Türkmenistan’da yeni sera kompleksi kuruldu

Mayıs 18, 2019 - 11:03 PM

Türkmenistan’da kutlanan Anayasa ve Bayrak Bayramı kutlamaları kapsamında Ahal vilayeti Kaka ilçesi Gozgan kasabasında modern teknolojiler ile donatılan yeni sera kompleksi hizmete açıldı. Açılış törenine; milletvekili, Ahal vilayet vali yardımcısı Serdar Berdimuhamedov, milletvekilleri, Türkmenistan Sanayiciler ve Girişimciler Birliği üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Daha fazla oku

Türkmen-Japon işbirliği güçlendirilecek

Mayıs 18, 2019 - 10:55 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, video-konferans eşliğinde Bakanlar ve Milli Güvenlik Kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda, ülkenin iç ve dış gündemi değerlendirildi. İlk olarak Devlet Başkanı, Türkmen halkını Anayasa ve Devlet Bayrak Günü dolayısıyla tebrik etti.

Daha fazla oku

Täze ýokary okuw mekdebi dörediler

Mayıs 18, 2019 - 12:51 AM

Şu gün hormatly Prezidentimiz Gurbanguly Berdimuhamedow Ministrler Kabinetiniň we Döwlet howpsuzlyk geňeşiniň sanly wideoaragatnaşyk arkaly bilelikdäki mejlisini geçirdi. Ministrler Kabinetiniň Başlygynyň orunbasary Ç.Gylyjow hususy pudagy işgärler bilen üpjün etmek üçin bazar ykdysadyýetiniň ýokary derejeli hünärmenlerini taýýarlaýan ýokary okuw mekdebini döretmek boýunça alnyp barylýan işler barada hasabat berdi. Şu

Daha fazla oku

Türkmen Lider’den yeni kitap çalışması

Mayıs 17, 2019 - 8:48 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Devlet Başkanlığı Ahalteke Atçılık Kompleksi’ni ziyaret etti. Ahalteke atlarına olan hayranlığı ve usta jokeyliği ile tanınan Türkmen Lider, hipodromda atla gezinti gerçekleştirdi. Ayrıca, bu komplekste yeni dünyaya gelmiş Alabay cinsi köpekleri inceledi.

Daha fazla oku

Ýaponiýada täze ýokary tizlikli otly

Mayıs 16, 2019 - 11:17 PM

Ýaponiýa tehniki täzelikler babatynda dünýäniň öňdebaryjy döwletleriniň biri. Şonuň üçin dünýäniň täze ýokary tizlikli otlularynyň biriniň Ýaponiýada işlenip düzülmegi, aslynda, juda bir haýran galarlyk ýagdaý hem däl.

Daha fazla oku

1 ýewrodan öý satylýar

Mayıs 16, 2019 - 11:11 PM

Italiýan Sisiliýa adasynda ýerleşýän Mussomeli şäherçesiniň meri Juzeppe Kataniýa taryhy merkezdäki öýleri daşary ýurt raýatlaryna 1 ýewrodan satmak kararyna geldi. Ýöne häkimiň bir şerti bar: öýleri satyn alan adam ony gowy

Daha fazla oku

Dünýäniň iň çuň nokadyndaky täsin tapyndy

Mayıs 16, 2019 - 11:03 PM

53 ýaşly amerikaly geolog we maýadar Wiktor Weskowonyň ýolbaşçylygyndaky «Five Deeps» gözleg topary dünýäniň iň çuň nokadynda ― Mariana çöketliginde geçiren gözleg-barlag işleriniň dowamynda täsin tapyndynyň üstünden bardy.

Daha fazla oku

Avrupa Birliği, Orta Asya için yeni strateji kabul etti

Mayıs 16, 2019 - 10:49 PM

Brüksel’de “Avrupa Birliği ve Orta Asya: Daha Güçlü Bir Ortaklık İçin Yeni Fırsatlar” başlıklı ortak bir belge tanıtıldı. Avrupa Komisyonu ve AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi tarafından kabul edilen yeni Ortak Açıklama, beş Orta Asya ülkesiyle daha güçlü bir ortaklık vizyonunu ortaya koyuyor.

Daha fazla oku

Türkmenistan’da koza üretimi: Ahal vilayeti planı doldu

Mayıs 16, 2019 - 10:43 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında video-konferans eşliğinde çalışma toplantısı gerçekleştirildi. Vilayet valileri ve Aşkabat Belediye Başkanı’nın katılımıyla yapılan toplantıda, ülkenin sosyo-ekonomik kalkınması, mevsimlik tarım işlerinin seyri ve yaklaşmakta olan bayram kutlamalarına hazırlık konuları ele alındı. Ayrıca, ülkede koza üretimi ve bu bağlamda Ahal vilayetinin bu seneki koza üretim planlamasını başarıyla sonlandırıldığı belirtildi.

Daha fazla oku

BDT tohumculuk toplantısı ve tarım fuarı

Mayıs 16, 2019 - 10:37 PM

Bağımsız Devletler Topluluğu’nun (BDT) başkanlığını yürüten Türkmenistan’ın ev sahipliğinde BDT Hükümetler arası Koordinasyon Konseyinin tohum üretimi konusundaki 22. toplantısı yapıldı. Toplantıya, ev sahibi Türkmenistan yanı sıra Rusya, Belarus, Kırgızistan, Özbekistan ve diğer ülkelerden tarım sektörüne yönelik sektör temsilcileri katıldı.

Daha fazla oku

BDT ülkelerinin sanatçıları ve bilim adamları Aşkabat’ta buluşuyor

Mayıs 15, 2019 - 11:14 PM

Türkmenistan’ın 2019 Bağımsız Devletler Topluluğu başkanlığı çerçevesindeki en kapsamlı etkinliklerinin birisi düzenlendi. 2006 yılından bu yana her sene BDT kapsamında örgüte üye ülkelerin sanat ve bilim dünyasının temsilcilerini bir araya getiren BDT Kültür ve Eğitim Forumu’nun 14’ncüsü gerçekleştirildi.

Daha fazla oku

Altyn Asyr we Hujandy :1:0

Mayıs 15, 2019 - 10:43 PM

AFC-niň kubogynyň toparçadaky oýnunda Türkmenistanyň çempiony «Altyn asyr» Aşgabat şäherindäki «Köpetdag» stadionynda Täjigistanyň wise-çempiony «Hujandy» kabul edip, 1:0 hasabynda ýeňiş gazandy. Türkmen futbolçylaryna ýeňiş getiren ýeke-täk pökgini duşuşygyň 32-nji

Daha fazla oku

“Ar alyjylar” “Titanigi” “gark etdi”

Mayıs 14, 2019 - 11:04 PM

“Marwel” kompaniýasynyň “Ar alyjylar: Final” atly filminiň (režissýorlary Entoni we Jo Russolar) iki hepdäniň dowamynda toplan girdejisi 2 milliard dollardan geçdi. Şeýlelikde, film bir döwrüň rekordyny goýan we wagtyň geçmegini ornuny

Daha fazla oku

20 ýylda tokaý döretdiler

Mayıs 14, 2019 - 11:00 PM

Ynsan tebigaty güle-de öwürýär, küle-de. Braziliýaly suratkeş Sebastian Salgada we onuň aýaly Leliýa mümkinçilikleriň çäkli ýerinde ýaşap hem gudrat döredip, şeýlelikde, bütin adamzada görelde bolarlyk işi amala aşyryp bolýandygyny görkezdiler. 20 ýyl mundan ozal olaryň öýi takyr bir depäniň üstünde ýerleşýärdi.

Daha fazla oku