İhaleler: Türkmengaz Devlet Kurumu’ndan “Management” ihale

Temmuz 15, 2018 - 11:38 PM

Dünyanın önemli enerji şirketlerinin arasında bulunan Türkmenistan’ın Türkmengaz kurumu, önemli bir uluslararası ihale açtı. Devlet Kurumu, Ahal vilayetinde bir ilke imza atarak, doğalgazdan benzin üreten dev üretim tesisini inşa etmektedir. Bu tesisin bu sene hizmete açılması planlanmaktadır ve bunun için bir ihale açıldı.

Daha fazla oku

Turkmen Desert Race dünyaya tanıtılıyor

Temmuz 15, 2018 - 11:36 PM

Türkmenistan’ın 9-15 Eylül tarihlerinde ev sahipliğini yapacağı Amul-Hazar 2018 (Turkmen Desert Race) uluslararası rallisi tüm dünyada tanıtılıyor. Tarihi İpek Yolu’nun önemli güzergahlarının birinde yerleşen Türkmenistan’ın gerçekleştireceği bu spor yarışı, ülkenin hem tanıtımı hem de saygınlığı açısından son derece önemlidir.

Daha fazla oku

Türkmenistan ile Tataristan arasında enerji işbirliği

Temmuz 12, 2018 - 11:30 AM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Avaza ulusal turizm bölgesinde Tataristan’ın Tatneft şirketi genel müdürü Nail Maganov ile görüştü. Görüşmede taraflar, Türkmenistan'ın takip ettiği enerji stratejisinin öncelikli alanları bağlamında, akaryakıt endüstrisinin kapsamlı modernizasyonu ve çeşitlendirilmesi, yeni teknolojilerin tanıtılması, üst düzey endüstrilerin oluşturulması, yüksek kaliteli ürünlerin üretimi, dünya piyasalarında yatırım faaliyetlerinin teşvik edilmesi konuları ele aldı.

Daha fazla oku

AB-Orta Asya-Afganistan diyaloğu

Temmuz 12, 2018 - 11:24 AM

Avrupa Birliği’nin Orta Asya ülkeleri ile yakından işbirliği yapmak amacıyla 2013 yılında dışişleri bakan yardımcıları düzeyinde başlattığı Avrupa Birliği-Orta Asya diyaloğu toplantısının bir yenisini Aşkabat’ta gerçekleştirdi. Son yıllarda Orta Asya ülkelerinin en yakın komşusu Afganistan da bu diyaloğa dahil edildi.

Daha fazla oku

Sportmen Lider yine ustalığını konuşturdu

Temmuz 12, 2018 - 11:20 AM

Türkmenistan’da Eylül ayında düzenlenecek Amul-Hazar 2018 uluslararası ralli yarışlarını yakından takip eden Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, usta ralli pilotu olduğunu bir kez daha kanıtladı.

Daha fazla oku

Türkmen Lider, yeni kitabını yazıyor

Temmuz 12, 2018 - 11:12 AM

Hazar Denizi kıyısındaki Avaza ulusal turizm bölgesinde tatil yapan Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, tarihi ve kültürel mirasa adanmış bir kitap üzerinde çalıştı. Türkmen Lider bugünler tatilini sanat çalışmaları ile devam ediyor. “Türkmenistan – Büyük İpek Yolu’nun kalbi” kitabını yazan Devlet Başkanı, bu kitabın devamını yazıyor.

Daha fazla oku

Türkmen Lider Avaza’da tatilde

Temmuz 12, 2018 - 11:07 AM

9-23 Temmuz tarihlerinde hükümet üyelerinin tatil yapmalarına izin veren Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un kendisi de Avaza ulusal turizm bölgesinde tatil yapıyor. Türkmen Lider tatilinin ilk gününde torunu Kerimguli ile Hazar Denizi’nin kıyısında bisiklet turu yaptı.

Daha fazla oku

Finalyň ady: Fransiýa – Horwatiýa

Temmuz 12, 2018 - 11:00 AM

Russiýa Federasiýasynda geçirilýän futbol boýunça dünýä çempionatynda jemleýji duşuşyklar galdy. Dünýäniň baş kubogynyň almak ugurndaky final duşuşygynda Fransiýa bilen Horwatiýanyň ýygyndylary duşuşar. Fransiýa Belgiýanyň ýygyndysyny 1:0 hasabynda utup, 20 ýyldan soňra täzeden finala çykdy.

Daha fazla oku

Türkmen Lider’den Türkiye ve Japonya’ya taziye

Temmuz 12, 2018 - 10:55 AM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Tekirdağ’daki tren kazası, Japonya İmparatoru Akihito ve Başbakan Shinzo Abe sel felaketi dolayısıyla taziye mesajını gönderdi.

Daha fazla oku

Dünýä çempionatynda nobat ýarym finalda

Temmuz 9, 2018 - 12:31 PM

Russiýa Federasiýasynda geçirilýän futbol boýunça dünýä çempionatynda nobat ýarym finala geldi. Ýer eýeleri Russiýanyň ýygyndysy ýayrm finalyň gapysyndan yzyna gaýtdy. Olar esasy we goşmaça 30 minutlyk wagty 2:2 deňme-deň gutaran duşuşykda Horwatiýanyň ýygyndysyndan 11 metrlik jeirme urgularyndan 3:4 hasabynda utuldy.

Daha fazla oku

Pakistan’ın Mango festivali Aşkabat’ta kutlandı

Temmuz 9, 2018 - 12:27 PM

Pakistan’ın Aşkabat Büyükelçiliği organizasyonluğunda Yıldız otelinde Mango festivali ve 2018 Dünya Kupası futbol topunun tanıtımı gerçekleştirildi. Pakistan Büyükelçisi Murad Ashraf Janjua ve eşi, otel girişinde konukları karşıladı. Törene, Türkmenistan Hükümetini temsilen Dışişleri Bakan Yardımcısı Vepa Haciyev katıldı. Ayrıca, törene büyükelçiler, davetliler ve aralarında Atavatan Türkmenistan dergisi yanı sıra yabancı basın mensupları da hazır bulundu.

Daha fazla oku

İhaleler: TAPİ projesi kapsamında önemli ihale

Temmuz 9, 2018 - 12:22 PM

Türkmenistan gazını, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz boru hattıyla Güney Asya’ya taşıyacak proje ile ilgili ihale yayınlandı. İhale kapsamında projenin Türkmenistan ayağında kompresör istasyonunun inşa edilmesi hedeflenmektedir. Projenin birisi hattın 30.kilometresinde, diğer ise 195.kilometresinde inşa edilmesi

Daha fazla oku

Türkmen Lider, torunu ile Belçika-Brezilya maçını izledi

Temmuz 9, 2018 - 12:20 PM

Rusya Federasyonu’na bağlı Tataristan’ı ziyaret eden Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, torunu Kerimguli Berdimuhamedov ile birlikte Kazan Arena’da 2018 Dünya Kupası kapsamında oynanan ve nefes kesen Belçika-Brezilya çeyrek final karşılaşmasını izledi. Maç 2-1 skorla Belçika’nın üstünlüğü ile sona erdi. Messi ve Ronaldo’nun ardından Neymar’lı Brezilya da (dünyanın 5 kez şampiyonu) kupaya veda etti.

Daha fazla oku

Bakanlar Kurulu toplandı: Ocak-Haziran ayları değerlendirildi

Temmuz 6, 2018 - 8:23 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu’nun genişletilmiş toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda, Ocak-Haziran 2018 döneminin ekonomik göstergeleri değerlendirildi ve 2018 yılının ikinci yarısı için yeni hedefler belirlendi.

Daha fazla oku

Troya Müzesi Açılışı İçin Geri Sayım Başladı

Temmuz 6, 2018 - 2:57 PM

Bilindiği gibi Troya Antik Kenti’nin UNESCO Dünya Miras Listesi’ne kabulünün 20.yılı, yani 2018 yılı Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığınca Troya Yılı olarak ilan edildi. 2018 Troya Yılı’nın ilk 5 ayında yurt içinde ve yurtdışında bu Bakanlık tarafından düzenlenen ulusal ve uluslararası işbirlikleri, kültür, sanat, bilim ve spor etkinlikleri gibi yüzlerce tanıtım etkinliği sayesinde Çanakkale şehri, dünyanın buluştuğu bir merkez oldu.

Daha fazla oku

Türkmenistan 1. Halk Maslahat Toplantısı Eylülde

Temmuz 5, 2018 - 11:22 PM

Türkmenistan’da Halk Maslahatı uygulaması başlıyor. Yeni dönemde ilk defa yapılacak Halk Maslahatı toplantısı 24-25 Eylül 2018 tarihinde gerçekleştirilecek. Bununla ilgi bilgi bugün gerçekleşen Bakanlar Kurulu toplantısında verildi. Türkmen Lideri bununla ilgili Karar imzaladı. Aşkabat şehri Ruhiyet Köşkünde

Daha fazla oku

Türkmenistan’da maaşlara yüzde 10 zam

Temmuz 5, 2018 - 11:03 PM

Bugün Türkmenistan Devlet Başkanı yılın ilk 6 ayının değerlendirildiği Genişletilmiş Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda Türkmen Lideri maaşlara yüzde 10 zam yapmak ile ilgili Karar imzaladı. 1 Ocak 2019 tarihinden yürürlüğe girecek yeni zam sonrası asgari ücrette 790 manat olacak. Yüzde 10 zam sadece maaşlara değil, aynı anda öğrenci bursları ve emeklilik aylıklarına da uygulanacak.

Daha fazla oku

Amul-Hazar 2018 rallisi tanıtıldı

Temmuz 5, 2018 - 10:46 PM

Türkmenistan – Büyük İpek Yolu'nun kalbi olarak ilan edilen 2018 yılında dev bir spor etkinliğine ev sahipliği yapacak. 9-15 Eylül tarihinde Amul-Hazar 2018 uluslararası rallisi düzenlenecek. Bu spor yarışı için tüm hazırlıklar devam ederken, bir taraftan da bilgilendirme ve basın toplantıları gerçekleştiriliyor.

Daha fazla oku

Türkmen Lideri’nin kitabı Türkçe ’ye tercüme edildi

Temmuz 5, 2018 - 10:36 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov’un ‘Türkmenistan – Büyük İpek Yolu’nun kalbi’ kitabı, Türkçe ‘ye tercüme edildi. Kitabın Türkçe nüshası, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Prof. Düsen Kaseinov tarafından Türkmen Lideri’ne takdim edildi.

Daha fazla oku

Türkmen heyetinin Avusturya ziyareti

Temmuz 4, 2018 - 11:13 PM

Türkmenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Serdar Berdimuhamedov öncülüğündeki heyet, Avusturya’nın başkenti Viyana’da temaslarda bulundu. Türkmen Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkmenistan heyeti bu ziyaret kapsamında Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı, Birleşmiş Milletler Uyuşturucu ve Suç Ofisi Genel Müdürü Yuri Fedotov, Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (IAEA) Genel Başkanı Yukiya Amano, Nükleer Denemelerin

Daha fazla oku

Dünýä çempionatynda nobat çärýek finalda

Temmuz 4, 2018 - 11:09 PM

Russiýada dowam edýän futbol boýunça dünýä çempionaty ahyrlap gelýär. 1/8 final duşuşyklarynyň netijeleri boýunça baş kubogy almak ugrundaky ýaryşda 8 topar galdy. Olar, ýer eýeleri Russiýa, şeýle hem Braziliýa, Horwatiýa, Angliýa, Şwesiýa, Urugwaý, Fransiýa we Belgiýadyr. Ýewropa ýurtlaryndan 6 döwlet we Amerika yklymyndan 2 ýurt dünýä kubogyny almak üçin çärýek finalda (¼ final) duşuşar.

Daha fazla oku

Dünýä çempionaty: Braziliýa ynamly öňe barýar

Temmuz 3, 2018 - 10:56 PM

Şu ýylyň 14-nji iýunynda Russiýa Federasiýasynda badalga alan futbol boýunça dünýä çempionatynda 1/8 finalyň duşuşyklary geçirilýär. Şu gün bu finalyň soňky oýunlary oýnalar. Düýnki duşuşyklarda Braziliýa dünýäniň beýleki futbol ägirtleri Argentina, Ispaniýa we Portugaliýa ýaly, dünýä çempionaty bilen hoşlaşman, ynamly öňe barýar.

Daha fazla oku