Türkmenistan Bakanlar Kurulu Toplandı: Ekonomik büyüme %6,5

Aralık 10, 2017 - 10:38 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları dışında askeri yetkililer, milletvekilleri, bakanlar, kamu kurum yetkilileri, rektörler, gazete genel yayın yönetmenlerinin davet edildiği toplantıda, 2017 yılının 11 ayının makroekonomik büyüme rakamları değerlendirildi. Bunun yanı sıra önemli kararlar

Daha fazla oku

Küştdepdi UNESCO listesinde

Aralık 8, 2017 - 11:16 PM

Türkmenistan’ın kültürüne has küştdepdi dansı, Güney Kore’nin Jeju Adası’nda gerçekleştirilen Somut Olmayan Kültürel Mirasın Korunması 12. Hükümetlerarası Komite Toplantısı’nda değerlendirilerek, UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Listesi’ne dahil edildi. Konuyla ilgili UNESCO resmi internet sitesi haber vermektedir.

Daha fazla oku

Dünya Tarafsızlık Günü Etkinliği Türk Medyasında

Aralık 8, 2017 - 11:09 PM

Türkmenistan’ın daimi tarafsızlığının 22. yıl dönümü ve Birleşmiş Milletlerin 12 Aralık “Dünya Tarafsızlık günü” ilan etmesinden sonra ilk kutlama kapsamında 6 aralık 2017 Çarşamba günü, İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Kültür A.Ş. ev sahipliğinde Topkapı Kültür Parkında etkinlik düzenledi. Bu etkinlik Türk medyasında da yankı buldu.

Daha fazla oku

Türkmenistan’da Genel Af

Aralık 8, 2017 - 10:45 PM

Dünya Tarafsızlık Günü nedeniyle Türkmenistan’da genel af ilan edildi. Buna göre, 697 kişi genel aftan yararlandı. Aftan yararlanan kişiler Dünya Tarafsızlık gününden önce ailelerine kavuşması sağlanacak.

Daha fazla oku

Türkmenistan Vatandaşlığına binlerce Kabul

Aralık 8, 2017 - 10:28 PM

Türkmenistan vatandaşlığına kabuller devam ediyor. Bugün gerçekleşen Bakanlar Kurulu Genişletilmiş toplantısında Türkmen Lideri Karar imzaladı. Bu Karar gereğince 1690 kişi Türkmenistan Vatandaşlığına kabul edildi. Buna göre, yeni

Daha fazla oku

Hazar’ın hukuki statüsünde sona yaklaşılıyor

Aralık 7, 2017 - 10:42 PM

Uzun yıllardan beri devam eden Hazar Denizi’nin hukuki statüsünün belirlenmesi yönündeki çalışmalarda sona yaklaşıldı. Rusya’nın başkenti Moskova’da Hazar’a kıyısı bulunan; Rusya, Türkmenistan, Azerbaycan, Kazakistan ve İran Dışişleri Bakanları’nın 7.toplantısı gerçekleştirildi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Memmedyarov, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, Kazakistan Dışişleri Bakanı Kayrat Abdrahmanov ve Türkmenistan Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcısı ve Dışişleri

Daha fazla oku

Uluslararası Tarafsızlık Günü İstanbul’da kutlandı

Aralık 7, 2017 - 10:37 PM

Türkmenistan’ın daimi tarafsızlığının 22. yıl dönümü ve “Dünya Tarafsızlık Günü” münasebetiyle Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nde bir panel gerçekleşti. Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğu’nun düzenlediği panele İBB Kültür A.Ş. ev sahipliği yaptı.

Daha fazla oku

Kültür ve Turizm Müsteşarı “Atavatan Türkmenistan’a” konuştu

Aralık 7, 2017 - 10:20 PM

Türkmenistan’ın Başkenti Aşkabat’ta 5-6 Aralık 2017 tarihinde Türk Kültür Günleri gerçekleşti. Türk Kültür Günlerin son gününde Türkmenistan Mahtumkulu Dram Tiyatrosunda Türkmen-Türk ortak konseri gerçekleşti. Atavatan Türkmenistan dergisinin takip ettiği etkinlikte Türkmen ve Türk sanatçılar konser

Daha fazla oku

Çin, Orta Asya’dan 200 milyar metreküp doğalgaz aldı

Aralık 5, 2017 - 9:16 PM

Orta Asya-Çin doğalgaz hattıyla Çin’e sevk edilen doğalgaz miktarının 200 milyar metreküpe ulaştığı kaydedildi. Çin Ulusal Petrolgaz Şirketi (CNPC) tarafından yapılan açıklamaya göre, 200 milyar metreküp doğalgazın 266 milyon ton kömüre eşdeğer olduğu kaydedildi.

Daha fazla oku

Türkmenistan ve İran gazla ilgili anlaşmazlığı uluslararası tahkimde çözecek

Aralık 5, 2017 - 9:09 PM

Türkmenistan ve İran uluslararası tahkime gidiyor. Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, video-konferans aracılığıyla gerçekleştirdiği çalışma toplantısında Devlet Bakanı ve Türkmengaz Kurumu Başkanı Mırat Arçayev ile doğalgaz sektöründeki konuları görüştü. Toplantıda, Devlet Bakanı İran İslam Cumhuriyeti’nin Ulusal Gaz Şirketi ile imzalanan ikili anlaşma ve kontratlar

Daha fazla oku

Türk şirketlerinden Türkmenistan’a çıkarma

Aralık 5, 2017 - 8:59 PM

Türkmenistan’da bugün sona eren ithal ikame ürünlerinin üretimi için Uluslararası Teknolojiler Fuarı’na yurtdışından en çok Türkiye’den katılım oldu. Türkmenistan Ticaret ve Sanayi Odası tarafından 3-5 Aralık 2017 tarihinde düzenlenen fuara, 30-dan fazla Türk şirketi katıldı.

Daha fazla oku

Türk Kültür Günlerine yoğun ilgi

Aralık 5, 2017 - 8:49 PM

Türkmenistan’ın Başkenti Aşkabat’ta bugünü açılışı gerçekleşen Türk Kültür günlerine aralarında Türkmenistan’da iş yapan Türk işadamlarında olduğu çok sayıda Türkmenistan ve Türk vatandaşları yoğun ilgi gösterdi. Açılış programı

Daha fazla oku

Türk Kültür Günleri muhteşem törenle açıldı

Aralık 5, 2017 - 8:21 PM

Aşkabat’ta Türk Kültür günleri başladı. Türk Kültür günleri bugün saat 15:00 de Türkmenistan Güzel Sanatlar Müzesinde açılışı gerçekleşen Türk El Sanatları ve Fotoğraf Sergileri ile start aldı. Türkmenistan Güzel Sanatlar Müzesinde Ebru Sanatı, Tezhip, Çini, Lületaşı, Gümüş Telkâri, Rize Bezi, Nakış-Tel Kırma ve Bastonculuk eserleri ile İstanbul fotoğrafları sergilenmeye başladı.

Daha fazla oku

Türkmenistan’da parlamento seçimleri 25 Mart’ta

Aralık 4, 2017 - 8:21 PM

25 Mart 2018 tarihinde Türkmenistan’da parlamento seçimleri yapılacak. Parlamento seçimleri öncesinde Türkmenistan Yüksek Seçim Kurulu toplandı. Seçimlerle ilgili hazırlıkların görüşüldüğü toplantıya, Yüksek Seçim Kurulu üyeleri, çalışma komisyonu temsilcileri, ulusal gözlemciler, siyasi partilerin yetkilileri ve basın mensupları davet edildi.

Daha fazla oku

Türk kültür günleri tanıtım bilgisi

Aralık 2, 2017 - 8:36 PM

Yakında Başkent Aşkabat’ta gerçekleşecek Türk kültür günleri nedeniyle TC Aşkabat Büyükelçiliği tanıtıcı bilgi paylaştı. 5-6 Aralık 2017 tarihinde gerçekleşecek etkinlikler konusundaki tanıtıcı bilgide yapılacak etkinliklerin detayı verilmektedir.

Daha fazla oku

Atavatan Türkmenistan’ı Facebook’tan Takip edin!

Aralık 2, 2017 - 8:33 PM

Ata Vatanımız Türkmenistan ile ilgili güncel haber ve analizleri Türkçe olarak günlük yayınlamakta olan Atavatan Türkmenistan Uluslararası Dergisinin resmi www.atavatan-turkmenistan.com sitesi, sosyal medyada da ses getiriyor. Atavatan Türkmenistan Haber Ajansı (ATHA) tarafından üretilen haber ve analizleri yayınlayan sitemizdeki haber ve analizleri

Daha fazla oku

Türkmen haltercinin ABD’deki zaferi

Aralık 2, 2017 - 8:13 PM

ABD’nin Anaheim kentinde Dünya Halter Şampiyonası devam etmektedir. Şampiyonada Türkmenistan’ı temsilen katılan Kristina Şermetova bayan 53 kiloda 3 madalya kazandı. Türkmenistan Spor ve Turizm Enstitüsü öğrencisi Şermetova, bir gümüş ve 2 bronz madalya kazanarak, ülkesini gururlandırdı.

Daha fazla oku

Türkmenistan Bakanlar Kurulu Toplandı

Aralık 2, 2017 - 8:07 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Ülkenin iç ve dış gündemine ilişkin konuların ele alındığı toplantıda, bazı atama kararlarına da imza atıldı.

Daha fazla oku

Dünya Tarafsızlık Günü İstanbul’da Kutlanacak

Aralık 1, 2017 - 5:14 PM

Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğu son günlerde düzenlediği etkinlik sayısını giderek arttırmaktadır. Son 20 gün içinde 3 etkinliğine imza atacak Başkonsolosluk, Dünya Tarafsızlık Gününü İstanbul’da gerçekleştireceği etkinlik ile kutlayacak. 16 Kasım 2017 tarihinde Türkmenistan’ın Bağımsızlık günü

Daha fazla oku

Türkmenistan elektrik enerji kapasitesini artırıyor

Aralık 1, 2017 - 4:58 PM

Doğalgaz ve petrol kaynakları bakımından zengin olan Türkmenistan’da elektrik enerji üretiminin kapasitesi de düzenli olarak arttırılmaktadır. 29 Kasım tarihinde Mari vilayetinde Türkmenistan sınırından Afganistan’ın Turgundi kentine kadar demiryolu hattının yeniden inşa edilmesine start veren Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, sadece karayolları ve demiryolları inşa etmediklerini, aynı zamanda yüksek gerilimli elektrik hatlarını da çektiklerini kaydetti.

Daha fazla oku