Türkmenistanyň Wekileýeti WHA mejlisine gatnaşýar

Mayıs 23, 2018 - 9:25 PM

2018-nji ýylyň 21-nji maýynda Ženewa şäherinde Bütindünýä saglygy goraýyş assambleýasynyň 71-nji mejlisi öz işine başlady. Türkmenistanyň saglygy goraýyş we derman senagaty ministrliginiň wekillerinden ybarat Türkmenistanyň wekiliýeti Bütindünýä saglygy goraýyş guramasynyň 70 ýyllyk ýubileýi bilen gabat gelen ýokarda agzalan mejlisiň işine gatnaşdy.

Daha fazla oku

Tatil, Sağlık ve Kültür : Afyonkarahisar

Mayıs 23, 2018 - 9:14 PM

Afyonkarahisar izlenimlerimizi devam ediyoruz. Afyon Kocatepe universitesi araştırma ve uygulama hastanesinde ayrı ayrı sağlık unitelerini gezen heyet universite rektörü ve hastane başhekimi ile ayaküstü söhbet etmek, hem hastane hem okul hakkında kendilerini ilgilendiren sorulara cevap alma fırsatı buldular. Özellikle fizik tedavi yöntemleri ve kanser hastalıklarının tedavisinde donanımlı ve modern sağlık teçhizatlarına sahip olan hastanenin her bir bölümü

Daha fazla oku

Yeni Cam Fabrikasından 1 milyon dolardan fazla ihracat

Mayıs 23, 2018 - 10:20 AM

Tepe Türkmen İnşaat ve Ticaret A.Ş tarafından inşa edilen ve 14 Şubat 2018 tarihinde Türkmenistan Devlet Başkanı ve TOBB Başkanı Rifat Hısarcıklıoğlu tarafından açılışı gerçekleştirilen Cam ve Cam Ürünleri Fabrikası, ürettiği ürünler ile hem yerli pazarı hem de yurtdışı pazarının ihtiyacını karşılamaya başladı.

Daha fazla oku

Uluslararası Gaz Kongresi’ne 70 yabancı şirket katılacak

Mayıs 23, 2018 - 9:56 AM

23-24 Mayıs 2018 tarihinde Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki Avaza turizm bölgesindeki Berkarar otelinde 9. Uluslararası Gaz Kongresi’ne ev sahipliği yapacak. Türkmenistan’ın uluslararası alandaki en önemli etkinliğine 70’ün üzerinde yabancı enerji şirketleri katılacak.

Daha fazla oku

Dünya Halter Şampiyonası’na 2 Bin Sporcu Katılacak

Mayıs 22, 2018 - 3:59 PM

Türkmen Lider, bugün gerçekleştirdiği toplantıda Türkmenistan’da bu sene yapılacak uluslararası spor yarışlarına dikkat çekti. Ekim-Kasım ayında düzenlenecek Dünya Halter Şampiyonası’na 2 bin civarında sporu geleceği kaydedildi. Aşkabat’taki şampiyonada madalya kazanan haltercilerin 2020 Tokyo

Daha fazla oku

Türkmenistan 2019'da dünya bisiklet şampiyonasına ev sahipliği yapabilir

Mayıs 22, 2018 - 3:44 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un katılımıyla Aşkabat şehrindeki Olimpiyat Kompleksi’nde sporun geliştirilmesine yönelik genişletilmiş hükümet toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, Türkmenistan’da bu sene yapılacak uluslararası spor yarışlarına ve önümüzdeki yıllarda ev sahipliği yapılabileceği spor yarışlarına hazırlıklar değerlendirildi.

Daha fazla oku

Araçsız Gün :3 Haziran’da Aşkabatlılar bisiklet binecek

Mayıs 22, 2018 - 3:37 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, ülkede düzenlenecek dev uluslararası spor yarışları için hükümet toplantısını gerçekleştirdi. Bu toplantıda, Eylül’de yapılacak Amul-Hazar 2018 uluslararası rallisi, Kasım’da düzenlenecek Dünya Halter Şampiyonası ve 3 Haziran’ın Türkmenistan’ın girişimiyle Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Bisiklet Günü etkinlikleri değerlendirildi.

Daha fazla oku

Türkmenistan ile Rusya arasında buz hokeyi işbirliği

Mayıs 21, 2018 - 7:44 PM

Geçtiğimiz günlerde Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu'na (IIHF) üye olan Türkmenistan, kış sporunun çok yaygın olan buz hokeyi dalındaki çalışmalarını hızlandırıyor. Bu defa, Rusya’nın buz hokey Federasyonu ile işbirliğine yönelik karşılıklı mutabakata imza atıldı.

Daha fazla oku

Türkmen Lider 30 kilometre pedal çevirdi

Mayıs 21, 2018 - 7:40 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, 30 kilometrelik yolu bisiklet ile geçti. Aşkabat’ın güney kısmını kapsayan Köpetdağ dağının eteklerinden başlayan bisiklet turunu, şehrin merkezinde tamamladı.

Daha fazla oku

Afyonkarahisar- Türkiye’nin Sağlık Turizm Merkezi

Mayıs 21, 2018 - 10:56 AM

Yakında Türkiye Cumhuriyetinin Aşkabat Büyükelçiliği Kültür Müşavirliği tarafından Afyonkarahisar ili tanıtım programı düzenlendi. Programa Atavatan Türkmenistan Yayın Grubu adına katılan Merdan Gurbandurdıyev’in izlenimlerinden oluşan yazı dizini sunuyoruz.

Daha fazla oku

Türkmen Liderinden Küba’ya taziye

Mayıs 19, 2018 - 8:20 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Küba’da gerçekleşen uçak kazasında çok sayıda kişinin kurban olması nedeniyle Küba Devlet Başkanı Miguel Mario Díaz-Canel Bermúdez’e taziye mesajı gönderdi. Türkmen Liderinin taziye mesajında, Türkmenistan’ın halkının ve Hükümetinin

Daha fazla oku

Wiza ulgamynda täze tertip

Mayıs 19, 2018 - 7:40 PM

Ýakynda hormatly Prezidentimiz Gurbanguly Berdimuhamedow Ministrler Kabinetiniň we Döwlet howpsuzlyk geňeşiniň bilelikdäki mejlisini geçirdi. Mejlisde Döwlet migrasiýa gullugynyň başlygy M.Gurdow milli Liderimiziň migrasiýa işlerini kämilleşdirmek, hususan-da, daşary ýurtly raýatlary we raýatlygy bolmadyk adamlary bellige almagyň hem-de giriş we çykyş wizalaryny resmileşdirmegiň tertibi hakyndaky Düzgünnamanyň täze redaksiýasyny taýýarlamak barada beren tabşyryklaryny ýerine

Daha fazla oku

A Conference titled “Turkmenistan - The Heart of The Great Silk Road” was held in Tbilisi

Mayıs 19, 2018 - 7:24 PM

On May 16, 2018 at the Georgian National Academy of Sciences the Embassy of Turkmenistan in Georgia jointly with the Georgian National Academy of Sciences organized a conference titled “Turkmenistan-the heart of the Great Silk Road”. The conference was attended by the representatives of Diplomatic Missions and International Organizations accredited to Georgia, representatives of Academia, higher education students, as well as representatives of local media.

Daha fazla oku

İhaleler: Türkmenkimya kurumundan soda külü tesisi ihalesi

Mayıs 19, 2018 - 7:22 PM

Türkmenistan son yıllarda ihraç kaynaklı ürün üretim yanı sıra petro-kimya sektöründeki ürün yelpazesini de genişletmek için önemli yatırımlara imza atmaktadır. Bu program kapsamında Türkmenistan’ın Türkmenkimya devlet kurumu Balkan vilayetinde yıllık kapasitesi 35 bin ton

Daha fazla oku

Rusya’da Türkmen okulu açıldı

Mayıs 19, 2018 - 7:18 PM

Rusya Federasyonu Astrahan Bölgesinde Türkmen okulu hizmete açıldı. 190 öğrenci kapasiteli okul, Astrahan’ın çok sayıda yerel Türkmenlerin yaşadığı Funtova kasabasında inşa edilen okulun açılış törenine; Astrahan Valisi Aleksadr Jilkin, Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Raşid Meredov, Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Grigori Karasin, Rusya Eğitim ve Bilim Bakan Yardımcısı P. Zenkoviç ve diğer davetliler katıldı.

Daha fazla oku

Türkmenistan’da Anayasa ve Bayrak Günü kutlandı

Mayıs 19, 2018 - 6:22 PM

Türkmenistan’da resmi tatil olan 18 Mayıs Anayasa ve Devlet Bayrak Günü büyük coşkuyla kutlandı. Kutlama etkinlikleri kapsamında başkent Aşkabat’taki Anayasa anıtına ve Bayrak direğine çelenk konuldu. Bu törenlere, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov katıldı.

Daha fazla oku

Türkmen Lider İftar Verdi

Mayıs 19, 2018 - 6:18 PM

Türkmen Lideri dün Aşkabat’taki Halk Hakıdası anıtlar kompleksinde iftar yemeği verdi. Türkmen Lider, iftar yemeğinde katılanları Ramazan ayının gelmesiyle tebrik ederek, büyük Türkmen şair ve düşünürü Mahtumkuli'ye göre, birlik ve beraberliğin ayı olduğunu ifade etti. Türkmenistan Müftüsü dua ettikten

Daha fazla oku

Yeni bir uluslararası etkinlik: Amul-Hazar 2018 rallisi

Mayıs 18, 2018 - 10:22 PM

Bu sene Eylül ayında Türkmenistan’ın Karakum çölünde ülkenin bir ucundan diğer ucuna doğru uzayan Amul-Hazar 2018 rallisi, Rusya’nın başkenti Moskova’da tanıtıldı. Dünyaca ünlü ralli sporcusu Jean-Louis Schlesser’ın önderliğinde yapılacak Africa Eco Race-2019 rallisi ile birlikte uluslararası yeni bir etkinlik olarak Turkmen Desert Race (Amul-Hazar 2018) rallisi de tanıtıldı.

Daha fazla oku

Tbiliside “Türkmenistan - Beýik Ýüpek Ýolunyň Ýüregi” atly Maslahat geçirildi

Mayıs 18, 2018 - 10:17 PM

2018-nji ýylyň 16-njy maýynda Türkmenistanyň Gruziýadaky Ilçihanasy Gruziýanyň Milli ylymlar akademiýasy bilen bilelikde “Türkmenistan – Beýik ýüpek ýolunyň ýüregi” atly maslahaty geçirdi. Agzalan maslahata, Gruziýanyň Milli ylymlar akademiýasynyň ýolbaşçylary we alymlary, daşary ýurtlaryň Gruziýada işleýän diplomatlary, Tbilisi şäheriniň ýokary okuw mekdepleriniň professordyr mugalymlary we talyp ýaşlary hem-de ýurtdaky köpçülikleýin habar beriş serişdeleriniň wekilleri işjeň gatnaşdylar.

Daha fazla oku

Türkmenistan Uluslararası Hokey Federasyonuna üye oldu

Mayıs 18, 2018 - 10:15 PM

Türkmenistan ve Kuveyt'in hokey federasyonları, Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu'na (IIHF) oybirliğiyle kabul edildi. Bu günler Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da Dünya Hokey Şampiyonası gerçekleştirilmektedir. Bu şampiyona kapsamında IIHF olağan Kongresi düzenlendi. Kongrede Türkmenistan ve Kuveyt federasyonunun üye kabulü gündeme getirildi ve kongre katılımcıları iki yeni ülkenin katılımı için oy kullandılar.

Daha fazla oku

Türkmen Lider, Türk işadamı Ilıcak’ı kabul etti

Mayıs 18, 2018 - 10:12 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak ile görüştü. Türkmen Lideri’ne görüşmeye zaman ayırdığı için teşekkür eden Türk işadamı, Devlet Başkanı’nı Anayasa ve Devlet Bayrak Günü dolayısıyla tebrik etti.

Daha fazla oku

Avaza Uluslararası Gaz Kongresi’ne ev sahipliği yapacak

Mayıs 16, 2018 - 11:03 AM

Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki Avaza turizm bölgesinde 23-24 Mayıs tarihlerinde 9.Uluslararası Gaz Kongresi gerçekleştirilecek. Dünyanın gaz pazarının önemli ve kilit ülkelerinden gelecek olan temsilciler, petrol ve doğalgaz sektöründeki işbirliği imkanlarını masaya yatıracak. Dünyanın petrolgaz sektöründeki dev uluslararası etkinlikleri arasındaki yerini alan Uluslararası Gaz Kongresi’ne dünyanın en büyük petrol ve gaz şirketlerinin yetkilileri ve üst düzey yöneticileri ile önde gelen petrolgaz uzmanları katılacak.

Daha fazla oku

Türkmen Lider, dev projeleri inceledi

Mayıs 16, 2018 - 10:57 AM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Aşkabat şehrini helikopter ile turladı. Türkmen Lider, özellikle şehirdeki konut projeleri ve şehre yakın bölgedeki diğer endüstriyel projeleri inceledi. Devlet Başkanı incelemelerinde kendisine eşlik eden yetkililere şehrin ekolojik durumunun iyileştirilmesi için çalışmaların yapılmasına dikkat çekti.

Daha fazla oku

Talyp wizasy üçin gerekli resminamalaryň sanawy

Mayıs 16, 2018 - 10:17 AM

Türkiýäniň Aşgabatdaky Ilçihanasy tarapyndan habar berilişine görä, okuw maksatly Türkiýä gitmek isleýän Türkmenistanyň raýatlary üçin 1 Aprel 2018 senesinden başlap wiza ýüz tutmalarynda online ýazylyşyk (randevu) sistemasyna geçildi. Şol sebäpli Türkiýedäki ýokary okuw jaýyna ýerleşen talyplar www.visa.gov.tr ýa-da www.konsolosluk.gov.tr/visa salgylaryndan “wiza ýüz

Daha fazla oku