Araçsız Gün :3 Haziran’da Aşkabatlılar bisiklet binecek

Mayıs 22, 2018 - 3:37 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, ülkede düzenlenecek dev uluslararası spor yarışları için hükümet toplantısını gerçekleştirdi. Bu toplantıda, Eylül’de yapılacak Amul-Hazar 2018 uluslararası rallisi, Kasım’da düzenlenecek Dünya Halter Şampiyonası ve 3 Haziran’ın Türkmenistan’ın girişimiyle Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Bisiklet Günü etkinlikleri değerlendirildi.

Daha fazla oku

Türkmenistan’da Anayasa ve Bayrak Günü kutlandı

Mayıs 19, 2018 - 6:22 PM

Türkmenistan’da resmi tatil olan 18 Mayıs Anayasa ve Devlet Bayrak Günü büyük coşkuyla kutlandı. Kutlama etkinlikleri kapsamında başkent Aşkabat’taki Anayasa anıtına ve Bayrak direğine çelenk konuldu. Bu törenlere, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov katıldı.

Daha fazla oku

Tbiliside “Türkmenistan - Beýik Ýüpek Ýolunyň Ýüregi” atly Maslahat geçirildi

Mayıs 18, 2018 - 10:17 PM

2018-nji ýylyň 16-njy maýynda Türkmenistanyň Gruziýadaky Ilçihanasy Gruziýanyň Milli ylymlar akademiýasy bilen bilelikde “Türkmenistan – Beýik ýüpek ýolunyň ýüregi” atly maslahaty geçirdi. Agzalan maslahata, Gruziýanyň Milli ylymlar akademiýasynyň ýolbaşçylary we alymlary, daşary ýurtlaryň Gruziýada işleýän diplomatlary, Tbilisi şäheriniň ýokary okuw mekdepleriniň professordyr mugalymlary we talyp ýaşlary hem-de ýurtdaky köpçülikleýin habar beriş serişdeleriniň wekilleri işjeň gatnaşdylar.

Daha fazla oku

Bakanlar Kurulu toplandı: Avaza’da Yeni Villalar

Mayıs 13, 2018 - 8:36 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Ülkenin iç ve dış gündeminin ele alındığı toplantıda, 12-13 Mayıs tarihlerinde Türkmenistan heyetinin İran’ı ziyaret edeceği açıklandı.

Daha fazla oku

Türkmen Lider’den Putin’e tebrik mesajı

Mayıs 9, 2018 - 1:55 AM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e tebrik mesajı gönderdi. Putin’i yemin ederek, yeniden devlet başkanlığı görevine başlamasıyla kutlayan Türkmen Lider mesajında; “Sizin liderliğinizde Rusya'nın siyasi ve sosyo-ekonomik kalkınmada yeni başarılar elde edeceğine, uluslararası arenadaki saygınlığını daha da güçlendireceğine inanıyorum” diye ifadeler kullandı.

Daha fazla oku

Türkmenbaşı-Garaboğaz-Kazakistan Karayolu İnşası

Mayıs 5, 2018 - 11:58 PM

Dün gerçekleşen Bakanlar Kurulu Topantısında, Türkmenbaşı-Garaboğaz-Kazakistan karayolu projesinin inşasına yönelik çalışmalar hakkında bilgi verildi. Bu proje, Aşkabat-Türkmenbaşı otobanının önemli bir ayağını oluşturacak. Ayrıca bu proje, Türkmenistan ile Kazakistan arasındaki ticaret hacminin yeni seviyelere taşınmasına imkân sağlayacak. Toplantıda ayrıca aşağıdaki kararlar alınmıştır :

Daha fazla oku

Hazar’ın kıyısında Ulaştırma Konferansı

Mayıs 3, 2018 - 8:44 PM

Asya ile Avrupa arasında ulaştırma, transit ve lojistik köprü olmak yolunda emin adımlarla ilerleyen Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde “Büyük İpek Yolu- yeni kalkınmalara doğru” konulu uluslararası ulaştırma konferansı düzenlendi. Ulaştırma sektöründeki uluslararası işbirliğinin ve yeni projelerin değerlendirildiği konferansa, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Nakliyeci Birlikleri Uluslararası Federasyonu (FİATA) Başkanı Babar Badat, Türkiye’yi

Daha fazla oku

Uluslararası Türkmenbaşı Limanı birkaç önemli ödül birden aldı

Mayıs 2, 2018 - 8:30 AM

Bugün açılışı gerçekleşecek Uluslararası Türkmenbaşı Limanı birkaç uluslararası ödül aldı. Avaza Kongre Merkezinde gerçekleşmekte olan “Büyük İpek Yolu- yeni kalkınmalara doğru” uluslararası forumunun açılış konuşmalarından sonra Türkmenbaşı Limanına birkaç uluslararası ödülün ve sertifikanın takdim töreni gerçekleşti. İlk olarak Guinness Rekorlar Türkiye Yöneticisi Şeyda Subaşı Gemici sahneye çıktı ve

Daha fazla oku

Uluslararası Türkmenbaşı Limanı 2 alanda Guinness rekorlarına girdi

Mayıs 2, 2018 - 6:50 AM

Türkmenistan’a 2 Guinness rekoru birden geldi. Bugün açılışı gerçekleşecek Uluslararası Türkmenbaşı Limanı 2 alanda Guinness rekorlara girdi. Türkmenistan Devlet Başkanının katılımıyla bu sabah “Büyük İpek Yolu- yeni kalkınmalara doğru” uluslararası forumu birazdan başlayacak. Forumda Türkmenistan’ın 2 alanda Guinnes rekorlara girmesine ilgili açıklama yapılması bekleniyor. Guinness Rekorlar Türkiye Yöneticisi Şeyda Subaşı Gemici tarafından Atavatan Türkmenistan uluslararası dergisine özel açıklamaya göre Uluslararası Türkmenbaşı Limanı “Deniz seviyesinin altında yer alan en büyük liman” ve “Deniz

Daha fazla oku

Ahalteke atlarının güzellik yarışması

Nisan 29, 2018 - 1:31 AM

Dünyada sadece Türkmenistan’da kutlanan At Bayramı dolayısıyla ülkeye has safkan ahalteke atlarının uluslararası güzellik yarışması düzenlendi. Yarışmanın sonuçları, atlara sevgisiyle dünyada tanınan Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un katıldığı törende açıklandı.

Daha fazla oku

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te Aşkabat Parkı açıldı

Nisan 24, 2018 - 1:50 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Özbekistan’ı ziyaret ederek, iki ülke arasındaki işbirliğinde yeni döneme başlanmasına katkı sağladı. Bu ziyaret kapsamında üst düzey görüşmeler yapıldı ve birçok anlaşmaya imza atıldı. Ayrıca, iki ülke halklarının arasındaki eski yıllara dayanan dostane bağların pekiştirilmesi için büyük bir projeye imza atıldı. Özbekistan’ın başkenti Taşkent’in merkezinde Aşkabat Parkı inşa edildi. Bu park, iki ülke Lideri Gurbanguli Berdimuhamedov ve Şavkat Mirziyoyev’in katılımıyla açıldı.

Daha fazla oku

Türkmen Lider, Özbekistan yolcusu

Nisan 21, 2018 - 6:38 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, 23-24 Nisan tarihleri arasında Özbekistan’ı ziyaret edecek. Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev’in davetlisi olarak bu ülkeye devlet ziyaretini gerçekleştirecek olan Türkmen Lider, iki ülke münasebetlerinin bundan sonraki dönemde geliştirilmesine yönelik konuları ele alacak. Ayrıca, Liderler uluslararası ve bölgesel konuları değerlendirecek.

Daha fazla oku

ECO 23.Dışişleri Bakanları Toplantısı Duşanbe’de yapıldı

Nisan 18, 2018 - 10:53 PM

Ekonomik İşbirliği Örgütü (ECO) Dışişleri Bakanları’nın 23.Toplantısı, Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de gerçekleştirildi. Toplantıya, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov başkanlığında heyet katıldı. Duşanbe’deki toplantıda, örgüte üye ülkeler arasındaki projelerin hayata geçirilmesi, uluslararası örgütler ile işbirliği konuları ele alındı.

Daha fazla oku

3 Haziran-Dünya Bisiklet Günü

Nisan 13, 2018 - 8:03 PM

Türkmenistan’ın girişimiyle her sene 3 Haziran Dünya Bisiklet Günü olarak kutlanacak. Bununla ilgili bilgi bugün gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısında açıklandı. BM Genel Kurulu tarafından kabul edilen

Daha fazla oku

Türkmenistan Bakanlar Kurulunda mini revize

Nisan 11, 2018 - 10:45 PM

Türkmenistan Bakanlar Kurulunda mini revize gerçekleştirildi. Buna göre, 3 Bakanlar Kurulu Başkan yardımcısı görevden alındı, yerine yeni atamalar gerçekleştirdi. İşte görevden alınan BK Başkan yardımcıları

Daha fazla oku

Lebap’da İpek Yolu anıtı dikildi

Nisan 9, 2018 - 11:00 PM

Dünya Sağlık Günü dolayısıyla Amuderya nehrinin kıyısında 28 metre yüksekliğindeki İpek Yolu anıtı dikildi. Açılışı yapılan anıt, Mart 2017’de Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov ile Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev’in açılışını yaptığı Amuderya nehrinin üzerinden geçen demiryol ve karayolu köprülerinin yanındaki karayolun kavşağında inşa edildi.

Daha fazla oku

Türkmen Lider, Mısır Cumhurbaşkanı’nı tebrik etti

Nisan 4, 2018 - 11:08 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es Sisi’ye tebrik mesajı gönderdi. Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es Sisi, ülkesinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde galip gelerek, tekrar devlet başkanlığına seçildi.

Daha fazla oku

Seul’de Türkmen-Kore görüşmeleri yapıldı

Nisan 2, 2018 - 8:46 PM

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov öncülüğündeki heyet, Güney Kore’de resmi ziyarette bulundu. Bu ziyaret kapsamında Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ile Güney Kore Dışişleri Bakanı Kang Kyung-wha arasında görüşmeler gerçekleştirildi.

Daha fazla oku

Bakanlar Kurulu toplandı: Halk Maslahatı Eylül’de

Mart 30, 2018 - 8:19 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, ülkenin iç ve dış gündemi değerlendirilirken, 25 Mart tarihinde yapılan genel seçimlerin sonuçları açıklandı.

Daha fazla oku

Milletvekili Adayların yüzde 26’si kadın

Mart 26, 2018 - 12:45 AM

Türkmenistan’da yönetimde kadınlara büyük rol verilmektedir. Özellikle milletvekilleri arasında bayanların oranı giderek artmaktadır. Türkmenistan mevcut Meclis Başkanı ve yardımcısı kadın. Her Belediye’de genellikle kültür işlerinden sorumlu belediye başkan yardımcısı kadınlardan oluşmaktadır. Türkmenistan Bakanlar Kurulunda medya ve kültürden sorumlu Bakanlar Kurulu başkan yardımcısı bir kadın. Bakanlar ve diğer üst düzey yöneticilerin arasında da kadın yöneticiler az değildir. Bugün gerçekleşen genel seçimlerde adaylar arasında kadınların oranı dikkat çekmektedir : yüzde 26,6.

Daha fazla oku

İstanbul’da seçime büyük ilgi

Mart 25, 2018 - 11:09 PM

Türkmenistan Milletvekilleri seçimlerine İstanbul’da ikamet eden Türkmenistan vatandaşlarımız büyük ilgi gösterdi. Yerel saat ile sabah 07.00’de başlayan oy verme işlemi akşam saat 19:00’a kadar devam etti. Atavatan Türkmenistan grubu olarak Türkmenistan seçimlerini İstanbul’dan takip ettik. İstanbul Başkonsolosluğunda gerçekleşen oy verme işlemlerine yüzlerce Türkmen vatandaşı ilgi gösterdi. Zaman

Daha fazla oku

Türkmenistan Seçimlerinde oy verme İstanbul’da devam ediyor

Mart 25, 2018 - 1:17 PM

Bugün Türkmenistan’da genel seçimler devam ediyor. Seçimler yurt dışındaki Türkmenistan temsilciliklerinde de gerçekleşiyor. Türkmenistan Meclisinin milletvekili seçimleri ile ilgili Türkmenistan’ın İstanbul Baş Konsolosluğunda 2. Seçim bölgesi seçim sandığı kuruldu. İstanbul’da oy verme bu sabah saat 07:00 de başladı. İstanbul seçim sandığında saat 13:00 itibariyle yüzlerce Türkmenistan vatandaşı oy kullandı. “Atavatan Türkmenistan” dergisinin takip ettiği seçimlere

Daha fazla oku

Kastamonu’da muhteşem Türkmen dans gösterisi

Mart 21, 2018 - 11:05 AM

Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu’da Nevruz kutlamalarında Türkmenistanlı sanatçılarda katılmaktadır. Türkmenistanlı Margiyana halk dans grubu tören kapsamında “Durdy bagşı” dans gösterisini sundular. Margiyana halk dans grubu bu akşam gerçekleşecek Kastamonu Türk Dünyası Kültür

Daha fazla oku

Türkmenistan’da özel sektörün ekonomideki payı yüzde 62’e ulaştı

Mart 20, 2018 - 12:33 AM

Türkmenistan’da 2008 yılında kurulan ve ülkedeki küçük ve orta ölçekli işletmeleri bünyesinde barındıran Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği kuruluşunun 10.yılını kutluyor. Ülke ekonomisindeki katkısını yüzde 62 oranına yükselten Türkmen firmaların sayısı geçen 10 yılda 18 bine yükseldi. 150 bin kişiyi istihdam eden Türkmen firmalar, ülke ekonomisine 15 milyar 360 milyon manat yatırım yaptı.

Daha fazla oku