Yabancı şirketlerden Türkmenistan’a büyük ilgi

Şubat 21, 2018 - 11:43 AM

Dünyanın önde gelen ülkelerinin iş dünyası temsilcileri, Türkmenistan ile yakın işbirliği kurmak istiyor. Geçenlerde Alman şirketinin yetkililerinden birisini kabul eden Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, bu defa CNH İndustrial şirketinin Asya-Pasifik bölgesi CEO'su Stefano Pampalone ile görüştü

Daha fazla oku

Natural gas and LNG market: Middle East capabilities and South Asia’s demand

Şubat 21, 2018 - 10:12 AM

Last several years LNG market demonstrated unprecedented scale, and it continues to grow. New players are coming, as from suppliers’ side, as well as buyers’ side. In this material, we are trying to recognise demand and supply for natural gas in the Middle East and South Asian regions. To be more precise, India and Pakistan as the main buyers, Qatar and Iran as the main natural gas producers of the considering region.

Daha fazla oku

Döwlet daşary ykdysady iş banky işe çagyrýar!

Şubat 21, 2018 - 10:02 AM

Türkmenistanyň Döwlet daşary ykdysady iş bankynyň resmi web saýtyndan habar berilişine görä, bankyň işgärler syýasatyny talabalaýyk kämilleşdirmek maksady bilen, ýokary ykdysady bilimli, ykdysadyýet, maliýe we bank ulgamynda 5 ýyldan ýokary iş tejribesi bar bolan, häzirki zaman ösen kompýuter

Daha fazla oku

Atatürk üniversitesi YÖS Başvuruları devam ediyor

Şubat 20, 2018 - 10:03 PM

Atatürk Üniversitesi Yabancı Öğrenci Sınavı (YÖS) başvuruları devam ediyor. Sınav Müracaatı 5 Şubat 2018 1 Nisan 2018 tarihleri arasında devam edecek. Sınav Tarihi ise 15 Nisan 2018 12.00'de (TR saati ile) olarak belirlendi. Sınav Sonuçlarının İlanı 18 Mayıs 2018 tarihinde yapılacak. Program İçin Tercih Alımı 4 Haziran 2018 12 Haziran 2018 tarihleri arasında gerçekleşecek. Yerleştirme Sonucu 19 Haziran 2018 tarihinde olacak.

Daha fazla oku

Diplomatik temsilcilikler arasında spor yarışları

Şubat 20, 2018 - 9:26 PM

18 Şubat Türkmen Diplomatları günü dolayısıyla Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı çalışanları, ülkedeki yabancı büyükelçilikler ve uluslararası örgüt temsilcilikleri arasında bir dizi spor yarışları düzenlendi. Yerli ve yabancı diplomatlar 3x3 basketbol, 400 metre koşu ve satranç turnuvalarına katılarak, boy gösterdi.

Daha fazla oku

Türkmenistan ile Azerbaycan arasında enerji işbirliği

Şubat 20, 2018 - 9:20 PM

Dünyanın gözünü diktiği ve enerji kaynakları bakımından zengin olan Hazar Denizi’nin iki yakasındaki ülkeler konumundaki Türkmenistan ile Azerbaycan arasındaki enerji işbirliği büyüyor. Geçtiğimiz günlerde, Türkmenistan heyeti Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de gerçekleştirilen Güney Gaz Koridoru Danışma Kurulu 4.Bakanlar Toplantısına katıldı.

Daha fazla oku

Karadeniz Teknik Üniversitesi YÖS başvuruları devam ediyor

Şubat 19, 2018 - 11:33 PM

İstanbul ve Ankara illeri dışında kurulan ilk üniversite olan Karadeniz Teknik Üniversitesi Yabancı öğrenci sınav başvuruları devam ediyor. Gerek akademik kadrosu gerekse öğrenci sayısı ile Türkiye’nin önde gelen yüksek öğretim kurumlarından birisi olan Karadeniz Teknik üniversitesi YÖS başvuruları 08 Ocak –

Daha fazla oku

Cotam şirketi Tekstil Fabrikası inşa edecek

Şubat 19, 2018 - 11:08 PM

Büyük inşaat işlerine start veren Türkmenistan son günlerde artarda yeni projeler açıklamaktadır. Daha birkaç gün önce Fransız Buig şirketi 5 büyük projeyi birden almıştı. Önümüzdeki günlerde ise TAPI projesinin ikinci etabına start verilecek. Yakında başka da birkaç projelere başlanması beklenmektedir.

Daha fazla oku

Türkmenistan’dan İran’a taziye

Şubat 19, 2018 - 10:45 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’ye İsfahan eyaletinin Semir kentinin yakınlarında Aseman Havayolları şirketine ait yolcu uçağının düşmesi nedeniyle taziye mesajını gönderdi.

Daha fazla oku

İhaleler: 3 ayrı vilayette Türkmen’in Ak Evi binaları inşa edilecek

Şubat 17, 2018 - 2:56 PM

Türkmenistan İnşaat ve Mimarlık Bakanlığı Balkan, Daşoğuz ve Lebap vilayetlerinde Türkmen’in Ak Evi binalarının anahtar teslimi inşası ve projelendirilmesi için uluslararası ihale açtı. Söz konusu vilayetlerde kültürel etkinliklerin yapılması 3 bin kişilik bina ve toplu yemek için özel bina inşa edilmesi öngörülmektedir.

Daha fazla oku

Bakanlar Kurulu toplandı: TAPİ projesinde yeni adım

Şubat 17, 2018 - 2:54 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov başkanlığında genişletilmiş Bakanlar Kurulu toplantısı gerçekleştirildi. Bakanlar Kurulu Başkan Yardımcıları yanı sıra bazı vilayet, şehir ve ilçe valileri, üniversite rektörleri, gazete editörleri, sivil kurum yetkilileri ve diğer yetkililerin katıldığı toplantıda, 23 Şubat’ta Mari vilayetinde gerçekleştirilecek Asrın projesi olarak adlandırılan Türkmenistan-Afganistan-Pakistan-Hindistan (TAPİ) doğalgaz hattı projesinin Afgan kısmının inşasının temelinin atılması, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan elektrik ve fiber optik hattın temelinin atılması,

Daha fazla oku

Makul Hyzmat Terjime Merkezi Talyplara Amatly baha hödürleýär

Şubat 17, 2018 - 2:48 PM

Türkmenistanyň paýtagty Aşgabat şäherinde hereket edýän Makul Hyzmat Terjime Merkezi tarapyndan habar berilişine görä, talyplara okuw resminamalarynyň terjimesinde arzanlaşyk hödürlenýär. Häzirki döwürde, daşary ýurtlaryň okuw jaýyna resminamalaryň kabul edilişik möwsüminiň başlandygyny hasaba alyp, Makul Hyzmat Terjime Merkezi, pasportyň, orta bilim hakyndaky şahadatnamanyň, soňky 3 ýylyň bahalary boýunça resminamalaryň terjimelerini adaty bahadan 20 göterim arzan amala aşyrýandygyny habar berýär.

Daha fazla oku

Türkmenabat Uluslararası Havalimanı açılıyor

Şubat 16, 2018 - 8:29 PM

Havalimanları inşaatına devam Türkmenistan’da yeni bir uluslararası havalimanı daha açılıyor. Bugün gerçekleşen Bakanlar Kurulu Genişletilmiş toplantısında açıklandığına göre, yeni Türkmenabat Uluslararası Hava Limanın açılışı 26 Şubat’ta gerçekleşecek.

Daha fazla oku

Modern facility for production of glassware is opened in Ahal Velayat

Şubat 16, 2018 - 3:06 PM

Large-scale construction expanded all around the country under the realization of integrated social and economic programmes has led to growing requirements in quality building materials, having given the impulse to rapid development of their production from local resources. Today, this is one of the leading directions of industrial development of Turkmen economy resting on advanced achievements of the world science and practice. Modern high technology facilities opened in the country are designated for production of various competitive items meeting international quality standards.

Daha fazla oku

Alman şirketi, Türkmen piyasasındaki yerini sağlamlaştırmayı hedefliyor

Şubat 16, 2018 - 2:51 PM

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov, Rohde & Schwarz Alman şirketinin kıdemli başkan yardımcısı Hartmut Yeshke ile görüştü. Yaklaşık 80 yıldır kablosuz iletişimin tüm alanlarında kalite hizmet veren Alman şirketinin temsilcisi, Türkmenistan piyasasındaki yerini sağlamlaştırmayı hedeflendiklerini kaydetti. Hartmut Yeshke, Avrupalı ve uluslararası iş dünyası temsilcilerinin, Türkmenistan ile işbirliğine büyük ilgi duyduğunu söyledi.

Daha fazla oku

Sefcovic: Türkmenistan’ın Güney Gaz Koridoru projesinde görmek istiyoruz

Şubat 16, 2018 - 2:37 PM

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Güney Gaz Koridoru Danışma Kurulu 4. Bakanlar Toplantısı gerçekleştirildi. Türkmenistan’dan da bir heyetin katıldığı toplantıda konuşan Avrupa Birliği Komisyonu Enerji Birliği Başkan Yardımcısı Maros Sefcovic, Avrupa Birliği’nin Türkmenistan’ı Güney Gaz Koridoru projesine dahil etmenin yollarını araştırdığını kaydetti.

Daha fazla oku

Daşary ýurtlarda okaýan talyplara uly hyzmat

Şubat 16, 2018 - 10:12 AM

Daşary ýurtlarda bilim alýan talyplara Türkmen-Türk paýdarlar täjirçilik bankyndan uly hyzmat. Bankyň resmi web saýtynda ýerleşdirilen habara görä, Türkmen-türk paýdarlar täjirçilik banky daşary ýurtlarda bilim alýan talyplaryň okuw töleglerini tölemeklik üçin hyzmatlaryny hödürleýär !

Daha fazla oku

Ocak ayında yüzde 61 artış

Şubat 15, 2018 - 9:18 PM

Türkmenistan ile ilgili günlük haber ve analizleri yayınlayan www.atavatan-turkmenistan.com sitesine ilgi giderek artıyor. Geçen sene 200 binden fazla kişinin ziyaret ettiği sitemize, yılın ilk ayında büyük ilgi oldu. 2017 yılının aynı dönemine göre, bu sene Ocak ayında sitemizi ziyaret artış oranı yüzde 61 olarak gerçekleşti. Bu dönemde, yani 30 günlük dönemde sitemizin sayfa görüntüleme sayısı 23310 olarak gerçekleşti. Tepe Türkmen, Türk Hava Yolları ve Halil Avcı şirketler grubunun destekleri ile yayın yapan

Daha fazla oku

Hükümet Tribünü, Kongre Merkezi ve Otel inşaatı başlıyor

Şubat 15, 2018 - 6:12 PM

Türkmenistan’da aynı anda birkaç inşası başlıyor. Ekonominin daha da canlanmasına etki yapacak bu inşaat projeleri ile ilgili Kararlar bugün imzalandı. Türkmen Liderinin imzaladığı Kararlar gereğince, • Aşkabat şehri Köpetdağ Bulvarında Hükümet Tribünü inşa edilecek. İnşasına Eylül 2018 de başlayacak ve Ağustos 2020 de tamamlanacak.

Daha fazla oku

Buig Batiman Fransız şirketine 2 inşaat işi birden

Şubat 15, 2018 - 5:14 PM

Türkmenistan’da yıllardır büyük inşaat işlerini gerçekleştiren Fransız Buig Batiman Internasional şirketine 2 inşaat projesi verildi. Türkmen Liderinin bugün imzaladığı karar gereğince Fransız şirketi Türkmenbaşı ve Senagat Bankalarının Merkezi idari binasının inşaatını gerçekleştirecek. Çandıbil caddesinin üzerinde

Daha fazla oku

Parlamento seçimleri yabancı gözlemciler takip edecek

Şubat 15, 2018 - 2:55 PM

Türkmenistan’da 25 Mart tarihinde yapılacak parlamento seçimlerini takip etmek için yurtdışından yabancı gözlemcilerin de gelmesi bekleniyor. Türkmen halkı sandık başına giderek, milletvekilleri yanı sıra Halk Maslahatı ve Keneşlerin üyelerini de belirleyecek. Halihazırda, aday gösterme süreci devam etmektedir.

Daha fazla oku