Hadise Türkmenistan’da Konserde Sahne Aldı

Eylül 18, 2018 - 11:40 AM

Türkmenistan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Amul-Hazar 2018 uluslararası ralli yarışının galibi İspanyol sürücü Nani Roma kazandı. 11-15 Eylül tarihleri arasında yapılan rallide 5 etap sonucunda 1500 kilometrelik yarışı 13 saat 46 dakikalık bir performansıyla İspanyol pilot Nani Roma ve yardımcısı Alex Haro birincilik podyumuna yükseldi.

Daha fazla oku

Dünyanın en büyük kargo uçağı Mari havalimanına indi

Eylül 3, 2018 - 10:35 PM

Dünyanın en büyük kargo uçağı olan Antonov An-225 tipi kargo uçağı, Türkmenistan’ın Mari vilayetindeki Uluslararası Mari havalimanına indi. Ukrayna devlet uçak üretim ve servis firması Antonov'un, Ukrayna dilinde Hayal anlamına gelen Mriya isimli An-225 tipi uçağı, 253,8 ton taşıma kapasitesi ile dünyanın en büyük kargo uçağı olarak biliniyor.

Daha fazla oku

Türkmen Lidere Ralli Ehliyeti takdim edildi

Eylül 1, 2018 - 7:35 AM

Dün gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısında Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov’a “Amul-Hazar 2018” uluslararası ralli yarışması ehliyeti ve otomobil teknik pasaportu takdim edildi. Türkmenistan İç işler Bakanı Mulikov tarafından takdim edilen ehliyet, Uluslararası

Daha fazla oku

BDT Zirvesi 2019’da Aşkabat’ta yapılacak

Ağustos 29, 2018 - 11:57 PM

Bağımsız Devletler Topluluğu’na (BDT) üye ülke Devlet Başkanları zirvesi 2019 yılında Aşkabat’ta gerçekleştirilecek. Bununla ilgili BDT İcra Sekreteri Sergey Lebedev açıklama yaptı. BDT İcra Sekreteri Sergey Lebedev, Belarus’un başkenti Minsk şehrinde BDT’ye üye ülke temsilcilerinin

Daha fazla oku

Aral İçin BM Özel Programı Önemli

Ağustos 24, 2018 - 3:18 PM

Türkmen Lider zirvede yaptığı konuşmasında Aral’ı kurtarma çalışmalarının iç ve bölgesel sorun olmaktan çıktığını ve bunun Birleşmiş Milletler himayesinde bu konunun görüşülmesinin önemli olduğuna dikkat çekti.

Daha fazla oku

Türkmen-Kırgız İlişkileri : Yeni Anlaşmalar

Ağustos 24, 2018 - 12:08 AM

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov’un Türkmenistan ziyareti kapsamında resmi görüşmelerin ardından yapılan imza töreninde Liderler Türkmenistan ile Kırgızistan arasında dostluğun ve güvenin güçlendirilmesi için stratejik işbirliği deklarasyonunu imzaladılar. Bunun yanı sıra iki ülke hükümet üyeleri tarafından başta ekonomik ve iş dünyası temsilcileri arasındaki işbirliği olmak üzere

Daha fazla oku

IFAS Toplantısı 24 Ağustos’ta Avaza’da yapılacak

Ağustos 17, 2018 - 9:46 PM

Uluslararası Aral'ı Kurtarma Fonu (IFAS) kurucu ülkelerin Devlet Başkanları Zirvesi bu sene Türkmenistan’da yapılacak. Bu zirve, 24 Ağustos tarihinde Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde yapılacak. Zirveye İFAS üyesi ülkelerin Devlet Başkanlarının katılması

Daha fazla oku

Türkmenistan gemi inşaatına başlıyor

Ağustos 13, 2018 - 10:37 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Kazakistan’ın Aktau kentinde düzenlenen 5.Hazar Denizi’ne kıyısı bulunan ülkelerin Devlet Başkanları Zirvesi öncesinde Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı’na incelemelerde bulundu. Bu sene Mayıs ayında hizmete giren Uluslararası Türkmenbaşı Deniz Limanı’nda gemi yapımı ve gemi onarımı fabrikası yer almaktadır.

Daha fazla oku

Başkent Aşkabat : Milyonluk şehir

Ağustos 9, 2018 - 7:52 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında düzenlenen video-konferansı çalışma toplantısında kentsel dönüşüm programı ele alındı. Her hafta başında Aşkabat Belediye Başkanı ve vilayet valileri ile görüşen Türkmen Lider, ülkenin başkenti Aşkabat’ın genişletilmesi ve modern kent durumuna getirilmesi konusunda ilgili yetkililerden bilgi almaktadır.

Daha fazla oku

Ministrler Kabinetiniň mejlisi geçirildi

Ağustos 1, 2018 - 1:23 PM

Türkmenistanyň hormatly Prezidenti Gurbanguly Berdimuhamedow Ministrler Kabinetiniň we Döwlet howpsuzlyk geňeşiniň bilelikdäki mejlisini geçirdi. Onda Prezident maksatnamalarynyň hem-de ýurdy durmuş-ykdysady taýdan ösdürmek boýunça kabul edilen beýleki maksatnamalaryň durmuşa geçirilişine seredildi.

Daha fazla oku

Türkmenistan’da yeni hukuk enstitüsü kuruldu

Temmuz 27, 2018 - 10:31 PM

Türkmenistan’da daha önce faaliyet gösteren Devlet Başkanlığı’na bağlı Demokrasi ve İnsan Hakları Enstitüsü ile Devlet ve Hukuk Enstitüsü yerine Devlet, Hukuk ve Demokrasi Enstitüsü kuruldu. Bununla ilgili kararı, Türkmenistan Devlet Başkanı imzaladı.

Daha fazla oku

Suudi pilot Yazeed Al Rajhi, Amul-Hazar 2018 rallisine katılacak

Temmuz 20, 2018 - 1:57 AM

Türkmenistan’ın ev sahipliğinde 9-15 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek Amul-Hazar 2018 uluslararası ralli yarışı tüm dünyada büyük yankı uyandırdı. Türkmen Desert Race olarak ta dünyada tanıtılan ralli için dünyanın çeşitli ülkelerinden pilotlar katılma isteğinde bulundu.

Daha fazla oku

Sportmen Lider yine ustalığını konuşturdu

Temmuz 12, 2018 - 11:20 AM

Türkmenistan’da Eylül ayında düzenlenecek Amul-Hazar 2018 uluslararası ralli yarışlarını yakından takip eden Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, usta ralli pilotu olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Daha fazla oku

Bakanlar Kurulu toplandı: Ocak-Haziran ayları değerlendirildi

Temmuz 6, 2018 - 8:23 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu’nun genişletilmiş toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, Ocak-Haziran 2018 döneminin ekonomik göstergeleri değerlendirildi ve 2018 yılının ikinci yarısı için yeni hedefler belirlendi.

Daha fazla oku

Ankara’da Kültür Günü kutlandı

Temmuz 2, 2018 - 1:20 PM

Türkmenistan’da 27 Haziran Kültür ve Sanat çalışanları günü ve Mahtumkuli Firaki Şiir Bayramı büyük coşkuyla kutlandı. Bu çifte bayram olarak ilk defa kutlandı ve bu kutlamalar ülke genelinde 22-27 Haziran tarihinde Ahal vilayeti topraklarında diğer vilayetlerden gelen kültür ve sanat camiası ile ortaklaşa kutlandı.

Daha fazla oku

Aşkabat-Türkmenabat otobanı hayata geçiyor

17, 2018 - 4:22 PM

Türkmenistan’ın yerli firmalarının gerçekleştireceği büyük bir proje olan Aşkabat-Türkmenabat otobanı için düğmeye basıldı. Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği bünyesinde oluşturulan Türkmenotoban konsorsiyumu bu dev projeyi gerçekleştirecek. Proje için, Türkmenistan Devlet Başkanı’nın talimatı üzerine 2,4 milyar dolarlık bir kredi sağlanacak. Yerli işadamları, otoban geçeceği alanı ve teknik özellikleri ile ilgili genel tasarımı sundu.

Daha fazla oku

Duşanbe’de BDT Başbakanlar toplantısı yapıldı

1, 2018 - 1:52 PM

Bağımsız Devletler Topluluğu’na (BDT) üye ülkelerin Hükümet Başkanları (Başbakanlar) toplantısı, Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de gerçekleştirildi. Tacikistan’ın dönem başkanlığında gerçekleştirilen ve Tacikistan Başbakanı Kohir Rasulzade’nin başkanlığında düzenlenen toplantıya, Türkmenistan’dan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov katıldı.

Daha fazla oku

Türkmenistan’da 85 bin mezun

Mayıs 28, 2018 - 4:56 PM

Türkmenistan’da orta okullarda eğitim-öğretim yılı sona erdi. Bu sene ülke genelinde 85 binde fazla öğrenci okullardan mezun oldu. Okullarda mezuniyet törenleri düzenlenirken, ülke genelinde de ‘Son zil’ sloganlıya geniş katılımlı törenler düzenlendi.

Daha fazla oku

Araçsız Gün :3 Haziran’da Aşkabatlılar bisiklet binecek

Mayıs 22, 2018 - 3:37 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, ülkede düzenlenecek dev uluslararası spor yarışları için hükümet toplantısını gerçekleştirdi. Bu toplantıda, Eylül’de yapılacak Amul-Hazar 2018 uluslararası rallisi, Kasım’da düzenlenecek Dünya Halter Şampiyonası ve 3 Haziran’ın Türkmenistan’ın girişimiyle Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Bisiklet Günü etkinlikleri değerlendirildi.

Daha fazla oku

Türkmenistan’da Anayasa ve Bayrak Günü kutlandı

Mayıs 19, 2018 - 6:22 PM

Türkmenistan’da resmi tatil olan 18 Mayıs Anayasa ve Devlet Bayrak Günü büyük coşkuyla kutlandı. Kutlama etkinlikleri kapsamında başkent Aşkabat’taki Anayasa anıtına ve Bayrak direğine çelenk konuldu. Bu törenlere, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov katıldı.

Daha fazla oku