Hadise Türkmenistan’da Konserde Sahne Aldı

Eylül 18, 2018 - 11:40 AM

Türkmenistan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Amul-Hazar 2018 uluslararası ralli yarışının galibi İspanyol sürücü Nani Roma kazandı. 11-15 Eylül tarihleri arasında yapılan rallide 5 etap sonucunda 1500 kilometrelik yarışı 13 saat 46 dakikalık bir performansıyla İspanyol pilot Nani Roma ve yardımcısı Alex Haro birincilik podyumuna yükseldi.

Daha fazla oku

Garaboğazkarbamid Tesisine Ödüller Verildi

Eylül 18, 2018 - 11:35 AM

Dün açılışı gerçekleşen Türkmenistan’ın en büyük gübre fabrikası birçok dalda ödüle layık görüldü. Julius Kuhn Enstitüsü Başkan Yardımcısı Mireille Van Overstraaten bir konuşma yaparak, üre fabrikasının ekolojik teknolojilerinin kullanımı bakımından dünyada en iyilerin arasında yerini aldığını kaydederek, tesisin Almanya’nın Braunschweig Teknik Üniversitesi Toprak Bilimi ve Bitki Yetiştirme Enstitüsü tarafından inovasyon teknoloji kullandığı için sertifikaya layık görüldüğünü ifade etti ve sertifikasını takdim etti.

Daha fazla oku

Orta Asya’nın en büyük gübre fabrikası, Türkmenistan’da açıldı

Eylül 18, 2018 - 11:06 AM

Türkmenistan’ın Hazar Denizi kıyısındaki Garaboğaz kentinde Türk Gap İnşaat ve Japon Mitsibushi Corporation şirketlerinin ortaklığı sonucunda inşa edilen Amonyak ve Üre Fabrikası hizmete açıldı. Orta Asya’nın en büyük gübre fabrikalarının birisi olarak gösterilen bu endüstriyel tesisin maliyeti 1,575 milyar doları buldu.

Daha fazla oku

Yangala Kanyonu: Ateşli Kaleler

Eylül 16, 2018 - 9:13 PM

Amul-Hazar 2018 rallisi Balkan vilayetindeki parkurda sona erdi. Balkan vilayeti Türkmenistan’ın en büyük bölgelerinin birisidir. Bölgenin yüzölçümünün büyük bir kısmını Karakum çölü kaplamaktadır. Hazar Denizi’nin kıyısında yer alan vilayet birçok eşsiz tarihi güzellikleri de barındırmaktadır.

Daha fazla oku

Kadim Dehistan’ın büyüleyici görünümü

Eylül 16, 2018 - 9:01 PM

Türkmenistan’ın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Amul-Hazar 2018 rallisi sona erdi. Ülkenin doğusundaki Lebap vilayetinden başlayan macera batısındaki Balkan vilayetinde son buldu. Yarışın son aşamasında Balkan vilayetine giriş yapan ralli sürücülerini bu vilayetin tarihi mekanları büyüledi.

Daha fazla oku

Türkmenistan ile FİA arasında işbirliği

Eylül 16, 2018 - 8:50 PM

Amul-Hazar 2018 uluslararası ralli yarışlarının ödül töreni dolayısıyla Balkan vilayetine giden Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Serdar otelinde Uluslararası Otomobil Sporları Federasyonu (FİA) Başkan Yardımcısı, BAE otomobil ve turizm kulübü başkanı, ünlü sporcu-yarış pilotu Muhammed Bin Sulayem ile görüştü.

Daha fazla oku

Türkmenistan yeni Boeingler alacak

Eylül 15, 2018 - 11:10 AM

Türkmenistan Hükümeti, Türkmenhavayolları kurumunun uçak filosuna yeni Boeingler katacak. Sivil havacılık sektöründe uçak siparişi tercihini ABD’nin Boeing şirketinin uçaklarından yana kullanan Türkmenistan, yeni dönemde 3 adet Boeing 737 Max 7 ve bu kapsamda önemli seferler için de bir adet uçak alınması öngörülmektedir.

Daha fazla oku

Bakanlar Kurulu toplandı: Ro-Ro Feribotların Üretimi

Eylül 15, 2018 - 10:56 AM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında Bakanlar Kurulu’nun genişletilmiş toplantısı gerçekleştirildi. Ülkenin iç ve dış gündeminin değerlendirildiği toplantıda, Türkmen Lider’in 29 Eylül-2 Ekim tarihlerinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 73.toplantısı için New York’a gideceği açıklandı.

Daha fazla oku

Garaboğaz Üre Fabrikası 17 Eylülde faaliyete girecek

Eylül 15, 2018 - 10:53 AM

Türk Gap İnşaat şirketi tarafından inşa edilen Garaboğaz Amonyak ve Üre Üretim Tesisi 17 Eylülde faaliyete girecek. Açılış törenine Atavatan Türkmenistan dergisinin de davet edildiği son teknoloji ile donatılan tesiste yıllık 1.155.000 ton üre üretilecek. Halihazırda, tesiste ana hammaddelerin üretimi - sıvılaştırılmış amonyağın ilk partisinin üretimi başlamıştır. Teknolojik süreç otomatikleştirilmiştir, merkezi

Daha fazla oku

Türkmen köli ralli muşdaklaryna gujak açdy

Eylül 15, 2018 - 10:24 AM

Türkmenistanda şu gün tamamlanýan “Amul-Hazar 2018” halkara awtorallisinde esasy düşelgeleriniň biri Garagum sähralygyny bezeýän «Altyn asyr» Türkmen kölüdir. Atawatan Türkmenistan žurnalynyň döredijilik topary tarapyndan taýýarlanylýan we www.atavatan-turkmenistan.com saýtynda neşir edilýän makalalar toplumynda bu gün Türkmen köli baradaky setirleri ýetirýäris.

Daha fazla oku

Peace and security strategy: joining efforts in countering terrorism

Eylül 15, 2018 - 10:14 AM

Turkmenistan is a competent member of international politics as one of active UN-member states, makes its significant contribution to consolidate international community efforts in countering the threats against humanity, especially terrorism and radicalism. The President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov underlines that, countering terrorism acquires strategic significance on the agenda of multilateral cooperation of Turkmenistan within Community of Nations along with

Daha fazla oku

Amul-Hazar rallisinde 3’ncü etap sonunda Nani Roma lider

Eylül 14, 2018 - 1:07 PM

Türkmenistan’da 11 Eylül günü start alan Amul-Hazar 2018 uluslararası ralli yarışlarında 3.etap sona erdi. 13 Eylül günü gerçekleştirilen 3.etap sonunda İspanyol sürücü Nani Roma ve yardımcısı Alex Haro genel klasmandaki liderliğini sürdürüyor. Bu etapta 236 kilometrelik mesafe katedildi. Etap sonunda yarışçılar Karakum çölünün merkezindeki Altın Asır Türkmen gölüne ulaştılar.

Daha fazla oku

Uluslararası Gastronomi Festivali başlıyor

Eylül 13, 2018 - 7:19 PM

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen "Uluslararası Gastronomi Festivali", 20-22 Eylül tarihlerinde yapılacak. Bu yıl ilki gerçekleştirilecek festivalde, dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefler, kente özgü lezzetleri tatma fırsatı bulacak.

Daha fazla oku

Frıg Jülgelerıne Tarap Ultra Ýöriş

Eylül 13, 2018 - 11:52 AM

2018-nji ýylyñ 15-nji sentýabrynda Frig Jülgelerinde V-nji halkara Ultra Ýörişiñ geçirilmegi meýilleşdirilýär. 2017-nji ýylda 307 türgeniñ gatnaşmagynda geçirilen ýörişe, aralarynda 28 daşary ýurtly bolan, jemi 700-e golaý türgen gatnaşar. Unlimited Academy tarapyndan gurnalýan ýöriş 3 sany ugur boýunça geçiriler. Frig Ultra Ýörişi, Frig jülgeleriniñ ajaýyp tebigatyna, Midas patyşanyñ gadymy şa ýollaryna

Daha fazla oku

3000 Yıllık Anadolu Efsanesi: Tılsımlı Frigya’da Ultra Maraton Başlıyor!

Eylül 13, 2018 - 11:40 AM

Unlimited Academy tarafından bu yıl 5.si düzenlenen uluslararası Frig Ultra Maratonu 15 Eylül 2018 tarihinde 3 farklı parkurda 28’i yabancı olmak üzere 700’e yakın koşucunun katılımıyla gerçekleştirilecektir. 2017 yılında söz konusu maratona yaklaşık 307 koşucu katılmıştır. Frig Ultra Maratonu, Frig Vadilerinin muhteşem doğası, Kral Midas’ın antik kral yolları, kaya mezarları ve Friglerden günümüze

Daha fazla oku

Türkmen Gölü ralli tutkunlarını bekliyor

Eylül 13, 2018 - 11:32 AM

Amul-Hazar 2018 uluslararası ralli yarışları devam ediyor. Yarışcıların bir sonraki durağı Türkmen Gölü. Atavatan Türkmenistan Ekibi olarak, yazı dizimizde bu defa Türkmen Gölünü işliyoruz. Altın Asır Türkmen Gölü’nün inşasına 2000 yılında başlandı. Gölü inşa etmekdeki asıl amaç drenaj sularının toplanmasını sağlamak ve onları ekoloji yönden güvenli bir alana akıtmak, drenaj sisteminin

Daha fazla oku

Türkmen Lider, İran Cumhurbaşkanı Ofis Müdürü Vaizi ile görüştü

Eylül 13, 2018 - 11:27 AM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, İran Cumhurbaşkanlığı İdaresi Başkanı ve Ofis Müdürü Mahmud Vaizi’ni kabul etti. İran’ın Türkmenistan ile dostane münasebetleri geliştirmeye büyük değer verdiğini kaydeden Vaizi, Türkmen Lideri’ni Amul-Hazar 2018 uluslararası ralli yarışının start alması dolayısıyla tebrik etti.

Daha fazla oku

“Amul — Hazar 2018”: Ikinji tapgyr tamamlandy

Eylül 13, 2018 - 11:21 AM

12-nji sentýabrda “Amul — Hazar 2018” awtorallisine gatnaşyjylar öz ulaglarynda “Mary” düşelgesinden çykyp, ýaryşyň ikinji tapgyryna badalga aldylar. Şol gün agşamara “Amul — Hazar 2018” awtorallisine gatnaşyjylar Ahal welaýatynda ýerleşýän ikinji “Garagum ýalkymy” düşelgesine ýetdiler. Bu ýaryş ýolunyň uzynlygy 228 kilometrden ybarat bolup, oňa ulaglaryň 75-sinden 55-si gatnaşdy.

Daha fazla oku

Macera Başladı!

Eylül 12, 2018 - 10:29 PM

Türkmenistan’ın ev sahipliğinde yapılacak Amul-Hazar 2018 (TÜRKMEN DESERT RACE) uluslararası ralli yarışının başladı. www.turkmendesertrace.com sitesinde yer alan habere göre, Fransız ünlü pilot, Africa Eco Race yarışlarının organizatörü Jean-Louis Schlesser’in yardımıyla gerçekleşmekte olan bin 500 kilometrelik yarış için tüm araçlar Lebap vilayetinden start aldı.

Daha fazla oku

Amul-Hazar 2018 rallisi start aldı

Eylül 12, 2018 - 10:20 PM

Türkmenistan’ın ev sahipliğinde düzenlenen ve bin 571 kilometre uzunluğundaki Amul-Hazar 2018 uluslararası ralli yarışları start aldı. 5 etaptan oluşan ralli yarışı, Türkmenistan’ın doğusundaki Lebap vilayetinden başladı. 20’den fazla ülkeden gelen 83 takım ralli macerasına başladı. Aralarında Atavatan Türkmenistan yayın grubu olmak üzere dünyanın onlarca ülkesinden çok sayıda gazeteci yarışı takip ediyor.

Daha fazla oku

Ralli araçların geçit töreni nefes kesti

Eylül 12, 2018 - 10:09 PM

Türkmenistan’ın ev sahipliği yaptığı bin 571 kilometre uzunluğundaki Amul-Hazar 2018 uluslararası ralli yarışları start aldı. Ülkenin doğusundaki Lebap vilayetinin merkezi Türkmenabat kentinde yarışın bir gün öncesinde ralli araçlarının geçit töreni düzenlendi. Törenlere, Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları, askeri yetkililer, bakanlar, kamu kurum yetkilileri, yabancı büyükelçiler, aralarında Atavatan Türkmenistan Yayın grubu olmak üzere çok sayıda yabancı gazeteci katıldı.

Daha fazla oku

3.Dünya Göçebe Oyunları: 5 günde 23 madalya

Eylül 8, 2018 - 7:01 PM

Kırgızistan’ın Issık köl bölgesinde yer alan Çolpon Ata kentinde devam eden 3.Dünya Göçebe Oyunları’na katılan Türkmenistan, 5 günde 23 madalya kazandı. Etnik sporların daha fazla yer aldığı 3.Dünya Göçebe Oyunları’nda aba güreşi dalında yarışlar gerçekleştirildi. Bu müsabakalarda 80.kilo ağırlıkta mindere çıkan İşanmurat Atayev gümüş madalya

Daha fazla oku

Türkmenistan-Avusturya İş Forumu Viyana’da düzenlendi

Eylül 8, 2018 - 6:55 PM

Avusturya’nın başkenti Viyana’daki Savoyen Vienna otelinde Türkmenistan-Avusturya İş Forumu düzenlendi. Avrupa’nın önde gelen 125 şirket temsilcinin yer aldığı foruma, Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği’ne üye firmalar yanı sıra üst düzey yetkililer katıldı.

Daha fazla oku