini organize eden Türkmenistan, bu defa tek başına bu uluslararası yarışı gerçekleştirecek. Geçen sene sonu itibariyle bu yarışlar için hazırlıklar yapıldı. Yarışların organizatörlüğü konusunda ünlü Fransız sürücü ve Africa Eco Race organizatörü Jean-Louis Schlesser ile anlaşma sağlandı.

Daha fazla oku

Yeni Boeingler Alınacak, Havalimanları modernize edilecek

Eylül 1, 2018 - 9:31 PM

Bakanlar Kurulu’na davet edilen Türkmenhavayolları İdaresi Başkanı D.Saburov, Lebap vilayetinin Kerki, Balkan vilayetinin Garaboğaz ve Mari vilayetinin Galaymor kasabasındaki havaalanlarının modernizasyonu ve yenilenmesi çalışmaları hakkında bilgi verdi. Ayrıca yeni Boeing uçaklarının alınması

Daha fazla oku

TMCELL : Ralli yarışında iletişim hizmeti

Ağustos 30, 2018 - 11:04 PM

Türkmenistan 9-15 Eylül tarihleri arasında ev sahipliği yapacağı Amul-Hazar 2018 uluslararası ralli yarışına her yönden hazırlıkları tamamlamak üzere. Yarışın yapılacağı rotalarda ralli pilotlarının ve tutkunlarının dinlenebileceği mola yerleri ile birlikte iletişim alanında da kaliteli hizmet verilmesi öngörülmektedir. Bunun için Türkmenistan’ın GSM operatörü Altın Asır şirketi bir dizi projeler geliştirdi.

Daha fazla oku

Türkmenistan’da Kurban Bayramı coşkusu

Ağustos 24, 2018 - 12:18 AM

Türkmenistan’da Kurban Bayramı coşkusu yaşanıyor. Ülkede bayram dolayısıyla 3 gün tatil ilan edildi. Bayramının birinci gününde ülkenin bütün camilerinde bayram namazı kılındı, dualar edildi ve kurbanlar kesildi. Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov da, Ahal vilayetinin Nevruz yaylasında Kurban Bayramı dolayısıyla düzenlenen törenlere katıldı ve toplu yemek sadakası verdi. Türkmenistan’da Kurban Bayramı ülkenin milli değerleri ile birlikte devlet düzeyinde kutlanmaktadır.

Daha fazla oku

Türkiye Büyükelçiliği 24 Ağustos’ta öğrenci vizesini veriyor

Ağustos 18, 2018 - 12:10 PM

Türk üniversitelerini kazanan öğrenciler Türkiye gitmeden önce öğrenci vizesini alması gerekiyor. Türkiye Cumhuriyeti Aşkabat Büyükelçiliği tarafından ücretsiz düzenlenen öğrenci vizesi için randevu almak zorunludur. Günümüzde öğrenciler önceden online sistem üzerinden randevu alarak, gerekli başvuruyu online yapmakta, ilgili evrakları tercüme ettirdikten sonra randevu gününde Büyükelçiliğe gitmekte,

Daha fazla oku

ABD’li şirketler, Türkmenistan’a yatırım yapacak

Ağustos 17, 2018 - 4:33 PM

Amerikan şirketleri, Türkmenistan’daki yatırım projelerinde yer almak istediklerini dile getirdi. Bu konu, Hazar Denizi’nin kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile Türkmenistan-ABD İş Konseyi Başkanı Eric Stuart, OSI Systems ve S2 Global şirketlerinin Başkanı Jonathan Fleming görüşmesinde ele alındı. OSI Systems ve S2 Global şirketleri gümrük kontrolleri teknolojisi konusunda dünyaca ünlü şirketlerdir.

Daha fazla oku

Türkmenistan’da eğitimin kalitesi daha da artırılacak

Ağustos 13, 2018 - 10:46 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Hazar Denizi’nin kıyısındaki Balkan vilayetine gitmeden önce Uluslararası Aşkabat Havalimanının yakınlarında incelemelerde bulundu. Devlet Başkanı, havalimanına yakın bölgede inşa edilecek Garagum iş merkezli lüks otelin inşaat alanını inceledi ve Türk şirketinin yapacağı otele yakın olan 21’nolu okulun yeniden yapılmasını Aşkabat

Daha fazla oku

Aşgabatda mediaforum geçirildi

Ağustos 9, 2018 - 8:35 PM

Aşgabatdaky “Sport” myhmanhanasynyň mejlisler zalynda “Amul-Hazar 2018” halkara awtorallisine bagyşlanan mediaforum geçirildi. Mediaforuma awtomobil rallini guraýjylar, oňa gatnaşyjylar, iri daşary ýurt we milli habar beriş serişdeleriniň wekilleri gatnaşdylar.

Daha fazla oku

Türkmenistan’dan Rusya’ya taziye

Ağustos 9, 2018 - 8:16 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Mi-8 helikopterinin düşmesi nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e ve Başbakan Dmitri Medvedev’e taziye mesajlarını gönderdi.

Daha fazla oku

Karakum Dakar’ı için geri sayım başladı

Ağustos 9, 2018 - 8:12 PM

Türkmenistan’ın ev sahipliğinde 11-15 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek Amul-Hazar 2018 Uluslararası Rallisi için geri sayım başladı. Ünlü Fransız rallici ve Africa Eco Race yarışlarının kurucusu Jean-Louis Schlesser’in organizatörlüğünde gerçekleştirilecek ralli yarışı için Aşkabat’ta Olimpiyat Kompleksi’ndeki Spor otelinde medya forum düzenlendi.

Daha fazla oku

İstanbul Okan Üniversitesi Sizi bekliyor

Ağustos 2, 2018 - 11:21 PM

Kuruluşundan itibaren “İş Yaşamına En Yakın Üniversite” sloganıyla kendini tanıtan Okan Üniversitesinde Atavatan Danışmanlık LTD aracılığıyla eğitim almaya çok daha yakınsınız! Öğrencilerine birçok alanda staj olanağı sağlayan Okan üniversitesi sanayi işbirliğine ilişkin olarak da Türk Telekom AŞ ve DEİK ile işbirliği projeleri imzalamıştır. Atavatan Danışmanlık LTD

Daha fazla oku

Türkmenistan ile Kırgızistan’ın ortak üretim yapmak istiyor

Ağustos 1, 2018 - 5:17 PM

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta 3.Türkmenistan-Kırgızistan Hükümetler arası Ekonomik Komisyonu toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya, Kırgızistan’ı temsilen Ekonomi Bakanı Oleg Pankratov başkanlığındaki heyet katıldı. Türkmen tarafına ise Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği Başkanı Aleksandr Dadayev başkanlık etti.

Daha fazla oku

Üsküdar üniversitesinde Atavatan Danışmanlık’la okuma fırsatı

Temmuz 27, 2018 - 10:58 PM

2023 yılı için ana hedefi olarak dünyada ilk 500 üniversite arasına girmeyi amaçlayan Üsküdar üniversitesi ile Atavatan Danışmanlık arasında anlaşma imzalandı. Bu Anlaşmaya göre, Atavatan Danışmanlık aracılığıyla Üsküdar üniversitesinde lisans ve önlisans eğitimi alma imkânı sunuluyor. Yeni kurulmasına rağmen, kısa süre içinde önemli üniversiteler arasında zikredilen Üsküdar üniversitesinde yüksek kalitede eğitim almak için İMO ve WhatsApp

Daha fazla oku

Türkmen Lideri’nden Yunanistan’a taziye

Temmuz 27, 2018 - 10:25 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Yunanistan’da etkili olan orman yangınları dolayısıyla Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos taziye mesajı gönderdi. Türkmen Lider, birçok insanın ölümüne yol açan orman yangınlarından duyduğu üzüntüyü dile getirerek, orman yangınlarında ölenler için başsağlığı diledi.

Daha fazla oku