Türkmenistan, Filipinler’e büyükelçi atadı

Ocak 23, 2019 - 7:20 PM

Türkmenistan’ın Japonya nezdindeki Büyükelçisi Gurbanmammet Elyasov aynı zamanda Filipinler Büyükelçisi görevine atandı. Türkmen Büyükelçi, güven mektubunu Filipinler Cumhurbaşkanı Rogrigo Roa Duterte takdim etti. Filipinler Cumhurbaşkanı, Türkmen Büyükelçiyi kabulünde Türkmenistan ile münasebetlerin kurulmasına büyük önem verdiğini kaydetti.

Daha fazla oku

Türkmenistan ile Japonya arasında yeni yatırım imkanları

Ocak 22, 2019 - 6:44 PM

Japonya-Türkmenistan Ekonomik İşbirliği Komitesi Eşbaşkanı ve ITOCHU Corporation Başkan Yardımcısı Yoichi Kobayashi öncülüğündeki heyet, Türkmenistan’da temaslarda bulundu. Türkmenistan ile Japon Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC) arasındaki ortaklığın bir parçası olarak gaz ve kimya endüstrilerine yatırım yapma olanakları, Türkmen Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan görüşmede ele alındı.

Daha fazla oku

Yeni Tatlı Su Kaynağı Bulundu

Ocak 19, 2019 - 1:47 PM

Ülkenin doğusunda, 58.7 kilometrekarelik yeni bir tatlı su alanı keşfedildi. Bununla ilgili bilgi dün gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısında açıklandı. Toplantıda Petrolgazdan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Myratgeldi Meredov, Türkmenjeoloji devlet kurumunun jeolojik arama çalışmaları hakkında bilgi sundu. Arama çalışmaları sonucunda, Lebap vilayetinin Halaç ilçesinde tatlı su kaynağına

Daha fazla oku

Habarymyz – türkmen metbugatynda

Ocak 17, 2019 - 7:43 PM

Häzirki wagtda ýurdumyzda bolup geçýän wakalary 3 dilde beýan edýän www.atavatan-turkmenistan.com saýtymyzyň habary türkmen metbugatynda «habar» boldy. Has takygy, ýurdumyzyň baş gazeti bolan «Türkmenistan» gazetiniň şu günki sanynda «Türkmen haly önümleri

Daha fazla oku

Bütindünýä gümrük guramasynyň ýolbaşçysyny kabul edildi

Ocak 17, 2019 - 12:03 AM

Şu gün hormatly Prezidentimiz Gurbanguly Berdimuhamedow Bütindünýä gümrük guramasynyň baş sekretary Kunio Mikuriýany kabul etdi. Myhman mähirli kabul edilendigi we hyzmatdaşlygyň möhüm meselelerini ara alyp maslahatlaşmaga döredilen mümkinçilik üçin döwlet Baştutanymyza hoşallyk bildirip, ýolbaşçylyk edýän guramasynyň Türkmenistan bilen tutuş dünýäde abadançylygyň bähbitlerine kybap gelýän netijeli gatnaşyklary mundan beýläk-de berkitmäge we giňeltmäge gyzyklanma bildirýändigini nygtady.

Daha fazla oku

Türkmenistan’ın turizm potansiyeli Avusturya’da tanıtıldı

Ocak 14, 2019 - 7:06 PM

Türkmenistan Devlet Turizm Komitesi, turizm tanıtma faaliyetleri kapsamında 10-13 Ocak tarihleri arasında Avusturya’nın Viyana şehrinde gerçekleşen “Ferien Messe 2019 Turizm Fuarı’na katıldı. 1983 yılından bu yana düzenlenen ve turizm sektörünün önemli fuarlarının birisi teşkil eden bu önemli fuara, 80 ülkeden 850-den fazla turizm acenteleri ve şirketleri katıldı.

Daha fazla oku

Türkiye Bursları başvuruları başlıyor

Ocak 13, 2019 - 9:10 PM

Türkiye’nin seçkin üniversitelerinde burslu olarak okumaya imkan sağlayan ve her sene dünyanın dört bir köşesinden on binlerce adayın başvuru yaptığı Türkiye Bursları bu sene tek dönemde yapılacaktır. Başvurular 15 Ocak 2019 tarihinde başlayacak ve 20 Şubat 2019 tarihine kadar devam edecek.

Daha fazla oku

Türkmen dokma önümleri halkara sergisinde

Ocak 10, 2019 - 10:51 PM

Germaniýanyň Frankfurt şäherinde “Hiemtextil-2019” halkara sergisi geçirilýär. Her ýyl geçirilýän bu däbe öwrülen ykdysady gözden geçirilişde dokma önümleri görkezilýär. Oňa dünýäniň ençeme ýurdundan dünýä belli kompaniýalar we dokma önümlerini öndürijiler gatnaşýar. Şeýle iri sergide dünýä bazarynda uly isleg bildirilýän Türkmenistanyň dokma önümleri hem köpçülige hödürlendi.

Daha fazla oku

Türkmen tekstil ürünleri uluslararası fuarda

Ocak 10, 2019 - 5:08 PM

Dünyanın en büyük Uluslararası Ev Tekstil Fuarı unvanına sahip Heimtextil 2019, Almanya’nın Frankfurt kentinde bu yıl 48’inci kez kapılarını dünyaya açtı. Türkmenistan Tekstil Bakanlığı 8-11 Ocak 2019'da gerçekleştirilen Heimtextil 2019 uluslararası ev tekstili fuarına katıldı. 60 ülkeden 3 binden fazla yabancı şirket ve kuruluş, tekstil endüstrisinin kazanımlarını gösteren uluslararası sergide stant açtı.

Daha fazla oku

Marı eyaleti : Atama ve görevden alma

Ocak 8, 2019 - 12:20 AM

Türkmenistan Devlet Başkanının imzaladığı Karar ile Marı eyaletinin Murgap ilçesinin belediye başkanı Allanazarov Babacan görevinden alındı ve bu göreve Agamıradıv Agamırat Berdimırudovıç atandı.

Daha fazla oku

Ocak 2019: Açılışlar ve Etkinlikler

Ocak 5, 2019 - 10:28 PM

Dün gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısında Kültür ve basın-enformasyondan sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Bahargül Abdıyeva, Ocak ayındaki açılış törenleri ev etkinlikler hakkında bilgi verdi.

Daha fazla oku

Hazar şehrine yeni belediye başkan yardımcısı

Ocak 3, 2019 - 9:28 PM

Türkmenistan’da belediyelere atamalar devam ediyor. Türkmenistan Devlet Başkanı dün Ahal eyalet belediye Başkan yardımcısı görevine daha önce Dışişleri Bakan yardımcısı görevini yürüten Serdar Berdimuhamedov’u atamıştı. Türkmen Liderinin bugünkü Kararı ile Balkan eyaletinin Hazar şehrinin

Daha fazla oku

Serdar Berdimuhamedov’a Yeni Görev

Ocak 2, 2019 - 8:42 PM

Türkmenistan Devlet Başkanının Kararı ile Serdar Gurbanguliyeviç Berdimuhamedov Ahal eyalet Belediye başkan yardımcısı görevine atandı. Yeni göreve atanması ile, Serdar Berdimuhamedov Türkmenistan

Daha fazla oku

Türkmen Lider, Özbek ve Kırgız mevkidaşları ile görüştü

Aralık 29, 2018 - 1:00 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Özbekistan Devlet Başkanı Şavkat Mirziyoyev ve Kırgızistan Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov ile telefonda görüştü. Kırgız ve Özbek Liderlerin inisiyatifi ile yapılan görüşmelerde, ikili münasebetler ele alındı. Kırgızistan ve Özbekistan Devlet Başkanları, Türkmen Lideri’ni Yeni yıl ile tebrik ettiler.

Daha fazla oku

Yeni Yıl Tatil günü kesinleşti

Aralık 28, 2018 - 5:10 PM

Türkmenistan’da yeni yılın yaklaşması ile yeni yıl tatiline hazırlıklar hızlandı. Türkmenistan Devlet Başkanın Kararı ile Yeni yıl nedeniyle tatil günü hakkında Karar imzalandı. Buna göre, 31 Aralık 2018 tarihinde tüm

Daha fazla oku

Türkmen Lideri Yeni Yıl Kutlamalarına katıldı

Aralık 21, 2018 - 10:09 PM

Türkmen Lideri bugün Mizan Merkezinde gerçekleşen Yeni yıl kutlamalarına katıldı. Kutlamaya Bakanlar Kurulu üyeleri, Meclisin Başkanı, hukuk ve askeri idare yetkilileri, bakanlar, STK yöneticileri, Türkmenistan’da akredite yabancı misyon şefleri, Türkmenistan’ın yurt dışındaki temsilcileri ve sanatçılar katıldı. Yeni yıl kutlamasında Türkmen sanatçılar sahne aldılar.

Daha fazla oku

Türkmenistan Fransa’ya Yeni Büyükelçi atadı

Aralık 20, 2018 - 9:59 PM

Türkmenistan’dan Fransa’ya yeni büyükelçi. Türkmen Liderinin imzaladığı Karar ile Şöhrat Durdiyev Türkmenistan’ın Paris Büyükelçisi görevine atandı. Bu Karar ile, Şöhrat Durdiyev Romanya ve Hırvatistan Büyükelçisi görevinden alındı. Daha önce Türkmenistan Fransa Büyükelçisi görevini yürüten

Daha fazla oku

Lebedev: Türkmenistan 2018’de BDT’de aktif rol aldı

Aralık 19, 2018 - 9:00 PM

Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) İcra Komitesi Başkanı ve İdari Sekreteri Sergey Lebedev, örgüte üye ülkelerin daimi temsilcileri ile yaptığı toplantıda, 2018 yılında Türkmenistan’ın ve Özbekistan’ın BDT kapsamında aktif rol aldığını kaydetti.

Daha fazla oku

Wengriýada ýokary bilim we magistratura mümkinçiligi

Aralık 18, 2018 - 10:27 PM

Türkmenistanda bilim ulgamynda halkara gatnaşyklaryna giň gerim berildi. Ýurdumyzda ähli ugurlar boýunça ylymly-bilimli ýaşlaryň ýetişdirilmegi ugrunda uly tagalla edilýär. Şonuň üçin ýurdumyzyň mekdep okuwçylary daşary ýurtlara bilim almaga iberilýär. Bu ugurda Malaýziýa, Rumyniýa, Hytaý, Belarus ýaly ýurtlar bilen işjeň hyzmatdaşlyk saklanýar. Olaryň hataryna Wengriýa hem goşuldy.

Daha fazla oku

«Tepe Türkmen» eksport harytlarynyň sergisinde

Aralık 16, 2018 - 8:20 PM

Düýn paýtagtymyzdaky Söwda we senagat edarasynda 15 – 17-nji dekabar aralagynda dowam etjek Türkiýe respublikasynyň eksport harytlarynyň sergisiniň açylyş dabarasy boldy. Ol ýerde Türkiýe döwletinde hereket edýän birnäçe hususy firmalaryň

Daha fazla oku

Ermenistan yeni büyükelçi atadı

Aralık 14, 2018 - 10:33 PM

Ermenistan Türkmenistan’a yeni büyükelçi atadı. Ermenistan’ın Aşkabat Büyükelçisi olarak atanan Garnik Badalyan, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’a güven mektubunu sundu. Konuk büyükelçi, Türkmenistan’da kendi ülkesini temsil etmekten büyük bir mutluluk duyduğunu kaydederek, Ermenistan ile Türkmenistan’ı iyi münasebetlerin ve karşılıklı çıkara dayalı işbirliğinin birleştirdiğini kaydetti.

Daha fazla oku