Türkmenistan Bakanlar Kurulu Toplantısı Yapıldı

24, 2017 - 2:09 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu toplantısında doğalgaz işleme sanayisi, iletişim ve eğitim alanında kalkınma hamleleri değerlendirildi. Ayrıca, ülkedeki ulusal kalkınma programı kapsamında yapılan çalışmalar ve uluslararası işbirliği konuları masaya yatırıldı. Ülke genelinde 847 bin ton buğday hasadının toplandığı haber verildi.

Daha fazla oku

Doğalgaz ve petro-kimya sanayi sektöründe dev yatırımlar yolda

24, 2017 - 2:01 PM

Türkmenistan ekonomisini daha da canlandıracak, ülkeye yabancı yatırım çekecek, inşa aşamasında ve sonrasında dış ticarete önemli katkı sağlayacak yeni enerji yatırım projeleri hayata geçirilecek. Bakanlar Kurulu toplantısında doğalgaz ve petro-kimya sektörünün bundan sonraki dönemde büyümesi için hazırlanan projeler değerlendirildi. Söz konusu projeler, bölgesel ve uluslararası enerji piyasasındaki

Daha fazla oku

26 Haziran- Ramazan Bayramı

24, 2017 - 12:41 AM

Türkmenistan’da Ramazan Bayramı 26 Haziran 2017 tarihinde kutlanacak ve Türkmen Liderinin dün imzaladığı Ferman ile 26 Haziran 2017 tarihi ülke genelinde tatil olacak.

Daha fazla oku

Ay-Nazar” Yeni Cep telefon operatörü faaliyete başlayacak

24, 2017 - 12:21 AM

Türkmenistan’da hâlihazırda devlet Altın Asır Cep telefon operatörü ile Rus MTC operatör şirketi faaliyette bulunurken, yeni “Ay- Nazar” cep telefon operatörünün faaliyete gireceği açıklandı. Bununla ilgili açıklama dün gerçekleşen Bakanlar Kurulunda yapıldı. Yeni cep telefon operatörünün

Daha fazla oku

Türkmenistan sanayi alanında büyüyor

23, 2017 - 11:38 PM

Türkmenistan’da sanayi sektörü hızla büyüyor. Tarım ülkesi olmaktan çıkarak, dev bir sanayi ülkesi olma yolunda emin adımlar ile ilerleyen dünyanın önemli doğalgaz ülkesi Türkmenistan’da sanayi ürünleri üretimi için bir dizi yatırımlara imza atılıyor. Yurtdışından getirilen ürünlerin yerini dolduracak ürünlerin üretimi hızlandırıldı.

Daha fazla oku

Türkmen Lider, video-konferansla bankacılık sektörünü görüştü

23, 2017 - 11:28 PM

Türkmenistan’ın devlet para politikası video-konferanslı çalışma toplantısında gerçekleştirildi. Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, ekonomiden sorumlu Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı Beşimmurat Hocamammedov, Maliye Bakanı M.Muhammedov, devlet ve ticari banka müdürleri ile çalışma toplantısı gerçekleştirdi.

Daha fazla oku

Asya Oyunları biletleri satışa çıkarılacak

22, 2017 - 10:51 PM

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta 17-27 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları biletleri satışa çıkarılacak. Asya Oyunları İcra Komitesi ve Dışişleri Bakanlığı, Aşkabat’taki yabancı misyon şeflerinin katılımıyla bir brifing toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda, Asya Oyunları’na gelecek konukların akredite edilmesi ve biletlerin satışı ile ilgili bilgi verildi.

Daha fazla oku

230 aile yeni evlerine kavuştu

22, 2017 - 10:46 PM

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ın güneydoğusundaki Parahat 7/4 sitesinde 6 tane 9 katlı konut törenle hizmete açıldı. 230’un üzerinde aile Kadir Gecesi günü yeni evlerine taşındı. Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ı dünyanın yaşam için en konforlu şehirlerinin birine dönüştürmek için büyük işler hayata geçirilmektedir. Söz konusu çalışmalar kapsamında son 10 yıl içerisinde Parahat sitesi büyüdü.

Daha fazla oku

Türkmenistan Devlet Güvenlik Kurulu toplantısı yapıldı

22, 2017 - 10:36 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı ve Silahlı Kuvvetler Başkomutanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Devlet Gümrük Kurumu binasında Güvenlik Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda, ülkenin ulaştırma ve transit potansiyeli, ulaştırma güvenliği konuları değerlendirildi.

Daha fazla oku

Aşkabat Asya Oyunlarına hazırlanıyor

22, 2017 - 10:28 PM

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na hazırlanıyor. Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Aşkabat valiliğinde toplantı düzenledi. Bakanlar ve Devlet Güvenlik Kurulu üyelerinin, Aşkabat’ın ilçe valileri, bakanların, gazete editörlerinin davet edildiği toplantıda, Aşkabat’ın kalkındırılması ve 5.Asya Oyunları’na hazırlıklar değerlendirildi.

Daha fazla oku

Türkmenistan’da toplu yoga etkinliği yapıldı

20, 2017 - 10:36 PM

Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’ta 21 Haziran Uluslararası Yoga Günü dolayısıyla toplu yoga faaliyeti düzenlendi. Aşkabat’taki Bahtiyarlık spor kompleksindeki Yoga Merkezi’nde etkinliğe 700 Türkmen vatandaşı katıldı. Söz konusu etkinlik, Hindistan Büyükelçiliği ve Türkmenistan Sağlık Bakanlığı tarafından yapıldı.

Daha fazla oku

Türkmen güreşçi Asya Şampiyonası’nın galibi

20, 2017 - 10:29 PM

Çin’in Taipei bölgesinde gençler arasında Asya Güreş Şampiyonası gerçekleştirildi. Turnuvanın ilk gününde Türkmenistan takımından Seydulla Tazayev 60 kilo ağırlık kategorisinde mindere çıkarak, grekoromen branşında altın madalya kazandı.

Daha fazla oku

Hollanda Türkmenistan’a Büyükelçi Atadı

20, 2017 - 10:18 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un talimatıyla Meclis Başkanı Akca Nurberdiyeva, Hollanda’nın yeni atanan Büyükelçisi Regina Veronica Maria Jones-Bos’tan güven mektubunu kabul etti. Meclis binasındaki görüşmede, Hollanda Büyükelçisine Türkmenistan’ın iç ve dış siyaseti hakkında bilgi verildi. Ayrıca, Türkmenistan’daki mevzuat sektöründeki çalışmalardan bahsedildi.

Daha fazla oku

Türkmenistan’dan İngiltere, Almanya ve Portekiz’e Taziye

20, 2017 - 10:11 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Londra’daki yangın dolayısıyla Birleşik Krallığın yetkililerine, eski Almanya Başbakanı ve ülkenin 1990'daki bütünleşmesinin mimarı Helmut Kohl’ün vefat etmesi dolayısıyla Alman yetkililerine ve Portekiz’deki orman yangınları nedeniyle bu ülke yetkililerine taziye mesajı gönderdi.

Daha fazla oku

İMF: Türkmenistan istikrarlı bir büyüme gösteriyor

20, 2017 - 10:06 PM

Uluslararası Para Fonu Türkmenistan ile 2017 yılı için gerçekleştirdiği nihai istişare sonuçları ile ilgili basın bildirisi yayınlandı. Basın bildirisinde dev doğalgaz üreticisi konumundaki Türkmenistan’ın petrol ve doğalgaz fiyatlarının düşmesi ve ticari ortakları olan ülkelerin ekonomilerinin yavaşlamasına rağmen zor dış koşullara uyum sağlamayı devam ettirdiği belirtildi.

Daha fazla oku

BM Genel Sekreteri’nin ziyareti değerlendirildi

20, 2017 - 9:57 PM

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Aşkabat’ta gerçekleştirdiği ziyaret ile ilgili basın toplantısı düzenlendi. Basın brifingine; diplomatik temsilciler, BM kurumları yetkililer, yerli ve yabancı basın mensupları katıldı.

Daha fazla oku

Türkmenistan, Aral’ın kurtarılması için çaba gösteriyor

20, 2017 - 9:51 PM

Türkmenistan, Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’na 2017-2019 yılları arasında başkanlık yapacak. Bununla ilgili yürütme kurulu oluşturuldu. Yakında Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’nun Yürütme Kurulunun ofis binası açıldı ve ‘Uluslararası Aral’ı Kurtarma Fonu’nun Orta Asya bölgesindeki işbirliğinin gelişmesindeki rolü’ konulu Uluslararası konferans düzenlendi.

Daha fazla oku

Türkmen Lider, Aşkabat ve Ahal vilayetini gezdi

20, 2017 - 9:44 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Aşkabat şehrinin ve Ahal vilayetini helikopter ile gezdi. Helikopter ile ilk önce Aşkabat’ın semalarında tur atan Devlet Başkanı, başkentin caddelerini, inşaat projelerini ve diğer altyapı çalışmalarını inceledi.

Daha fazla oku

Türkmen Lider, yeni sağlıklı yaşam kampanyası başlattı

20, 2017 - 9:42 PM

Ata binmeyi seven, sporla ilgilenen Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, ülkede sağlıklı yaşam için bir dizi faaliyetleri hayata geçiriyor. Bu sene Eylül ayında Aşkabat’ta düzenlenecek Kapalı Salon ve Savaş Sanatı 5.Asya Oyunları’na hazırlıklar kapsamında yeni bir sağlıklı yaşam kampanyası başlatıldı.

Daha fazla oku

Genel Af : 1029 kişi affedildi

20, 2017 - 9:38 PM

Devlet Başkanı Kadir Gecesi için af Kararına imza attı. Bu aftan 1029 mahkûm yararlanacak. Serbest kalan tutukluların Kadir Gecesi’nde evlerinde olması, onlara iş imkânın sağlanması yönünde valilere talimatlar verildi. Bununla ilgili Karar gerçekleştirilen Bakanlar Kurulunda imzalandı.

Daha fazla oku

Terörle mücadele güçlendiriliyor

14, 2017 - 2:38 PM

"Birleşmiş Milletler Küresel Terörizmle Mücadele Stratejisinin Orta Asya'da Uygulanmasına Yönelik Birleşmiş Milletler-Orta Asya Diyaloğu" Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat'ta gerçekleştirildi. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres başkanlığında yapılan üst düzeydeki toplantıda, Orta Asya ülkelerinin terörle mücadele deklarasyonu BM tarafından onaylandı.

Daha fazla oku